Filtru extern Hagen Fluval 105 sau JBL CristalProfi e701GL?

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Filtru extern Hagen Fluval 105 sau JBL CristalProfi e701GL?

de lelia » 26 Mar 2012, 16:42

Trebuie sa cumpar un filtru extern pentru un bazin de 60 l. Sunt incepatoare, nu stiu nimic despre filtre. Initial mi-am indreptat atentia spre un Hagen Fluval 105. Astazi, un tip care are un magazin de acvaristica mi-a recomandat JBL CristalProfi e 701 GL. Zice el ca ar fi mai bun ca Fluval 105.
As vrea opinii inainte de a cumpara.
PS Vreau sa fie si silentios
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de irinuca_90 » 27 Mar 2012, 12:48

Si eu am un acvariu triunghiular de 60 de l Delta 60 complet" de pe aquariums.ro, 55cm x 55cm x 40 cm. Am un filtru intern Boyu SP-1000A de 2 luni. La cât e el, î?i face treaba dar, tot mai r?mâne prin col?uri.
Pe viitor a? vrea s? îmi cump?r un filtru bun dar ?tiu c? e ?i piperat la pre?. A? vrea s? ?tiu ce ar fi potrivit pt acvariu.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Ian 2012, 20:29
Localitate: Bucuresti, Berceni.

de lelia » 27 Mar 2012, 16:00

Am inteles ca ar fi mai potrivit un filtru extern...probabil pentru ca testoasele au nevoie de spatiu sau pentru ca sunt foarte curioase si ar umbla la el...nu stiu sa-ti spun, sau pentru ca are o putere de filtrare mai mare. Chiar nu ma pricep la filtre.
Mai am o intrebare...daca tot nu mi s-a raspuns la prima. Filtrul extern trebuie amplasat mai jos de nivelul bazinului? Daca da , de ce?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron