Piele macerata?

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de jezz » 31 Mar 2012, 09:41

Stai fara griji ca si ale mele fac la fel, cum pun picioru afara din acvariu in clipa urmatoare la locurile intunecate:)) si am obs ca stau cu orele nemiscate..si care ar fi prob?e ok 24 de grade..
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de lelia » 31 Mar 2012, 11:39

Voi eviscerati sprotul inainte de a-l oferi testoaselor?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 31 Mar 2012, 16:05

Intr-un final se va obisnui testoasa cu mediul ei, asta nu e problema. Si nici temperatura de 24 de grade nu e rea, deci, daca nu o mai poti creste, o poti lasa linistita si asa. Mai ales ca daca vor sa se incalzeasca mai mult au becul cu infra-rosu si la vara si caldura naturala de la soare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 31 Mar 2012, 17:45

Stiam ca temperatura ideala ar fi 26-28 grade.

Testosul sta de azi dimineata in pozitii de balerina, cu piciorusele ridicate la 45 de grade sub infra-rosu.

Si un raspuns pentru intrebarea cu pestisorii sprot? Le dati broscutelor cu intestine cu tot? Eu de obicei le scot (sa nu contina cine stie ce paraziti). In acelasi timp ma gandesc ca poate le privez de anumiti nutrienti ce se gasesc in intestinele pestilor.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 31 Mar 2012, 22:20

Eu ii dau cu totul - daca sunt prea mari ii tai bucati, daca nu si intregi ca se descurca. Fac asta de ani buni si nu am avut nici o problema de aparat digestiv cu ele pana acuma, deci nu e problema. In natura doar mananca pestii si ii sfasaie asa cum sunt, nu se apuca sa ii dezoseze (de altfel oasele lor sunt sursa buna de calciu si alte minerale) si nici sa scoata intestinele (care ar putea contine bacterii comensale utile pentru testoase, dar nu stiu sa zic cu certitudine).

Temperatura ideala e intr-adevar 26-28 de grade, dar eu le tin afara si apa nu are atata si sunt sanatoase. Cand vor sa atinga temperaturi mai mari ies la soare. Si ale tale pot face asta sau sta cum ai spus "in pozitie de balerina" la becul cu infra-rosu, deci asta nu e problema. E in ordine si cu 24 de grade - nu o sa pateasca nimic. Trachemys de altfel sunt testoase rezistente si adaptabile la multe medii; de aceea au devenit specie invaziva pe alocuri, inclusiv la noi in tara.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 01 Apr 2012, 20:36

Am citit undeva, pe forum ca nu se dau testoaselor pestisori inghetati si apoi dezghetati. Stii cumva de ce? Eu nu pot sa le dau pestisori vii (mi-e tare mila de ei) si nici sa ma duc la piata sa le cumpar pesti o data la 2-3 zile nu pot si nu vreau. Singura solutie la indemana ramane pastrarea acestora la congelator.

Testosul e bine...de cand sta sub infra-rosii si Repti Glo, zona macerata arata mult, mult mai bine ...aproape nu se mai vede.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 01 Apr 2012, 20:49

Excelent!

Sincer nu stiu de ce nu s-ar da. Bineinteles ca ii pastrez si eu la congelator si scot cat imi trebuie la o masa, ii las cateva ore sa fie complet dezghetati si apoi ii dau testoaselor.

Atata timp cat pestele e doar congelat (fara conservanti, sare sau alte condimente) nu are absolut nimic ca il dezgheti si il dai testoaselor. Doar sa fie complet dezghetat; nu e bine sa dai hrana inghetata atata tot. Deci nu trebuie sa iti faci griji.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 01 Apr 2012, 22:08

Don't worry! Totul dezghetat.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de lelia » 02 Apr 2012, 20:56

Am mai comandat un incalzitor mai mic pentru ea, testoasa...cred ca o voi numi Zuza...cum o pun in apa alaturi de el, parca as pune-o in alcool...o apuca isteria, se agita si apoi tusti afara, ascunzandu-se in cutia in care a hibernat (probabil acolo se simte in siguranta) si nu pot sa o las pentru ca e destul de rece pe balcon: ziua 20 grade, noaptea vreo 16. Asa ca am hotarat, pana se va obisnui cu noi, o voi tine intr-un bazin mai mic in living si voi incerca sa socializez cu ea. Poate nu va mai fi atat de salbatica. Si dumnealui testosul s-a obisnuit cu noi mai greu. Insa, acum il mangai pe labute si carapace cand sta la "plaja".:)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 02 Apr 2012, 21:53

:D de cat timp ai testoasa mica?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 03 Apr 2012, 16:32

Mica? :D Fizic, e mai mare si mai vanjoasa decat el. Incalzitorul nou comandat e mic si bazinul de acomodare cu noi (noi, astia care-i vrem binele, dar ea, fraiera nu intelege) pe care-l voi instala in living e mic. Totul va fi provizoriu pentru ca treptat, treptat, sper eu, se va instala obisnuinta si dupa ce ne va accepta pe noi, il va accepta si pe el, testosul.
Anu trecut, in august am primit-o de la o verisoara care are conditii beton pentru testoase, dar nu are grija. A avut si pereche, dar a disparut din iaz (cred ca a fugit mancand pamantul). Ea cazuse si era acolo de ceva vreme, intr-un fel de canal unde se afla pompa de golire a iazului. Imediat dupa ce am instalat-o la mine, am gasit in apa un ousor.
Anul trecut, cred ca a fost prima vara in care a stat in iaz. Pana atunci inchisoarea era un acvariu adanc, fara insula sau decor, in care cele doua testoase inotau incontinuu.
Verisoara mea e "om de
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de lelia » 03 Apr 2012, 16:36

Scuze, am apasat pe ce nu trebuia...sa-mi termin ideea...verisoara e "om de afaceri" care nu are timp si disponibilitate de a socializa cu dragutele testoase.
Cam asta ar fi povestea Zuzei. Trist dar adevarat. E foarte salbatica si mi-e foarte mila de ea.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de lelia » 05 Apr 2012, 16:33

Ce credeti despre un incalzitor JBL Pro temp, poate fi pus pe orizontala pe fundul bazinului? La caracteristici scrie ca e complet sumersibil, are protectie de plastic si protectie electrica pentru evitarea functionarii fara apa sau cand nivelul apei scade.
Ma mai gandesc si la un Aquael Neo Heater care e cam scump (Aquael Easy Heater nu mai exista). Ideea e ca am nevoie de un incalzitor solid pe care sa-l pun pe fundul bazinului (pentru o testoasa puternica)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 05 Apr 2012, 18:21

Il poti pune. Poti pune de fapt orice incalzitor cu o protectie de plastic pe el. Numai sa ai grija sa nu vina in contact direct cu nisip sau alte mizerii pentru ca se uzeaza mai repede materialul care imbraca rezistenta (fie el sticla sau ceramica).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 12 Apr 2012, 20:47

Gata, am cumparat si instalat in sfarsit un filtru cascada, destul de puternic, cu 3 medii de filtrare. Azi dimineata l-am pus si acum,dupa 12 ore, miroase ingrozitor a balta. Oare de ce si cat va persista mirosul? Pana acum nu am avut aerul "parfumat".
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron