Piele macerata?

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Piele macerata?

de lelia » 22 Mar 2012, 18:23

Buna!
Am nevoie de un sfat. Broasca mea cu tample rosii in varsta de 10 ani a hibernat pe balconul inchis, la 8-10 grade, stand numai in apa. Acum ca s-a trezit a inceput sa manance, dar am observat ca la ceafa, la baza carapacei are o mica zona albicioasa, moale care seamana cu pielea macerata. Oare ce are si ce sa-i fac? Sa dezinfectez cu betadina, sa dau cu baneocin sau sa o ung cu vitamina a si sa otin pe uscat? Va rog, astept un raspuns.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de jezz » 22 Mar 2012, 18:44

SI acum classic Sheppard 8) adauga cateva poze si bec repti glo 5.0 ai?:P
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de lelia » 22 Mar 2012, 19:38

Poza o voi descarca ceva mai incolo...Bec nu am si nici nu am avut. Nu au fost probleme pana acum. Vara sta la soare pe balcon cu gemurile deschise. este prima data cand hiberneaza la 8-10 grade. Pana acum, iarna era intr-o semihibernare, la o temperatura mai ridicata.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de lelia » 22 Mar 2012, 20:44

Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 22 Mar 2012, 22:07

Hahaha Jezz.

Semi-hibernarile nu sunt bune, mai mult ii faci rau asa. Becul Reptiglo 5.0 e obligatoriu: prin sticla geamului nu trec razele UV.

Nu te supara ca iti spun, da carapacea aceea mie nu-mi arata a sanatoasa. Mi se pare mie sau e si deformata in fata? Pare a fi ceva tesut necrozat sau ulcerat, de aceea as recomanda vizita la medicul veterinar sa vada exact ce fel de leziune e; din poze mai greu sa ma pronunt - oricum, nu arata in ordine.

In ce conditii sta testoasa? Asemenea deformari am vazut la testoasele care stateau numai pe jumatate cu carapacea in apa - apar in urma diferentei constante de umiditate.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 23 Mar 2012, 13:15

Testoasa a ajuns la mine in urma cu vreo 4 ani (ea avand acum varsta de 10 ani). In primii 2 ani am tinut-o (lipsa de informare) intr-un vas nu prea adanc ...carapacea iesea partial din apa...apoi am mutat-o intr-un vas mai mare si mai adanc...iar de 8 luni sta intr-un vas adecvat, zic eu. Voi posta o imagine in curand. Vreau sa cumpar o lampa speciala si cu siguranta voi cauta un veterinar priceput in boli ale testoaselor (greu de gasit). Vara sta la soare direct (nu prin geam) pe balcon. Calciu a avut totdeauna (os de sepie pe care l-a rontait cu placere). As vrea sa cumpar ceva plante acvatice sa se hranesca cu ele, pentru ca, la capitolul vegetale stam foarte prost...pur si simplu nu se atinge de ele. Am descoperit foarte recent acest forum...am citit o gramada de informatii si m-am speriat...nu stiu cu ce sa incep pentru a oferi conditii propice testosului...si colac peste pupaza...am mai primit inca o broasca adulta, femela. Le tin separate pentru ca impreuna sunt foarte agitate. Ah, am atatea inrebari si am nevoie de atatea sfaturi incat nu stiu daca veti avea rabdare si disponibilitate de a ma ajuta. Multumesc pentru sfaturile oferite.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de lelia » 23 Mar 2012, 13:30

Am citit acum un material in care se spune ca o alimentatie prea bogata in proteine si lipsa de varietate pot fi cauza deformarii carapacei...sper sa nu fie fatala. Nu stiu cum sa dtermin testoasa sa manance vegetale ...am incercat de nenumarate ori si nu-i plac,le ignora...ce ma fac?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 23 Mar 2012, 13:58

Lista cu veterinari din tara: http://www.testoase.com/topic8.html

Despre plante acvatice: http://www.testoase.com/topic17.html

Daca vei avea in continuare grija in mod adecvat de testoasa, nu cred ca o sa fie fatale deformarile. Nici Trachemysurile mele nu se ating de vegetale; ultima oara au devorat niste plante plutitoare in decurs de o saptamana.

Poti incerca sa invelesti bucatile de carne cu frunze de salata. Poate asa prinde putin gustul si va fi mai receptiva. Oricum, cu plantele acvatice o sa fie mai simplu - de obicei sunt facute ferfenita in maxim o luna.

Asteptam poze cu toata instalatia. Rabdare avem; pentru informare si sfaturi utile e site-ul, deci nu e problema.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 23 Mar 2012, 15:19

Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de lelia » 23 Mar 2012, 16:23

Sheppard, ma bucur mult ca ma poti consilia...am vazut ca detii foarte multe informatii si banuiesc ca ai si experienta. Aparatura nu am si nu pot sa achizitionez tot acum, pentru ca nu am bani, dar vreau sa incep cu ceva. Ce ma sfatuiesti sa cumpar in primul rand: becul Reptil Glo 5,0 sau incalzitor? Testoasele au stat afara pe balcon si au hibernat la 8-12 grade. Cand s-a mai incalzit afara a crescut si temperatura in balcon la 15, 16, 18 grade. Dupa vreo doua saptamani la aceasta temperatura le-am bagat in casa (pentru ca refuzau sa manance) unde temperatura aerului este de 23 de grade, iar apa are 19-20 de grade si au inceput sa manance. Deci in aceste conditii ce cumpar mai intai, becul sau incalzitorul?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 23 Mar 2012, 16:56

Incalzitorul e prioritate mai mare decat becul. Pentru a simula conditii naturale poti sa il stingi noaptea; asa vei permite variatii de temperatura de 5-10 grade pe timpul noptii, exact ca si afara iar testoasele vor avea un ritm de viata mai normal.

Recomand incalzitoarele Eheim Jager; parca sunt mai fiabile decat altele incercate pana acum. Sa iei si o protectie de plastic pentru el ca sa nu il sparga testoasa - costa in jur de 9 lei.

Ca si bec de incalzit pe insula, e suficient unul normal incandescent de 100W.

E practic bazinul acela in casa (afara am constatat ca nu sunt bune de nimic dupa 2 ierni - pur si simplu se rigidizeaza si crapa). Recomand sa il umpli cu mai multa apa, sa pui niste plante acvatice (poti planta acolo o gramada; poti sa te uiti la plante pe wwww.nevertebrate.ro ). De asemenea, ar fi poate mai bine sa aiba in jurul bazinului pamant cu nisip in loc de gresie, pe care ai putea sa plantezi iarba, flori, tufisuri - ce iti place si tie. Va arata mai natural asa.

Sper ca testoasele nu sunt alcoolice (berea din colt...) :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 23 Mar 2012, 19:23

Ok, iau incalzitor...ce putere ar trebui sa aiba avand in vedere ca in bazin intra cam 50-60 l apa? M-am interesat de bec Repti Glo 5,0 (Exo Terra) la un pet shop recomandat de cineva si dupa multe cautari pe net au spus ca abia marti sa ma duc dupa el. Este de 26 W. Neon aveau, dar cred ca m-ar avantaja becul pentru ca l-as amplasa mai usor. Intrebarea mea este daca becul nu este prea slab...testoasele mele au diametre considerabile 20-25 cm (chiar nu am habar daca puterea becului trebuie sa fie direct proportionala cu marimea testoaselor). Deocamdata ma opresc cu intrebarile desi ma mai framanta cateva. Multumesc mult pentru promptitudine si pentru amabilitatea de a-mi impartasi din experienta ta:)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de lelia » 23 Mar 2012, 19:33

:D Abia acum mi-am dat seama de aluzia cu testoasele alcoolice...sticlele de bere nu sunt pentru ele ci pentru motanelul Oscar care are o placere disperata de a scurma pamantul din ghiveci. De aceea am pus sticlele pe ghiveci, dar de aici si pana la alcoolism mai e un pas. Bietul Oscar...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de jezz » 23 Mar 2012, 23:57

Bine ca Oscar al meu nu are tendinte d'astea :P Poti pune intrebarile care ziceai mai sus, dar ar fi ok, sa citesti forumu, cred ca vei gasi raspuns la toate intrebarile tale :P
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de Sheppard » 24 Mar 2012, 00:39

Becurile/neoanele cu emitere de UV Reptiglo sunt de 3 categorii: 2.0, 5.0, 10.0 in functie de cantitatea de UV emise din spectrul total. Reptiglo 5.0 este adecvat pentru testoase (2.0 este pentru amfibieni, iar 10.0 pentru specii cu habitat in principal desertic). Becul Reptiglo e doar de 26W si tot ce conteaza e sa emita cantitatea aceea optima de UV pentru testoase; nu trebuie sa fie mai puternic pentru ca nu e destinat pentru altceva decat iluminat si UV. Pentru incalzit, dupa cum spuneam, e destul un bec incandescent normal de 100W sau sunt becuri speciale, Sun Glo.

La neoane puterea se modifica in functie de lungime (cu cat e mai lung neonul, cu atat mai multi Watti va avea).

Despre becurile Reptiglo poti citi aici: http://www.exo-terra.com/en/products/co ... _bulbs.php iar despre Sun Glo aici: http://www.exo-terra.com/en/products/in ... ghting.php

Incalzitorul il iei in functie de ce volum de apa ai - te uiti pe cutie ca scrie la fiecare in functie de puterea sa pentru cati litri maxim e destinat. Am luat de pe site-ul lor tabelul cu putere-volum:

Imagine

Deci tie ti-ar trebui unul de 50 sau 75W.

Asteptam si restul intrebarilor :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori