Coji de oua :-?

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Coji de oua :-?

de jezz » 22 Mar 2012, 18:03

Oare daca le dau la broscute coji de oua, le vor face rau :?: Le-a dat cineva?
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de Sheppard » 22 Mar 2012, 22:10

Nu prea cred ca e indicat. Dar de ce ai face asa ceva? Ca si supliment de calciu sunt variante mai bune cu o absorbtie mai buna (calciu efervescent) sau daca chiar vrei ceva super ieftin ia un sac de calciu furajer (10ron).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de jezz » 23 Mar 2012, 14:31

Ma contraziceam cu un amic,el zicea ca si cojile de oua sunt bune pt tse iar eu o tineam pe'a mea ca nu, ca nu am vazut pe nmn sa le dea si nici n-am citit sa fi facut careva asta :shock:
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de Sheppard » 23 Mar 2012, 16:54

Am mai auzit ca se amestecau in hrana furajera de la vaci spre exemplu da da-o naibii de treaba ca exista alternative mult mai placute pentru testoasa si la fel de ieftine cu o eficienta mai mare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gradinaru Alin » 10 Aug 2012, 11:21

eu le-am dat coji de oua.... la tss si inca nu o murit... deci nu cred ca o sa pateasca cv am citit pe mai multe site-uri cas f bune dar nu au acelasi efect ca si calciul efervescent de la farmacie sau broscuta alba de la pet-shop....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de vic » 10 Aug 2012, 11:55

Hmmm... ca principiu, produsele de sinteza nu sunt cele mai bune, nici mai eficiente. Adaosul de D3 poate deveni exces, si la vitamina asta, supradozarea duce la afectiuni urate... calcifierea tesuturilor moi.
Coaja de ou este calciu "organic", si e un echivalent mai putin periculos al cochiliilor de melc sau oaselor de peste, consumate in natura.

Nu stiu daca are sens sa adaugati calciu in APA. Nu cred ca au cum sa-l asimileze... nevertebratele, da. Iar "broscuta de calciu" este o PORCARIE!

Soarele este esential, daca aveti cum, oferiti-l.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Gradinaru Alin » 10 Aug 2012, 12:04

deci cojile de ou sunt bune pt testoase?dar pt melcii pomacea(melcii mar/misteriosi/de aur) galbeni?
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 10 Aug 2012, 13:59

Eu tin testoasele pe calciu efervescent si calciul care il iau din oasele de peste si carnea de vita si pana acum s-au dezvoltat destul de bine. Cand beau apa si inghit hrana impreuna cu apa, extrag si de acolo calciul si mineralele, vitaminele dizolvate. Oricum, pastilele de calciu efervescent care le iau din farmacie sunt facute pentru om in doze de 1/zi, iar eu le pun la testoase cand schimb apa, deci o data la aproxiamtiv 5 zile; de supradozare nu se pune problema.

Dupa cum spuneam, am inceput sa adaug si magneziu care e tot asa important ca si calciul. In testoasele din pet-shop nici eu nu prea am incredere - prefer un compus testat din farmacie care e eficient demonstrat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron