Cat timp poti tine testoasa in afara apei?

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Cat timp poti tine testoasa in afara apei?

de Dragosvr92 » 14 Mar 2012, 19:36

Buna,

Ma intrebam cat timp imi pot tine testoasa pe uscat.
Are ceva daca o ti o zi ?
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Sheppard » 14 Mar 2012, 19:47

Nu are nimic, dar ar fi de preferat sa aiba acces la un vas cu apa din care sa poata bea. Nu recomand sa faci asta des.

In conditii extreme, testoasele acvatice pot rezista zile bune fara apa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Dragosvr92 » 14 Mar 2012, 20:02

Iti multumesc pentru raspunsul rapid !

Poate sa bea apa o-O" Credeam ca isi ia apa in timp ce sta in apa.
Inca o intrebare.. Poate manca si daca nu este in apa?

La magazin mi a zis sa ii pun mancarea in gaura din mijloc a acestui bol, dar cineva mi a zis ca mananca numai in apa, asa ca am hranito in apa pana acum. I am dat creveti si carne de porc cruda.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de jezz » 14 Mar 2012, 20:05

Cum ar zice Sheppard, ACEL BOL NU ESTE BUN. Recomandare, ia-ti un acvariu cu toate cele necesare, daca doresti broscute sanatoase si frumoase.
Citeste forumu' si vei obs multe chestii interesante despre testoase, daca chiar te pasioneaza. :!: :!: :!:
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de Dragosvr92 » 14 Mar 2012, 20:12

Da, am citi in cateva subiecte in care spunea ca nu este bun, dar nu explica, de ce ! o.O
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Sheppard » 14 Mar 2012, 21:16

Haha Jezz are dreptate :lol: TheKiller nu ai precizat specia testoasei tale.

Bolul acela nu este bun in principal pentru ca este foarte foarte mic. Testoasa va creste rapid in primii ani. Nu e bun nici macar pentru cel mai amarat pui de testoasa. Insula este de asemenea prea mica si nu reprezinta un loc bun pentru imbaiere la Becul UV si pentru a se incalzi la un bec normal sau special. Vasul este transparent, la fel ca si insula si nu are nici un loc unde se poate ascunde testoasa, ceea ce va spori stresul testoasei; va incerca permanent sa evadeze. Coloana de apa pe care o poti pune e chiar penibil de mica - pentru testoase acvatice e nevoie de mult mai mult. Fiind atat de putina apa in acel bol, va trebui sa o schimbi foarte des - odata cu aceasta apar probleme de sanatate a testoasei cauzate in principal de compozitia apei de la robinet care are mult clor.

Testoasa are nevoie de apa pentru a inghiti hrana. O poate insfaca si de pe uscat, dar o va tara in apa pentru a o putea inghiti. Prin urmare da-i de mancare totdeauna in apa.

Ia cat mai repede un acvariu suficient de mare sau un alt recipient in care sa poti baga destula apa. Eu am cutii de rozatoare pentru ca acvariile sunt prea fragile pentru placurile mele. Cutiile mari de plastic isi fac la fel de bine treaba daca le amenajezi corespunzator.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Dragosvr92 » 14 Mar 2012, 21:52

Forumul este pentru doua spcii asemanatoare, asa ca am crezut ca nu-i nevoie. Este o testoasa cu tample galbene.

Uitati niste poze: http://on.fb.me/Ah7Z24

Mi am dat seama ca ii place sa se ascunda, si ma gandisem sa ii adaug ceva sub care sa se poata ascunda in bol :-?
Apa o tin in jur de 23/48 de ore intr o oala, pentru a elimina clorul, asa ca nu are probleme din cauza asta :)
Si intr un acvariu mare se poate pune apa de la robinet, asta nu inseamna ca in bol ii pun direct de la robinet..

Deocamdata nu am bani pentru acvarii. Cat este o cutie de plastic, si de unde as putea achizitiona una ? Pe acel bol am dat 20 de lei, iar pe okazii am vazut ca cineva il dadea cu 5 lei :lol:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Sheppard » 14 Mar 2012, 22:25

Cutii de plastic gasesti peste tot - daca vrei o varietate de forme, marimi si materiale din care sunt facute cel mai bine mergi la un magazin cu materiale de constructie gen Obi, Hornbach, Baumax si te uiti pe acolo la cutii de plastic si la sectiunea gradina unde mai au recipiente mari pentru tot felu de chestii.

Acuma cum amenajezi si ce insula iei sau construiesti singur depinde de tine.

Cutia mea de rozatoare cea mai mare am luat-o de la un pet-shop; online poti comanda de pe http://shop.magicaquarium.ro/ : http://www.testoase.com/topic2313-30.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Dragosvr92 » 14 Mar 2012, 22:41

Mda, cred ca am sa vorbesc cu cineva maine, sa imi faca un acvariu.
Nu-s sigur cum ar trebui sa ii lipeasca insulita. Daca musca din geamul lipit in acvariu ? o.O
Am vazut acvariul asta, dar nu's sigur daca este ok ..
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Sheppard » 15 Mar 2012, 07:37

Daca ai postat mai sus un link, nu se vede.

Daca faci insula din doua bucati de sticla lipite de peretii acvariului, acelea vor fi slefuite in asa fel incat sa nu se taie testoasa in margini. Pe bucata inclinata care va servi drept rampa va trebui lipit ceva aderent (cauciuc, mocheta cu iarba artificiala etc.) ca sa se poata urca testoasa pe ea si ajunge pe insula.

Recomand sa pui si o margine mai inalta spre apa la insula, ca sa poti pune nisip, pamant si planta ceva acolo (ferigi, muschi, iarba etc.). Va arata mult mai bine si natural asa.

Se pot folosi si alte materiale, cum sunt placile de PVC mai groase. Pe youtube gasesti o gramada de filmulete cu tot felul de idei ingenioase si amenajari. Uite in topicul asta cateva idei de insule si un filmulet cu un acvariu superb: http://www.testoase.com/topic509.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Dragosvr92 » 15 Mar 2012, 12:53

Cred ca link-ul nu merge vazut de persoane care nu sunt inregistrate/logate pe facebook.
M am gandit la slefuirea lor, dar nu am idee cum ar trebui slefuit un geam xD

Am sa vad... :)
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Dragosvr92 » 15 Mar 2012, 14:27

Tocmai am vb cu un unchi, si am facut cateva masuratori pentru locul in care am sa il pun.

Astea sunt ok?
Prima mi se pare ok, dar as putea sa il fac un pic mai mare..

Cod: Selectaţi tot
Lungime: 41 cm
Latime 30 cm
Inaltime 23 cm


Cod: Selectaţi tot
Lungime: 45
Latime: 31
Inaltime: 23
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Sheppard » 15 Mar 2012, 16:39

Eu nu am cont de facebook, sunt insa logat pe altul si tot nu vad nici un link.

Cu cat mai mare, cu atat mai bine. Oricum, pentru o testoasa matura de 27+ cm o sa devina si acest acvariu prea mic.

Eu as recomanda unul si mai mare de atat. Inaltimea e cam mica; trebuie sa ai in vedere ca trebui sa lasi loc si de o insula si si de sticla goala peste nivelul unde va fi insula ca sa nu evadeze testoasa. Incearca sa mai adaugi si la inaltime inca vreo 10cm.

Eu recomand sa analizezi un pic si cat te costa sa faci acvariul din sticla, cat te-ar costa alt recipient la aceleasi dimensiuni, sau tot una cvariu, dar din alte materiale asamblat.
Avantajul la unul facut de la zero este ca il poti face si amenaja dupa gusturile tale. Deci gandeste-te inainte si cum o sa pui incalzitorul in el, unde vine filtru, unde poti planta niste plante acvatice, unde va sta lampa cu becul etc. Sa ai o schita bine conturata ca sa nu ai suprize la urma.
Ultima oară modificat de Sheppard pe 15 Mar 2012, 19:55, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Dragosvr92 » 15 Mar 2012, 18:08

Cred ca un acvariu cu dimensiuniile acestea sunt de ajuns pentru a trai destul de bine.
Poate sa inoate cat de cat etc.. Nu am sa ii fac o piscina !


Daca il fac mai mare nu o sa am unde sa il pun. Pot sa il fac lat de 40 de centimetri, dar ar fi un pic prea lat, si mai greu de umplut. Ca insula, am sa ii pun un pietroi, sau o bucata de lemn.

Geamul il are unchiul meu. Eu cumpar doar silicon, si mi-l face de ce marime vreau eu.
M-am gandit cum unde am sa pun incalzitorul, lampa uv etc. Dar nu sunt sigur cum ar trebui sa arate toate acestea, si nu am suficienti bani momentan pentru toate astea.. :D

Tu ce dimensiuni crezi ca ar fi bune pentru testoasa?
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de Sheppard » 15 Mar 2012, 18:21

Nu ma pricep prea bine la dimensiuni de acvariu; sunt altii pe forum cu acvarii mari care te pot sfatui mai bine, deci recomand sa mai astepti si alte pareri. Eu as tinti spre un acvariu de 250+ litri cand testoasa va fi matura. Ce vrei sa faci tu acuma va avea in jur de 80 litri, ceea ce e bine in primii 3 ani sa zic.

Daca poti sa il faci lat de 40cm, fa-l de atat - maxime sa fie dimensiunile pentru ce posibilitati ai deocamdata. Cu cat va avea mai mult spatiu de inot testoasa, cu atat mai bine - Trachemys adora sa inoate in apa multa; o sa vezi ce ture o sa dea prin apa, de aceea ziceam sa mai adaugi si la inaltime ca sa poti baga o coloana de apa mai mare si sa poti pune si plante acvatice.

Cu piatra sa ai grija sa nu spargi acvariul. Lemnu, daca nu e tratat, va putrezi si face mucegai intr-o saptamana. Mai bine ar fi sa iti faci tu o insula: in linkul de mai sus ai cateva idei foarte usor si ieftin de realizat.

Ca sa golesti si sa umpli acvariul nu e neapart nevoie sa il muti cu apa cu tot (nici nu cred ca ai fi in stare; eu cel putin nu pot ridica cutia mea cu 70 de litri). Poti in schimb folosi pompa de la filtru sa iti pompeze apa printr-un furtun intr-o galeata sau direct la canal daca e prin apropiere si sa il golesti asa progresiv - eu asta fac. Dupa aceea il poti muta in baie sau afara sa il clatesti si sa il speli daca e nevoie.

Subliniez inca o data: cu cat e mai mare si mai bine amenajat, cu atat se va simti mai bine testoasa ta si va fi sanatoasa - e totusi testoasa acvatica, deci adora apa.

Tine-ne la curent cu ce ai facut si pune niste poze sa vedem cum ai amenajat. Spor la treaba!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron