Urechiile si-au schimbat culoarea

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Urechiile si-au schimbat culoarea

de p_alex2007 » 05 Mar 2012, 10:05

Am o problema cu testoasa mea cu urechi rosii. Am observat ca in ultimele luni urechiile si-au schimbat culoarea din rosu aprins in ceva mai inchis catre maroniu. Testoasa nu refuza mancarea, nu are probleme cu scaunul. Singura schimbare in comportament este ca are tendinta sa doarma mai mult. Sunt ingrijorat ca o am de 12 ani si nu vreau sa pateasca ceva.
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Mar 2012, 19:54

de Sheppard » 05 Mar 2012, 10:22

Alea nu sunt urechi, sunt doar niste dungi colorate specifice speciei din care face parte, Trachemys scripta elegans.

La ce temperatura ai apa? Trebuie sa ai in vedere ca in mod normal in aceasta perioada hiberneaza...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de p_alex2007 » 05 Mar 2012, 11:29

Apa este mereu la aceeasi temperatura. Nu am un termometru dar incalzitorul isi face treaba. Nu este mai rece decat in alte perioade. Stiu ca este nevoie de o temperatura mai scazuta pentru a intra in hibernare. Este calduta :D. Am observat si anul trecut acest comportament de a avea tendinta de a dormii mai mult. Pe mine ma ingrijoreaza schimbarea culorii petei rosii de pe cap, care este acum mai maronie si mai palida. Ma gandesc ca atata timp cat mananca, nu are probleme cu scaunul si este destul de vioaie, nu este bolnava. Ar trebui sa imi fac griji de acea schimbare a culorii ?
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Mar 2012, 19:54

de p_alex2007 » 05 Mar 2012, 11:30

Apa este mereu la aceeasi temperatura. Nu am un termometru dar incalzitorul isi face treaba. Nu este mai rece decat in alte perioade. Stiu ca este nevoie de o temperatura mai scazuta pentru a intra in hibernare. Este calduta :D. Am observat si anul trecut acest comportament de a avea tendinta de a dormii mai mult. Pe mine ma ingrijoreaza schimbarea culorii petei rosii de pe cap, care este acum mai maronie si mai palida. Ma gandesc ca atata timp cat mananca, nu are probleme cu scaunul si este destul de vioaie, nu este bolnava. Ar trebui sa imi fac griji de acea schimbare a culorii ?
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Mar 2012, 19:54

de Sheppard » 05 Mar 2012, 19:17

Nu trebuie sa iti faci griji in privinta schimbarii nuantei de culoare - e normal. Am observat asta si la Trachemysurile mele. Apropo de piele: presupun ca ai bec Reptiglo 5.0, nu?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori