Dezastru

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Dezastru

de SnaGLe » 03 Mar 2012, 15:07

Mi-a murit broasca in hibernare. Avea cam 2 ani si ceva, am incercat si anul trecut sa ii fac un fel de semi hibernare de cateva zile scazand temperatura treptat si invers iar iarna asta am decis sa ii ofer niste conditii de hiberbare chiar daca pare mica la 2 ani si ceva era destul de dezvoltata si rezistenta fata de altele. M-am documentat si i-am oferit nsite conditii cat mai apropiate de natura lasando in garaj intr-o cutie mare in care i-am facut un "habitat" de hibernare cutia fiind izolata cu polistiren iam pus un fel de lac cu apara si in rest pamant cu frunze paie si un colt unde sa se ascunda. Totul a mers bine pana acum o saptamana cand am vazut k intrase in apa dupa 3-4 saptamani in care a stat numai pe uscat mutandusi mereu locul o data la cateva zile scormolind in pamant, saptamana asta nu am fost acasa si nu a avut cine sa o mai controleze si aseara cand am venit am vrut sa o scot treptat din hibernare ca a cam crescut temperatura ajungand la 15 grade dar era tot in apa, nu mai reactiona si nu dadea nici un semn de viata, am incercat sa o scot si era tapana. Ce ma sfatuiti sa fac si de ce credeti ca sa intamplat asta ?
Testoasele Ninja: Ce nu te omoara te face mai puternic
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 22 Mai 2010, 20:42
Localitate: Galati

de Sheppard » 03 Mar 2012, 16:04

E posibil ca temperatura din garaj sa fi scazut sub zero grade, iar ea fiind in apa sa fi inghetat. Garajul, daca nu e incalzit, nu e un loc tocmai bun de hibernare; oricat ar fi de izolat, temperatura scade sub zero grade inauntru.

Aveai un termometru in apa si in cutie sa masori temperatura in timpul zilei si noptii?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de SnaGLe » 09 Mar 2012, 19:30

Am spus ca m-am documentat si am incercat sa acord o hibernare cat mai apropiata de natura, normal ca aveam termometru si nu ascazut niciodata temperatura sub 5 grade si temperaturile mai joase au fost inainte sa intre in apa. Eu cred ca sia pierdut di resurse cu cresterea temperaturii...
Testoasele Ninja: Ce nu te omoara te face mai puternic
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 22 Mai 2010, 20:42
Localitate: Galati

de Sheppard » 09 Mar 2012, 19:47

Acuma numai tu stii cat de mari au fost variatiile de temperatura. Daca a stat mai multe zile la rand temperatura peste 10-15 grade, e posibil sa fi fost mai activa decat ar fi trebuit. Dar daca a fost hranita bine pe timpul sezonului cald si a fost sanatoasa cand a intrat in hiberanre e foarte putin probabil ca asta sa fie cauza - testoasele sunt foarte rezistente in ceea ce priveste lipsa hranei. Testoasele mele de 2 ani si chiar cele care au eclozat in august hiberneaza inca si sunt in regula - sper sa ramana in continuare asa pana in aprilie cand le pot scoate afara.

Chiar daca erau temperaturi mai joase inainte de a intra in apa, pamantul ofera izolatie mai buna in cazul in care ar fi coborat temperatura sub zero grade.

Ai cantarit-o cumva in timpul hibernarii sa vezi cat a slabit lunar?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori