Compatibili cu testoasele

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Compatibili cu testoasele

de SnaGLe » 18 Feb 2012, 14:08

As vrea sa stiu ce alte animalute de apa/uscat ar mai putea sta cu testoasele. De 2 ani cresc... 3 testoase, am avut 4 la inceput din care am mai ramas cu una si am mai adaugat 2 = 3. Le mai bag periodic cate un peste sanitar, intr-un timp aveam 3 dar unii traiesc mai putin altii mai mult acum mai am unul diferit de cei care iam avut pana acum care erau albi sau negri, acesta e "panda" dupa cum mia spus vanzatorul (alb cu pete negre). In fine, vroiam sa stiu daca pot baga o "salamandra" sau o broscuta.. fara carapace, nu stiu sa va spun exact specia, e alba-transparenta si innoata pe apa daca stie cineva. Sau ce stiti ca ar mai merge cu testosii fara sa aiba probleme.
Testoasele Ninja: Ce nu te omoara te face mai puternic
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 22 Mai 2010, 20:42
Localitate: Galati

de Sheppard » 18 Feb 2012, 19:32

In primul rand, salamandrele sunt reptile protejate prin lege si extrem de toxice si la simpla atingere. Deci, daca ai de gand sa omori testoasele si pe tine odata cu ele... Broastele "fara carapace" sunt iarasi protejate in mare parte si ar deveni si ele hrana pentru testoase.

In rest, nu prea exista animale acvatice care sa convietuiasca in liniste cu testoasele. Majoritatea or sa ajunga hrana pentru ele (cam orice misca e examinat, de la melci la creveti de balta). Am mai vazut crescatori care au reusit insa sa obisnuiasca de mici testoasele cu pestii din acvariu, dar cam atat. Eventual poti incerca cu pesti mai mari ca ele. Aici poate te pot sfatui mai bine cei cu experienta in acvaristica.

In ceea ce priveste alte animale, sunt animale de companie care pot dauna testoaselor: caini, pisici, soareci/sobolani, asa ca trebuie sa ai grija. Intr-o vreme ma gandeam sa pun un arici in curte alaturi de testoase, dar exista riscul ca si el sa le atace.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori
cron