Testoasa de Florida refuza sa manance

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Testoasa de Florida refuza sa manance

de ioana88 » 08 Feb 2012, 20:07

Am doua testoase cu tample rosii , o femela (3 ani) si un mascul (cam 4 ani ).
Din luna noiembrie 2011 au inceput sa nu mai manance. Le-am pus sa stea in acvariu fara apa invelite in prosop,dorm pana le trezesc eu sunt cam 20 de grade, cam o data la 1-2 saptamani le pun in apa si incerc sa le dau de mancare dar refuza orice fel de mancare, In trecut masculul a mai avut perioade in care nu a mancat nimic 2-3 luni , ma ingrijoreaza faptul ca fetita care in vara manca foarte mult acum a slabit incredibil de mult.As vrea sa inceapa din nou sa manance dar cand o pun in apa se comporta foarte ciudat,in prima faza sta nemiscata sub apa cu capul in jos apoi incepe brusc sa dea foarte agitata din labute, o scot din apa si respira foarte tare pe gura de parca era sa se inece.Ce sa fac?sa o mai las sa doarma pana mai trece frigul sau sa insist si sa o pun in apa pana isi revine?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 05 Mai 2009, 16:48

de Sheppard » 08 Feb 2012, 20:31

Ioana, din cate imi dau eu seama, ai fi vrut sa le pui la hibernat, dar ai procedat complet gresit. Uite aici document despre hibernat: http://www.testoase.com/hibernare.php

E normal ca iarna sa mai scada apetitul testoaselor, chiar daca nu hiberneaza - ele simt ca e iarna afara. Daca nu vrei sa le lasi sa hiberneze din diferite motive, trebuie sa mentii apa la o temperatura mai ridicata (26-28 de grade Celsius), sa ai bec UV pe care sa il lasi aprins mai mult (6-10 ore), sa ai lumina multa jumatate din zi si un bec pe insula pentru incazlit. Astfel vei simula conditiile sezonului cald si testoasele nu vor mai intra in hibernare.

Acuma, ce recomand eu, este sa pui testoasele in apa putin adanca (1-2cm peste carapace) si sa le cresti progresiv temperatura (cu cate 1 grad/zi) pana la 26 de grade, in asa fel incat sa isi revina complet si sa le revina apetitul. Intre timp, incearca sa le mai dai de mancare. Abia dupa ce isi revin complet, sunt active si mananca le poti baga inapoi in apa mai adanca. Tine-ne la curent cu evolutia lucrurilor.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori