Se bat!!!!

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Se bat!!!!

de trice » 28 Ian 2012, 01:16

Salut. Am 2 testoase una Trachemys Scripta Elegans si cealalta Trachemys Scripta Scripta, ambii sunt masculi. In vara asta implinesc 3 ani si tot de atat timp sunt impreuna in acelasi acvariu. Pana luna trecuta nu am avut nicio problema cu ei, dar au inceput sa se bata foarte rau. Se mai bateau si inainte, isi puneau gherutele in fata si faceau o miscare caracteristica... cred ca ati mai vazut si la testoasele voastre... dar mai nou se musca de tot ce prind, mai ales coada si fata, zilele trecute una a muscat-o de fata si asta seara cealalta a muscat-o de coada, si se musca asa de rau, ca se prind cu gurita si nu-si mai dau drumul, raman incolacite pana trag de ele ca nebuna. Nu am mai vazut niciodataa sa ceva, sunt foarte violente una cu alta, inainte nu se intampla deloc asa ceva, inainte nu statea una fara alta, nu dormea una fara alta. Nici acum nu sunt mereu rele, dar noaptea cand trebuie sa le culca si le sting becul, se declanseaza un razboi la ele. M-am tot gandit ca poate sunt de acelasi sex si e bataie pe teritoriu, dar daca e asa , cand se mai opresc? Imi este f frica sa nu ajunga sa-si scoata ochii sau eu mai stiu ce( intr-o zi cand am venit acasa una era muscata de ochisor, si nu putea sa-l deschida si era f. umflat). Ma mai gandesc ca poate nu se ma inteleg , ar trebuii sa le despart? Sau sa le culc doar noaptea separat? Imi e foarte frica pt ele, nu sunt tot timpul acasa sa le controlez si nu vreau sa ajung intr-o zi acasa sa vad vreo nebunie. Daca vi s-a intamplat si voua, ati putea sa ma ajutati cu o idee. Le iubesc pe amundoua la fel si as fi terminata fara una din ele, si sa le despar mi se rupe inima sa le vad una fara alta, pt ca stiu ca si ele s-au invatat asa. Astept o opinie, si scuze pt mesajul asta lung. Va multumesc!!!!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Aug 2009, 23:52

de Sheppard » 28 Ian 2012, 01:51

Fac asta deoarece probabil au ajuns la maturitate sexuala si isi disputa teritoriul, respectiv dreptul la imperechere cu o posibila femela.

Eu patesc asta cu masculii in primavara si in toamna, cand sunt perioade de imperechere. In rest, un singur mascul e mai agresiv cu ceilalti, dar de obicei ceilalti fug din calea sa sau sunt alungati din helesteu (testoasele stau in gradina), se calmeaza dupa cateva ore si se intorc inapoi. De asemenea, dupa imperechere se linistesc si prezenta mai multor femele in jur in general ii distrage de la lupte.

Cum acvariul nu prea lasa loc mult de miscare si o posibila evadare, situatia e tensionata. Iar lipsa femelelor nu ajuta la aplanarea si solutionarea conflictului.

Ar fi doua solutii: 1. Sa ii desparti, cel putin temporar, pana trece perioada aceasta de agresivitate accentuata (poate dura cateva saptamani).
2. Sa adaugi la familie macar o femela de cel putin aceleasi dimensiuni/varsta ca masculii.

Cat de mare este acvariul? Un acvariu/recipient mai mare cu o insula suficient de mare s-ar putea sa permita coabitarea in conditii mai bune cu mai putine lupte.

PS (pentru moderatori): Topicul ar trebui mutat de la sectiunea "Testoase de uscat" la cele acvatice.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de trice » 28 Ian 2012, 21:14

Acvariul e facut de cand erau ele mai mici, are cam 60l , si cei drept e ca ar trebuii schimbat, dar am vrut sa las asta pt la vara. Insula, am una de 30 de cm pe... 10-15 nu mai stiu sigur, inainte aveau loc amundoua fara nicio problema, acum , se cam apleaca la greutatea lor, dar cand sta doar una nu are nimic. Cred ca pana la urama le separ. Uneia din ele ii place mult sa sta langa mine, bagata intr-un prosopel sau ceva si sa doarma, asa ca o sa o scot noaptea din apa pe ea, si o culc langa mine, pe cea mai agresiva o las in apa. Pe timp de zi nu se mai bat asa rau , au si alte ocupatii, si oricum intentionez sa le las mai mult timp prin casa se se plimbe.
Multumesc pt raspuns!!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Aug 2009, 23:52

de stefanvoloaca » 21 Apr 2012, 21:12

si mie mi s-a intamplat :shock: :(

dar am rezolvat :idea: :mrgreen:
darwin testoasa cu tample rosii e cea mica si-l batea mereu pe tomy ala mai mare si tot cu tample rosii
:wink:

darwin se urca pe tomy si ii dadea cu laba in fata lui tomy!!!

:mrgreen: iam lasat putin timp singuri; s-au acomodat; si acum sunt buni prieteni :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 21 Apr 2012, 10:43

de lelia » 21 Apr 2012, 21:23

Eu am pereche, mascul si femela. Nu sunt impreuna de mult timp si nu se suporta. Fug una de cealalta. Probabil pana se vor acomoda.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de diego » 25 Apr 2012, 14:38

o solutie via acvariidevis.ro
Imagine
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori