Este bine

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Este bine

de markos » 21 Dec 2011, 18:41

Saluta dupa un timp mai indelungat revin cu cateva intrebari este bine sa ii dau broscutei mele carne fiarta si a doua intrebare este ca as vrea sa ii dau broscutei mele un nou acvariu mai mare si ar fi bine daca las pune in el sar acomoda in noul acvariu
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Oct 2011, 12:00

de Sheppard » 21 Dec 2011, 19:30

Carne fiarta nu recomand. Cu cat e acvariul mai mare, cu atat e mai bine (sa urmaresti sa aiba spatiu mult de inotat; nu trebuie sa fie neaparat foarte adanc - cred ca 50cm inaltime ajung, dar cu cat e mai lat si mai lung, cu atat mai bine).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de markos » 21 Dec 2011, 20:48

Dar de ce nu este bine sa ii dau carne fiarta si este buna un acvariu de 30l sau 40l
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Oct 2011, 12:00

de Sheppard » 21 Dec 2011, 21:42

40l ajung pentru juvenili pana pe la 4 ani maxim. Testoasele cresc, Trachemys ajung la 27cm lungimea carapacei, deci fa si tu calculele si o sa vezi ca nu o sa ajunga 40l pentru o testoasa adulta.

In natura nu le prepara nimeni mancarea, nu au enzimele necesare in tractul digestiv pentru a prelucra mancare preparata. In cel mai bun caz le provoci diaree. De altfel, nu crezi ca e mai simplu sa le dai carne cruda, in loc sa o gatesti?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de markos » 22 Dec 2011, 08:23

Da ai dreptare dar cum sti cred ca broscuta mea are 7cm jumate si are trei ani si de aia vreau sa ii cumpar un acvariu mai mare ca celalalt care are 14l multumesc pentru raspunsurile date si sc daca inteleg mai greu am numai 11 ani
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Oct 2011, 12:00

de jezz » 22 Dec 2011, 09:45

Nu asta este o problema, dar ca sa intelegi, trebuie sa citesti textu' de cateva ori cum faci si la scoala, il citesti pana il intelegi,daca ai ce sa intelegi.. :mrgreen:
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de Sheppard » 22 Dec 2011, 12:55

Nu e problema markos. 14l sunt intr-adevar mult prea putin pentru testoasa ta. Dupa cum spuneam, ia o cutie/acvariu cat mai mare posibil. Asa macar faci o investitie pentru mai multi ani si stii ca se va simti testoasa bine in el si va avea destul spatiu cand va creste. Deci, cauta sa fie cat mai mare.
Eventual il poti face la comanda cu dimensiunile care le vrei tu.

Pe mine personal m-ar tenta intr-o zi sa incerc sa fac unul din ceva material plastic, cum ar fi niste placi de Plexiglas mai groase; sunt curios cat de rezistent ar iesi acvariul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de oaky&green » 26 Feb 2012, 17:05

buna am si eu o nelamurire .. am 2 broscute micutze si as cumpara vreo 2 3 melci mai marisori ca sa curete acvariul de mazga ce se depune pe fundul acvariului ... oare ar dauna sanatatea broscutelor sau ar fii o problema sa pun melci in acvariu cu broscutele? multumesc pentru ajutor.
_________________
Trachemys scripta scripta-Green
Trachemys scripta troosti-Oaky
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 37
Membru din: 23 Feb 2012, 19:32
Localitate: Oradea

de Sheppard » 26 Feb 2012, 17:44

Nu e nici o problema, dar nu grantez ca nu vor ajunge in stomacul testoaselor. Melcii fac si eu parte din hrana testoaselor, dar cine stie, poate ii lasa in pace. Ai numai grija sa nu iei specii otravitoare, iar daca vrei sa iti faca curatenie, sa iei specii care se ocupa cu asta, mancatoare de alge (sunt si specii care mananca alti melci).

Uite aici un link de unde poti comanda online: http://www.nevertebrate.ro/Melci
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de oaky&green » 26 Feb 2012, 17:58

Pomacea Bridgesii acesta este rasa melcului e ok? daca cumpar asa si am sa ii supraveghez vreo 1 ora sa vad cum reactioneaza ... dar eu sunt cel mai curios daca nu dauneaza sanatatea broscutelor... daca cumva al mananca...
_________________
Trachemys scripta scripta-Green
Trachemys scripta troosti-Oaky
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 37
Membru din: 23 Feb 2012, 19:32
Localitate: Oradea

de Sheppard » 26 Feb 2012, 18:53

E bun. Nu dauneaza testoaselor si nici nu cred ca se intampla ceva daca ii mananca.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Mersi mult ...

de oaky&green » 26 Feb 2012, 23:02

Sheppard scrie:E bun. Nu dauneaza testoaselor si nici nu cred ca se intampla ceva daca ii mananca.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 37
Membru din: 23 Feb 2012, 19:32
Localitate: Oradea

de oaky&green » 09 Mar 2012, 01:48

buna am o intrebare azi analizam mai atent broscutele si am observat pe burtica lor ca se decojeste cum ar veni pielea... vre`un sfat este bine este sanatos isi schimba startul de carapace o lamurire va rog :D multumesc
_________________
Trachemys scripta scripta-Green
Trachemys scripta troosti-Oaky
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 37
Membru din: 23 Feb 2012, 19:32
Localitate: Oradea

de Sheppard » 09 Mar 2012, 09:47

Pune o poza. Dar in principiu, daca nu e chiar peste tot si daca e superficial, e normal - naparleste; inseamna ca creste testoasa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron