Imperechere la varsta prea mica??

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Imperechere la varsta prea mica??

de ioana88 » 03 Dec 2011, 20:44

Am doua testoase de Florida cu tample rosii, masculul are cam 4 ani jumate si fetita 3 ani , cand sunt impreuna cam de 1 an incoace masculul cred ca ii face curte .. devine foarte agitat in preajma ei ,o urmareste mereu , daca nu se uita la el o zgarie pe fata , isi intinde labutele in fata ei si le misca argresiv bagandu-i ghearele in ochii , apoi merge in spatele ei si se urca peste ea , broscuta este destul de linistita si pare ca nu il baga deloc in seama , lucrurile acestea se intampla atat in apa cat si pe uscat . As dori sa stiu daca aceste intamplari reprezinta intr-adevar intentia broscutului de a se imperechea si daca pe fetita ar putea-o deranja aceste lucruri , ea are doar 3 ani si am citit ca varsta optima pentru reproducere ar fi de 5-6 ani , i se poate intampla ceva rau fetitei?Va multumesc
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 05 Mai 2009, 16:48

de Sheppard » 03 Dec 2011, 21:18

Intr-adevar e ritual de imperechere. In captivitate varsta reproductiva se atinge mult mai devrem, deci nu e neobisnuit ca la 3 ani sa se imperecheze. Probleme apar doar in cazuri rare (cum ar fi afectiuni ale aparatului genital); singura problema care ai putea-o intampina este asigurarea unui loc propice pentru depus oua si o posibila incubare a lor (daca se doreste).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Imperechere

de shuba » 17 Ian 2012, 15:37

Salut, am 3 broscute testoase...2 femele si un mascul, se pare ca masculul (5ani) s-a imperecheat cu femela (3ani) cam de o luna dupa ceva timp in care a curat-o intens:)... Acum femela este foarte agitata si de ceva vreme am scos-o din cand in cand pe uscat...pe uscat(covor) pare sa aiba ca niste contractii...isi agita labele din spate tare ciudat...

Ce as putea sa fac...trebuie un anumit mediu?...ce conditii sa indeplinesc?...pot aparea complicatii?...

ms, shuba
Trachemys scripta scripta
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 14 Apr 2010, 08:42
Localitate: Hunedoara, jud.Hunedoara

de Sheppard » 17 Ian 2012, 18:11

Ar trebui sa ii asiguri un loc in care sa isi poata depune ouale: o cutie cu 2/3 pamant si 1/3 nisip la care sa aiba acces usor din apa. In ea isi va sapa o groapa si va depune ouale. Altfel va fi nevoita sa depuna toate ouale in apa (ceea ce le va compromite) si exista riscul sa se inece. De asemenea, se poate intampla sa retina unul sau mai multe oua daca nu are conditiile necesare de depus oua, ceea ce din nou va duce la complicatii grave.

Acuma, daca vrei sau nu sa incubezi ouale, depinde de tine, dar va trebui sa te gandesti ce faci cu puisorii in caz ca ies.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de shuba » 17 Ian 2012, 19:09

bun, ms mult de raspuns...moment sa linistit, sper sa fie ok...i-am facut lada de nisip si un vas mare cu apa (are acces la amandoua)...momentan misuna prin camera:)
Trachemys scripta scripta
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 14 Apr 2010, 08:42
Localitate: Hunedoara, jud.Hunedoara

de Sheppard » 18 Ian 2012, 18:30

Na foarte bine. Eventual sa mai umezesti din cand in cand nisipiul si sa pui o lampa prin apropiere care sa bata pe el; astfel mimezi conditiile optime ale unui cuib si va fi mai tentata sa depuna acolo ouale. Nu este exclus sa te trezesti ca le va depune pur si simplu pe covor sau in vreun colt.

Oricum, va dura cam 1-2 luni de la imperechere pana sa depuna ouale.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Sheppard » 18 Ian 2012, 18:37

Na foarte bine. Eventual sa mai umezesti din cand in cand nisipiul si sa pui o lampa prin apropiere care sa bata pe el; astfel mimezi conditiile optime ale unui cuib si va fi mai tentata sa depuna acolo ouale. Nu este exclus sa te trezesti ca le va depune pur si simplu pe covor sau in vreun colt.

Oricum, va dura cam 1-2 luni de la imperechere pana sa depuna ouale.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de shuba » 19 Ian 2012, 10:30

da am reusit sa ii fac cuibul...momentan nimic legat de oua:(...
acum ma gandesc daca sa bag ouale la incubator sau nu...avand in vedere ca ii o specie invaziva...:(
Trachemys scripta scripta
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 14 Apr 2010, 08:42
Localitate: Hunedoara, jud.Hunedoara

de jezz » 19 Ian 2012, 14:32

Shuba, nu sunt oua de gaina sau mai stiu eu ce oua, au nevoie de umezeala, nu sunt tocmai usor de eclozat. citeste aici http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=2237
Ultima oară modificat de jezz pe 20 Ian 2012, 10:37, modificat 1 dată în total.
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de shuba » 19 Ian 2012, 21:31

da stiu...acum ma gandesc daca nu cumva ii alta problema...

am scos-o afara din acvariu...i-am facut un loc comod cu nisip si lumina+apa separat la care are acces...pana acum nu a scos nici un ou, dar ea are unele moment in care ciudate...cu labutele din spate isi atinge coada si rascheteaza cu labutele pe jos...
maine dau o fuga pana la veterinar...cred ca ii cel mai bine...

...a trecut o luna jumate de cand sa imperecheat cu masculul (Zauru)...

Tare ciudat face...
Trachemys scripta scripta
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 14 Apr 2010, 08:42
Localitate: Hunedoara, jud.Hunedoara

de Sheppard » 19 Ian 2012, 22:21

Se mai scarpina sau isi ajusteaza pozitia pentru termoreglare. Nu cred ca e problema daca nu o face prea des.

Dupa cum spuneam, de la imperechere pana la depus oua trec 1-2 luni.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de shuba » 19 Ian 2012, 22:25

azi a facut-o de 4 ori...si elimina si un lichid...cred ca urina
Trachemys scripta scripta
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 14 Apr 2010, 08:42
Localitate: Hunedoara, jud.Hunedoara

de shuba » 19 Ian 2012, 22:33

m-am uitat pe ceva filmulete....se pare ca ii normal ce face si a mea:)...
Trachemys scripta scripta
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 14 Apr 2010, 08:42
Localitate: Hunedoara, jud.Hunedoara

de Pandy » 21 Ian 2012, 19:53

O sa ai de asteptat dupa ouale alea :)

Si daca se gandeste sa scoata vreunu, poate fi singurul asa ca nu e neaparat sa depuna multe.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de raek » 27 Feb 2013, 13:03

salutare ale mele nu au nici macar un an si deja una din ele face ritualul acesta. nici nu a inceput sa arate a baiat daca ma intelegeti, nu are ghearele lungi si etc inca.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 21 Mai 2012, 13:52

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator