Cele doua testose ale mele.

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Cele doua testose ale mele.

de ElionSiEliot » 25 Sep 2011, 16:02

Buna ziua!
As doari sa pun cateva intrebari in legatura cu testoasele mele, acum ca m-am inregistrat pe site.
1. Am observat ca in acvariu sunt cateva mici pielicele albe. Pot fii de la testoase? Daca da, ce trebuie sa fac?
2. Am cumparat un nou acvariu testoaselor, unul mai mare, deoarece cel vechi era cam mic si mi se pare ca se cam chinuie in el. Revenind, vroiam sa stiu la ce sa ma astept pe parcursul ''mutarii'' in noul acvariu.
3. Acum ca am un acvariu mai mare, cu ce al trebui sa il "infrumusetez" sa zic asa? Si acest lucru le ajuta cu ceva pe testoase?
4. Sexul. Tinand cont ca au cam 3 ani si 6-7 luni. Am cautat peste tot pe site, dar burtica imi spune ca sunt femele, iar labutele imi zic ca sunt baieti.
* O sa incerc sa pun o poza cu ele cat mai curand.
Multumesc anticipat!
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Sep 2011, 15:05

de Sheppard » 26 Sep 2011, 12:12

1. Pielitele sunt de la testoasa - naparleste.

2. Nu prea cred ca o sa ai parte de suprize. Va trebui sa stai un pic sa il amenajezi cu tot ce trebuie: incalzitor (recomand Eheim), filtru suficient de puternic, bec Reptiglo 5.0 de 26W sau neon reptiglo 5.0, insula, plante, pietre, etc. Ar trebui si un bec normal de vreo 60-100W pentru incalzit. Ambele iluminatii ar trebui sa fie orientate spre insula. Si coloana de apa sa fie suficient de inalta sa aiba loc destul pentru inotat.

3. Ar fi bine sa pui niste plante acvatice si pesteri, pietre, radacini etc. pe unde se ascunda testoasele. Se vor simti mult mai bine si va reduce stresul. Plus ca plantele vor fi si hrana pentru testoase si vor ajuta la filtrarea apei. Uite aici topic despre ce plante poti pune: http://www.testoase.com/topic17.html
Eu pe insula lor am facut o margine dintr-o masca de cablu auto-adeziva si le-am pus pamant si un ghiveci mic cu o feriga. Se simt mult mai bine stand pe nisip si pamant decat pe plastic si feriga tine de umbra cand e nevoie. Cam asa am facut eu la o parte din testoase: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... c&start=30

4. Pune niste poze sa vedem.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ElionSiEliot » 27 Sep 2011, 10:08

Multumesc frumos.
O sa incerc sa le fac poze daca ma lasa, de obicei, cand le pun cu burtica in sus, dau din labute si cam zgarie.
Si, timp de cateva luni, le-am tinut fara lumina si caldura, dar acum, ca m-ma mutat, si e putin mai intuneric si ma frig, o sa le iau un incalzitor nou, cel vechi fiind spart.
Acum, incepand sa ma mai ocup de ele, imi dau seama ca e ceva de munca, nu cum zice lumea.
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Sep 2011, 15:05

de Sheppard » 27 Sep 2011, 15:00

Mda, lumea ignoranta zice ca testoasele sunt foarte usor de crescut, ca nu necesita prea multa atentie, ca nu e nevoie de prea multi bani pt ele etc. Odata ce incepi sa te informezi si sa te documentezi cu privire la viata testoaselor si de ce conditii de mediu au nevoie, treaba devine mai complicata. Ca orice animal de fapt, testoasele sunt greu de crescut si numai o informare adecvata, dedicatie, un buget suficient si timp, vor asigura succesul.

Foarte bine ca te documentezi - merita o viata excelenta testoasele tale si a tuturor de fapt.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori