Hibernarea testoaselor

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Hibernarea testoaselor

de ThrustMaster » 13 Sep 2011, 16:44

am citit multe articole legate de hibernarea testoaselor inclusiv cel de pe site-ul acesta...totusi mie mi se pare imposibil sa ii creez conditii de hibernare in apartamentul meu...nu am nici cea mai mica idee cum as putea sa ii duc treptat temperatura la sub 10 grade si sa o mentin asa...daca am incalzitor in apa si lampa repti glo si lampa exo tetra heat nu as putea sa le las sa nu hiberneze...sunt active mananca mult si stau la soare ...nu dau nici un semn cum ca ar vrea sa hiberneze...sunt pui de cateva luni doar...in caz ca trebuie neaparat sa hiberneze eu nu le pot asigura conditiile ...si decat sa le scad rezistenta si sa imi moare si daca nu acum dar poate peste 3 4 5 ani cand ma atasez de ele mai bine le dau la cineva care le poate asigura si conditii de hibernare...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 31
Membru din: 09 Sep 2011, 19:13
Localitate: Cluj

de Pandy » 13 Sep 2011, 16:53

Nu ai nici o obligatie sa le lasi sa hiberneze, mai ales daca nu le intrunesti toate conditiile mai bine ar fi sa nu le lasi.

Daca ai incalzitor si bec nici nu vor realiza ca vine iarna
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de ThrustMaster » 13 Sep 2011, 17:14

deci nu li se intampla nimic daca nu hiberneaza?ca am tot citit ca le scade rezistenta si pot muri...sper sa fie bine...am tot ce le trebuie nu cred ca o sa realizeze ca vine iarna...e cam imposibil sa le creez conditii de hibernare la mine in apartament...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 31
Membru din: 09 Sep 2011, 19:13
Localitate: Cluj

de Sheppard » 13 Sep 2011, 19:35

Nu e tocmai bine ca nu hiberneaza. Ideal este sa isi urmeze cursul natural. Am citit si eu ca le-ar scade rezistenta organismului si ca hibernatul ar fi un "reboot" al organismului. Nu am de unde sa stiu, pentru ca eu le las sa hiberneze. Crescatorii au semnalat o pierdere de 25% pui in primul an daca nu au hibernat si 5-10% daca au hibernat. Deci, efecte poate sa aiba treaba asta.

Oricum, Trachemys e mai rezistenta si cred ca o duce bine si fara hibernat. Ar mai fi o varianta sa scazi temperatura apei gradat pana la 12 grade si sa le lasi o luna sa hiberneze asa; poate ai o camaruta mica sau balcon inchis pe care sa nu il incalzesti unde poti ajunge la temperatura asta. Daca nu, lasi incalzitorul si becul normal aprinse si testoasele nu vor hiberna. Eventual vor manca mai putin si vor fi mai putin active o perioada
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de odysseus1986 » 14 Sep 2011, 22:31

chiar ii interesant acest subiect...si eu stau in apartament...si daca le e mai bine daca hiberneaza as vrea sa le creez conditiile dar nu am cum

pe balcon nu stiu daca e bine....ii balcon acoperit dar depinde de iarna...au mai fost ani cand si pe balcon a fost chiar f frig...aproape de 0 grade
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 27 Iul 2011, 16:43
Localitate: Satu Mare

de Sheppard » 14 Sep 2011, 22:59

Eu as recomanda sa nu scada temperatura sub 5 grade unde le lasati sa hiberneze. Oricum, pentru Trachemys, nu e asa grav ca nu hiberneaza. E mai grav la alte specii, cum ar fi cele autohtone.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de SnaGLe » 24 Sep 2011, 17:41

Nu inteleg urmatorul paragraf din sectiunea cu hibernarea "Pentru a proteja cuibul de hibernare de temperaturi foarte scazute, este indicat ca acesta sa fie acoperit cu paie, frunze, fan, pamant sau alte componente, pe o raza de circa 100 cm." poate sa imi detalieze cineva mai exact ? cum adik pe o raza de 100 cm ?
Testoasele Ninja: Ce nu te omoara te face mai puternic
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 22 Mai 2010, 20:42
Localitate: Galati

de Pandy » 24 Sep 2011, 19:24

Adica, desenezi un cerc imaginar al carui centru sa fie cuibul de hibernare si distanta de la centru la marginile cercului sa fie de 1 metru

Raza cercului = distanta de la centrul cercului la latura...
Diametrul cercului = 2*raza
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de SnaGLe » 27 Sep 2011, 14:00

SnaGLe scrie:sa fie acoperit cu paie, frunze, fan, pamant sau alte componente, pe o raza de circa 100 cm


Nu era vorba ca nu stiu ce e aia raza, sa iti explic mai in detaliu: vrea sa le bag sa hiberneze in garaj intr-un lighean si nu intelegam daca trebuiesc puse paie , frunze, fan... pe langa lighean pe o raza d un m. as incerca si cu polistiren daca ar fi asa, ar mentine mai bn temperatura.
Testoasele Ninja: Ce nu te omoara te face mai puternic
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 22 Mai 2010, 20:42
Localitate: Galati

de Sheppard » 27 Sep 2011, 15:06

Treaba cu un metru de fan si frunze in jurul lor, se refera la hibernarea in curte, sub pamant, in galerii - frunzele si fanul au rolul de a mentine o temperatura mai ridicata si de a permite totusi o aerisire adecvata. Prin urmare, nu se aplica la locurile de hibernare artificiale, din casa.

Garajul, daca nu e izolat, nu e deloc adecvat ca loc de hibernare (si si daca e izolat, nu sunt sigur ca nu are temperaturi negative daca da un ger mai mare). Daca scad temperaturile sub 0 grade acolo au murit prin inghet. Cel mai bun loc e o pivnita sau un pod, tot asa izolate si fara rozatoare, mucegai, umiditate prea mare. Temperatura optima de hibernare e de 5-10 grade Celsius

Le poti baga intr-o lada mare cu frunze, fan, pamant si carpe si un vas cu apa in care sa poata sta daca doresc si din care sa bea apa: http://www.testoase.com/topic2478.html
Un lighean cu apa e cam amarat si apa in sine nu mentine o temperatura cat de cat constanta. Frunzele, pamantul si carpele pe de alta parte, asigura temperaturi mai constante si tin mai cald daca se raceste vremea. Oricum, au nevoie si de apa pentru hidratare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Sheppard » 22 Oct 2011, 19:42

Anul acesta am incercat sa pun si ceva pamant ca substrat. O sa vad eu acuma daca datorita pamantului va creste mucegai, sau daca testoasele vor fi prea murdare sau mai stiu eu ce probleme ar putea sa apara. Compar cu metoda anterioara: carpe si frunze. Am zis sa incerc anul acesta si cu pamant, avand in vedere ca testoaselor le place sa se ingroape in timp ce hiberneaza, fie in pamant, fie in namol.

5 luni de zile maxim vor hiberna testoasele mature si eventual o data pe luna vor fi cantarite pentru a preintampina eventualele pierderi de greutate anormale. Inainte de a le baga in casa la hibernat, toate testoasele (exceptand puii) au fost cantarite si masurate pentru a putea evalua evolutia lor pe timpul hibernarii. Am facut o fisa organizata pentru evidenta cu toate datele astea.

Testoasele juvenile hiberneaza doar in apa cu cateva ascunzatori si pietre, timp de minim o luna si maxim 2. O sa vad eu cand le scot din hibernare. Apoi vor fi tinute in casa cu bec Reptiglo 5.0 si incalzitor pana la incalzirea vremii.

Cateva imagini cu recipientele:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori