Bubite albe langa ambii ochi

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Bubite albe langa ambii ochi

de ThrustMaster » 12 Sep 2011, 09:54

sincer nu stiu daca le avea cand am achizitionat-o dar nu cred ca le avea...dar acum are la ambii ochi exact aceeasi dimensiune si in aceeasi zona...arata ca niste cosuri mai degraba...dar cum am dat zoom pe poza sa se vada bine arata mai ciudat...o sa pun si alte poze dar sper ca cineva sa imi poata spune daca e o afectiune des intalnita la testoase cu tample galbene sau testoase in general sau daca e ceva grav si ar trebui sa o duc la veterinar...
http://postimage.org/image/2d406ojes/
revin cu poze noi in caz ca nu se intelege...


uite asa are si la celalalt ochi....exact la fel si exact acelasi loc...
http://postimage.org/image/33wefqd2c/
Ultima oară modificat de ThrustMaster pe 12 Sep 2011, 13:48, modificat de 2 ori în total.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 31
Membru din: 09 Sep 2011, 19:13
Localitate: Cluj

de Sheppard » 12 Sep 2011, 11:11

Nu prea imi dau seama ce e. S-ar putea sa fie o rana mai veche. Daca raman asa in urmatoarele zile e in ordine. Nu cred ca e ceva serios, din moment ce se afla in aceeasi pozitie la ambii ochi. Toutsi, niste poze de rezolutie mai mare ar fi bune, cu ambii ochi.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ThrustMaster » 12 Sep 2011, 14:16

http://postimage.org/image/33wefqd2c/ exact la fel e si la celalalt ochi...locatie marime culoare
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 31
Membru din: 09 Sep 2011, 19:13
Localitate: Cluj

de Sheppard » 12 Sep 2011, 14:59

Daca sunt albicioase, s-ar putea sa fie o rana mai veche. Dar dupa cum spuneam, daca sunt in acelasi loc exact la fel, nu cred ca e problema. Si daca testoasa e vioaie si mananca bine, cu atat mai putin.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ThrustMaster » 13 Sep 2011, 10:22

sper sa fie bine...ciudat e ca nu le-am sesizat cand am cumparat-o...probabil credeam ca asa trebuie sa le aiba dat fiind faptul ca sunt identice si amplasate exact in acelasi loc pe ambele parti langa ochi...e vioaie mananca bine si ii place sa stea la soare cu ochii inchisi si gatul intins...toata ziua e afara pe geam la soare intr-un recipient de-ala cu insulita:P pana mai tine soarele si vremea buna...pe urma o sa fie doar in acvariu cu lampa uv
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 31
Membru din: 09 Sep 2011, 19:13
Localitate: Cluj

de alex.i » 13 Sep 2011, 18:19

Poate asa e pigmentul pielii in acea zona. Mai lasa-le sa mai creasca putin si o sa observi clar daca asa e culoarea ei (ar trebui sa se mai ingalbeneasca putin daca spui ca sunt albe punctele) sau daca are vreo afectiune / rana.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 01 Mar 2011, 09:41

de odysseus1986 » 14 Sep 2011, 22:27

si testoasele mele au...si mananca...nu ai nici o treaba...si eu is de parerea ca e pigmentul pielii...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 27 Iul 2011, 16:43
Localitate: Satu Mare

de BeAtOfMyHeArT » 03 Oct 2011, 13:14

Si a mea a avut cand a fost mica si tot asa am sesizat abia dupa ce am luat-o.
Avea undeva pe cap...spre gat...dar a trecut de la sine.Poate la fel e si la tine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 27 Apr 2009, 12:07


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron