Nu mananca

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Locatar nou :)

de mario2k » 11 Dec 2011, 12:31

...
Ultima oară modificat de mario2k pe 11 Dec 2011, 12:38, modificat 1 dată în total.
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Dec 2011, 12:55

Locatar nou :)

de mario2k » 11 Dec 2011, 12:37

Salutare,

Am facut cadou o broscuta testoasa, de maxim 5 cm.
Am cumparat si un acvariu de plastic, cu insulita in mijloc, de la magazinul de unde am achizitionat si broscuta.
La sfatul domnisoarei vanzatoare de acolo, am cumparat si un tub de inima de vita + o pastila de calciu pentru carapace.

Totul se intampla miercuri(07.12.2011).
Toate bune si frumoase...am instalat broscuta in acvariu.S-a plimbat vreo 15-20 minute...dupa care s-a linistit.
Problema este ca ...de miercuri pana astazi....nu a mancat nimic.
Mentionez ca i-am pus in apa, inima de vita faramitata.

Sa fie oare datorita schimbarii locatiei/ a hiberbarii? sau nu ii place ceva?

Stiu ca broscutele pot sta nemancate destul de mult timp..dar...incep sa-mi fac probleme.
Am pus si o poza cu broscuta.

Imagine

Va multumesc,
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Dec 2011, 12:55

de jezz » 11 Dec 2011, 12:52

presupun ca nu-i oferi toate conditiile, acel "acvariu" bolul respectiv este cv pe moment nu va fi de ajuns, apa este rece?broscutele in apa rece devin inactive..
Trachemys scripta scripta-Speedy
Trachemys scripta troosti-Willy
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica-Oscar
Trachemys scripta elegans - Pikachu
Un nou locatar Mitzu(chinchilla)- 3 luni pe 20.6
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 146
Membru din: 14 Oct 2011, 11:52

de Sheppard » 11 Dec 2011, 14:04

Cum spunea si jezz, bolurile acelea sunt camere de tortura pentru testoase. Nu au spatiu suficient pentru a se dezvolta corespunzator. La puiul tau ar trebui sa ai acuma minim 40l as zice. Recomand cutii pentru rozatoare daca nu te pasioneaza acvariile; sunt de plastic, rezistente si fiabile. Vei gasi pe forum si multe poze cu diferite acvarii si amenajari ale altor utilizatori.

Din ce ai descris, nu am vazut sa fi mentionat un incalzitor. Acuma iarna, pana si temperatura din interior este mult mai scazuta fata de temperatura normala de care are nevoie testoasa ta: este o Trachemys scripta scripta, iar temperatura apei ideala este pe la 26 de grade Celsius. Oricum in perioada aceasta specia e setata pe hibernat, deci daca ai si o temperatura coborata constant sub 20 de grade, va fi tentata sa intre incet incet in hibernare. Ca incalzitor, recomand unul de la Eheim Jager - din ce am testat pana acum par cele mai rezistente.

Cum o tii in casa, va trebui sa ii iei si un bec/neon Reptiglo 5.0 cu emitere de raze UV-A si UV-B; astfel testoasa isi va putea sintetiza vitamina D3 implicata in absorbtia calciului. Asa se va dezvolta corespunzator.

Ca si hrana poti citi pe aici ce e bine si ce nu: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=13
Incearca sa treci pe carne cruda de peste, vita, pui, rame, viermisori tubifex etc. E mult mai bine decat uscaciunile de la pet-shop (iesi si mai ieftin asa).

De asemenea, ia la rand topicurile care trateaza nelamuririle tale sau posteaza intrebarea si incercam sa iti raspundem. Arunca o privire si aici ca sa vezi de ce mai ai nevoie: http://www.testoase.com/primii-pasi.php
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator