Sunt ingrijorat

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Sunt ingrijorat

de Joe » 24 Iun 2011, 22:28

Acum o saptamana am primit cadou o testoasa trachemys . Sunt foarte ingrijorat , are pe carapace niste pete sa le spun asa , am deschis topicul sa va intreb daca este un motiv de ingrijorare sau nu . Postez 2 poze .

http://img839.imageshack.us/i/photo0168dw.jpg/
http://img863.imageshack.us/i/photo0166yy.jpg/


Multumesc .
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 23 Iun 2011, 20:52
Localitate: Constanta

Re: Sunt ingrijorat

de testoasagirl » 24 Iun 2011, 23:42

De unde esti?
"Small deeds done are better than great deeds planned."
Peter Marshall
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 01 Apr 2011, 17:23
Localitate: Cluj-Napoca / Piatra-Neamt

de Sheppard » 25 Iun 2011, 00:16

Sunt pete? Din poze pare a fi zgariata. S-ar putea sa fie o micoza dar nu sunt destul de clare pozele. Daca poti fa unele la rezolutie mai mare si mai bine focalizate te rog.

In caz ca nu stii, testoasa e Trachemys scripta scripta.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Joe » 25 Iun 2011, 00:44

Sunt din Constanta .

Stiam ca este Trachemys scripta scripta .
Si da sunt un fel de zgarieturi , nu stiu cum sa explic , asa am luat'o din pet shop , am vazuto mica prin celelalte mari asa ca am luat'o . Baiatul de la magazin a zis sa imi dea alta , fara pete ( zgarieturi ) ce are ea pe carapce . Dar am luato asa .
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 23 Iun 2011, 20:52
Localitate: Constanta

de testoasagirl » 25 Iun 2011, 11:39

Joe scrie:Sunt din Constanta .

Stiam ca este Trachemys scripta scripta .
Si da sunt un fel de zgarieturi , nu stiu cum sa explic , asa am luat'o din pet shop , am vazuto mica prin celelalte mari asa ca am luat'o . Baiatul de la magazin a zis sa imi dea alta , fara pete ( zgarieturi ) ce are ea pe carapce . Dar am luato asa .


Din pacate nu pot sa-ti recomand nici un veterinar din Constanta, nu stiu, dar ai putea sa incerci totusi la ceva clinica/cabinet sa merg. Dar sa alegi cu grija. Incearca, te rog, sa faci niste poze mai clare.
"Small deeds done are better than great deeds planned."
Peter Marshall
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 01 Apr 2011, 17:23
Localitate: Cluj-Napoca / Piatra-Neamt

de Sheppard » 25 Iun 2011, 12:34

Daca sunt zgarieturi, pare carapacea sfredelita, se va reface in timp. Daca o mai ajuti si cu calciu efervescent in apa sau broscute din acelea de calciu din pet-shop se va vindeca si mai repede. Dar va dura cam doi ani pana sa mai dispara din semne. Sau poate mai putin, avand in vedere ca e pui si creste repede acuma.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de testoasagirl » 25 Iun 2011, 13:31

Chestiile alea albe mie imi arata a infectie. De asta insist pentru o poza mai clara...
"Small deeds done are better than great deeds planned."
Peter Marshall
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 01 Apr 2011, 17:23
Localitate: Cluj-Napoca / Piatra-Neamt

de Joe » 25 Iun 2011, 17:15

Imi pare rau , camera s-a stricat nu am cum sa fac poze mai clare
. Nu este infectie 100% este julitura ( lovitura ) , insa o sa ascult sfatul si o sa iau calciu , sper sa se vindece repede .
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 23 Iun 2011, 20:52
Localitate: Constanta

de Sheppard » 25 Iun 2011, 18:50

O vizita la veterinar nu strica sa confrme ca e o leziune si ca nu e ranita si altundeva. Atata lucru poate sa faca orice veterinar.

In caz de infectie, locul respectiv ar trebui sa contina tesut mort, eventual puroi, lichide si in general are un miros specific, urat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de GaOace » 25 Iun 2011, 18:58

@ Joe
In rest broscuta cum se simte? Este activa, vioaie, mananca etc?
Sta suficient de mult pe uscat? Eu cred ca daca sta numai in apa sunt mai mare sanse sa apara probleme cu vindecarea. Daca ai de gand sa-i adaugi diverse chestii ca sa-i infrumusetezi locuinta incearca sa le steriliezi inainte pentru orice eventualitate sau sa te abtii :).
Un bec care sa emita si UV (A si B) cred ca o va ajuta si sa scape de o parte din posibilii paraziti din apa. Dar cel mai bine, daca ai timp si conditii, o poti scoate la soare, va avea si UV si caldura cata ii trebuie (sunt pe forum niste topicuri despre tinutul testoaselor afara).
Daca profiti de viteza ei de crestere la varsta pe care o are ai sanse sa scape destul de repede de rani si de semne.
Roaga pe cineva sa te ajute sa faci o poza mai clara...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 30 Mai 2011, 12:03
Localitate: Bucuresti

de Joe » 26 Iun 2011, 14:21

Bun deci , broscuta este activa , innoata mai mereu , mananca normal , doarme normal , sta pe uscat cat e necesar !
Nu are chestii de genu sa se simta rau , doar ca sunt ingrijorat ce acele lovituri .
Ieri am bagat niste pietre noi in acvariu dar nu iti face griji , numai eu stiu cat am frecat la ele :D
Ultima oară modificat de Joe pe 26 Iun 2011, 14:29, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 23 Iun 2011, 20:52
Localitate: Constanta

de Joe » 26 Iun 2011, 14:23

Nu , nu este infectie , am intrebat un veterinar . Sunt lovituri , nu are puroi si nu continua tesutul mort , nu miroase urat ( a infectie ) .
Ce sa'i faci , eu asa am vazut'o lovita din magazin , erau altele care nu aveau probleme , dar eu am vrut sa o iau pe aceasta :) .
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 23 Iun 2011, 20:52
Localitate: Constanta

de Sheppard » 26 Iun 2011, 17:38

E in ordine atunci. Foarte bine - ai o relatie cu atat mai speciala cu ea ;)

Tine-ne la curent cu evolutia ei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Joe » 26 Iun 2011, 19:54

Asa o sa fac . :P
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 23 Iun 2011, 20:52
Localitate: Constanta


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori