Modele terarii

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de Sheppard » 17 Noi 2012, 20:04

Ai putea sa faci cum am facut eu: un cadru de lemn conceput dupa marimile tale si in forma, culoarea dorita de tine, iar o mare parte din laturi sa fie din sticla sau plexiglass (eu prefer plexiglassul pt ca e mai ieftin, se inlocuieste mai usor daca se crapa si de taiat in cioburi nu se pune problema). Inauntru bagi frumos un strat consistent de pamant si te apuci de plantat buruieni. Un bec Reptiglo 5.0 deasupra la toata treaba ar trebui sa ajute la cresterea plantelor.

Ideea e sa fie cat mai lat si lung - inaltimea nu prea conteaza; 60-70cm cred ca ajung inclusiv pentru stratul de pamant.

Parerea mea ca e cel mai bine sa proiectezi singura totul. Ce gasesti in comert, sunt terarii mici, din sticla, inadecvate pentru testoase de uscat:
- http://www.exo-terra.com/en/products/tu ... _large.php
- http://www.exo-terra.com/en/products/na ... _large.php
- http://www.exo-terra.com/en/products/sc ... rarium.php

Astea de la exo terra ar cam fi cea mai buna proasta solutie ca sa zic asa. Sunt foarte scumpe si ajungi la niste sume (+ amenajare) care depasesc un proiect home-made de la zero. Pe mine toata instalatia de mai sus m-a costat 500-600ron cu totul (exceptand filtrul extern care a fost 325ron parca).

Parerea mea ca un cadru de lemn tratat si vopsit frumos, eventual confectionat de un tamplar priceput, e cel mai estetic, ieftin si durabil. Presupun ca ar merge imbinat si ceva doar din plastic, dar nustiu ce materiale ar fi disponibile in acest sens. Poate dai o fuga pana la un magazin mare cu materiale de constructii (Baumax, Obi, Hornbach, Ambient) si te uiti pe acolo ce ai putea folosi.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de biancadumi » 22 Noi 2012, 16:51

Multumesc :) Da,inseamna ca ma apuc de treaba :D Si cam ce dimensiuni ar trebui pentru un broscoi de 3 ani? (ceva care sa ma tina totusi macar pana face el 10 ani :)) )
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2010, 19:57

de Sheppard » 22 Noi 2012, 22:14

Fa-l cat de mare poti. In natura nu are limite si se plimba pe zeci de kilometrii patrati.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re

de Coddytza » 02 Ian 2013, 11:27

Cu parere de rau tin sa va anunt ca sunt nevoit sa vand ambele testoase deoarece s'au facut foarte mari mananca mult si nu mai am conditiile necesare. Mananca pe saptamana cam o punga de gramarus de 5 lei deci pe luna ajunge in jur de 30 de lei, cateodata termina o punga si in 2 3 zile deoarece ele au fost hranite regular in fiecare zi... daca nu as m'ai avea o varianta.
Vine primavara nu mai e mult le mai tin pana se incalzeste cand se incalzeste ma duc pe apa sucevei si la marginea ei sunt pestisori de marimea unei brichete, ma gandeam sa prind cativa sa ii fierb si sa le dau de mancare ( fierberea find pentru eliminarea bacteriilor care le poate purta )
Pareri?
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Mar 2011, 10:58

de Sheppard » 02 Ian 2013, 14:54

Eu le hranesc cu carne de vita, rame si sprot pe timp de vara. 1kg de sprot de la Real nu trece de 10ron. Carnea de vita e putin mai scumpa: 1kg e cam 23ron. Dar ma tine cantitatea asta destul de mult. In rest, hrana de la pet-shop si rame sunt mai mult ca desert.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Coddytzza » 02 Ian 2013, 21:15

Aham interesant si cam cat te tine un kilogram si cum leo dai fiarta cruda ?
Un baietel pe nume Coddytzza :D ;) :X
Si probabil o fetita pe nume Cita :D ;) :X
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Mar 2011, 11:03
Localitate: Suceava

de Gradinaru Alin » 02 Ian 2013, 22:51

Sheppard , de curiozitate, m-am intrebat de mai multe ori... Cate testoase ai in total la ora actuala? :)
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 03 Ian 2013, 00:41

Gradinaru Alin, in momentul de fata am 25 de testoase, de la pui, la testoase mature.

Coddytzza, pai ma tine cam 2-3 saptamani urmatoarea combinatie: 1kg de carne de vita + 1,5kg de sprot + vreo 2 cutii de rame de la magazin pentru pescari. Toate crude. Ce le mai dau ocazional hrana din pet-shop si ce mai prind eu larve prin rau e neglijabil + plantele acvatice care mai sunt si ele hrana uneori. Dar asta e pentru toate testoasele, ele fiind de diferite varste si dimensiuni; unele mananca mai mult, altele mai putin. O zi le dau de mancare, o zi nu, ca sa digere totul si sa mai manance din resturi. Ma uit si la cat de flamande sunt.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re

de Coddytzza » 03 Ian 2013, 08:59

Sheep eo inteleg ce vrei sa zici tu dar pentru 2 testoase cum am eo cam cat ma tine 1 kg de carne de vita?
Un baietel pe nume Coddytzza :D ;) :X
Si probabil o fetita pe nume Cita :D ;) :X
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Mar 2011, 11:03
Localitate: Suceava

de Sheppard » 03 Ian 2013, 09:24

Pai depinde cat de mari sunt si cat de mult mananca. Oricum, te va tine mult - 3 saptamani sigur.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gradinaru Alin » 11 Ian 2013, 22:17

Mai jos voi pune cateva poze cu lighenasul meu...Abea i-am schimbat apa....TOATA, si am aruncat multe plantute(lintita si un fel de muschi pt carasi si pesti mari), si niste plante ca cea din pahar, dar aceasta din urma este mancata de testoasa...



http://imageshack.us/photo/my-images/197/img275u.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/856/img277k.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/825/img279u.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/685/img284q.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/27/img288kx.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/402/img287j.jpg/


Ligheanasul are 32 litri, dupa cum se vede si in poze am umplut la limita...

As vrea sa imi spuneti minusurile amenajarii... Stiu ca ma va tine maxim inca 1an-1an jumatate, dar pana acum ce mai trebuie....?

Coloana de apa are 15 cm fix, iar ligheanul este acoperit cu doua bucati mai mari de sticla, dintre care una din ele cu o imagine din aia din pet-shop care se pune pe spatele acvariilor....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 11 Ian 2013, 23:40

La bucatile de sticla trebuie renuntat. Creeaza doar un loc inchis, prost aerisit si cu umiditate excesiva - conditii optime pentru dezvoltarea fungilor si a bolilor pulmonare. Mai bine scazi apa cu 1cm (sau deloc daca nu e nevoie) si lasi totul descoperit, pentru ca marginile recipientului oricum sunt netede si nu are cum sa iasa afara. Plus ca daca iluminezi cu becul Reptiglo prin sticla, i-ai anulat tot efectul - razele UV sunt filtrate de catre sticla.

Scoicile ziceau mai multi de pe aici ca ar creste duritatatea apei necontrolat - nu stiu ce sa zic in privinta asta, pentru ca nu am adaugat niciodata scoici la decor. Insula aceea facuta din scoici mai bine o inlocuiesti cu niste bolovani spre exemplu, dintre care ultimul, cel deasupra apei, sa fie mai plat. Poti aseza bolovanii chiar in mijlocul recipientului si atunci te asiguri ca nu se ridica pe ei ca sa iasa afara. Filtrul, poate fi de asemenea pus la orizontala ca sa nu se catere pe el sa incerce sa iasa afara.

In rest, pare sa aiba destul loc. Poate te tine mai mult de 1 an toata treaba - depinde cat de repede se dezvolta. Eventual o protectie pentru incalzitor nu ar strica sa nu se arda la el sau sa se sparga.

Data viitoare cand iei plante, recomand sa iei unele mai mari si mai bine dezvoltate - vor rezista mai bine, mai ales ca testoasa e inca pui si nu le "maltrateaza" ca una adulta.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gradinaru Alin » 11 Ian 2013, 23:51

Bucatile de stcla stau doar noaptea, sa nu se urce pisica si sa intre praful in apa, si putina parte din zi, in rest sta un bec normal aprins aproape toata ziua cat sunt acasa, ca reptiglo nu mai am, si nu am buget disponibil, broscuta st doar cu doua broscute din calciu, si vita plus o data la 10 zile/2sapt.... Insulita este contruita din dou cutii de betisoare de urechi suprappuse si lipite, si deasupra pusa o scoica de ocean (veritabila) , lipita la randul ei, iar deasupra inca o scoica de ocean, dar nu sunt sigur ca e de ocean sau mare... in rest, scoicile toate sunt veritabile, niciuna nu este cumparata si nu au subst toxice ca au fost bine fierte...In legatura cu duritatea...Oricum apa de la robinet de la mine e moale(am testato acum cativa ani cu betisoare speciale), si cu scoicile cred ca numai binese impaca...Pestii fiind mai sensibili, nu au patit nimic, dinpotriva chiar sunt grasi si o femela xipho astept sami faca puisori...

Cu plantele ai dreptate. Dar mi-as dorii mult niste muschi de Java, mai ales ca pestii il adora, si pana se cicleaza acvariul si adaug si cei 6 pesti frumosi :lol: , mai trec vro 2 sapt... alta intrebare, muschi de java unde pot gasi decumparat? ca l-as plnta pe bolovanii de care zici tu sa pun in loc de insulita...
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 11 Ian 2013, 23:59

Aveau pe www.nevertebrate.ro diferite specii de muschi acvatic si am tot vazut prin pet-shopurile care vand plante acvatice.

Daca e suficient de mare insula pentru testoasa, merge si asa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gradinaru Alin » 12 Ian 2013, 10:47

insula e mare incap 2 testoase de marimea ei, dar am umplut ca prostu lighenasul sa aiba loc de inotat si e doar varfu la scoica... :lol:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori