Modele terarii

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Buna

de Coddytzza » 19 Ian 2012, 08:32

Sheppard eo am inteles ce vrei sa zici tu cu plantele ar fi o problema, testoasele mele mananca tot ce prind.
Deci ar fi o chestie daca... pun in miscare apa permanent nu mai apar algele nu?
O sa postez niste poze astazi mai pe seara cu sistemu de filtratie facut personal de mine si alte aspecte....
Un baietel pe nume Coddytzza :D ;) :X
Si probabil o fetita pe nume Cita :D ;) :X
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Mar 2011, 11:03
Localitate: Suceava

Buna

de Coddytzza » 09 Feb 2012, 22:50

BON deci a fost o lunga perioada in care nam mai dat pe forum dar m'am intors
Testoasele sunt bine, ma si mir toata iarna o fost active acu erau in o parte a acvariului acu in cealalta cat despre mancat au mancat cu pofta.... nam avut probleme atata am mai sesizat din cand in cand niste ritualuri de imperechere pe sambata refac acvariul ( curatare substrat reamenajare decor niste modificari pe la filtrul extern etc )
Filtrul extern este facut de mine si nu am vrut sa ma coplic cu gauri care trebuiesc sigilate sau alte cele o sa vedeti mai multe pe sambata cam asa.. :D
Un baietel pe nume Coddytzza :D ;) :X
Si probabil o fetita pe nume Cita :D ;) :X
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Mar 2011, 11:03
Localitate: Suceava

de Sheppard » 24 Mar 2012, 00:53

M-am decis sa mut puii si restul testoaselor mai mici intr-un loc mai mare. Problema e ca nu trebuie sa fie prea mare (ca altfel ii pierd) si perfect ingradit si protejat de eventualii pradatori (pisici cu tupeu si ciorile ma ingrijoreaza deocamdata). Asa ca am schitat urmatorul concept de habitat pentru testoase mici - practic o gradina mica cu o balta in colt.

Laturile vor avea in jur de 3m lungime. Cadrul va fi facut din lemn tratat (de asta se va ocupa un tamplar pentru ca eu nu am materialele necesare) iar pe interior pusa folie PVC pentru a feri si mai mult lemnul de umezeala suplimentara. Totul va fi umplut cu un strat suficient de gros de pamant si nisip pentru a permite cresterea unor plante inauntru. "Geamurile"de jur imprejur de la nivelul solului vor fi practic placi de PVC fixate de cadru. Ochiul de apa o sa il realizez cu clasica folie PVC pentru iazuri - sper sa ii pot face si un canal simplu de scurgere pentru a-l putea curati mai usor. Plasa de gard va acoperi tot habitatul. Forma habitatului a rezultat ca urmare a spatiului in care vreau sa il amplasez - un colt de casa cu lumina si umbra in proportii relativ bune.

Voi reveni cu poze finale ale instalatiei si amenajarii, cu plante si tot ce trebuie. Dar cred ca va mai dura cel putin 2 saptamani. Pana atunci, va prezint 2 imagini de concept:

Imagine
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

SALL

de Coddytzza » 28 Mar 2012, 09:50

Da shepard este frumos ce vrei sa faci iti urez mult noroc si spor la treaba,

Bon deci iarna a trecut iar noi acum ne bucuram foarte mult de soarele care mai iese din cand in cand soarele de dupa nori, pe sambata vrem sa nu mutam in balcon din nou ca vara trecuta, In mai facem un 1 de cand coddytzza ne'a adus acasa mici cat un 50 de bani si acum suntem aproape cat palma lui :> Va tinem la curent pe sambata si nu la propriu :))
Un baietel pe nume Coddytzza :D ;) :X
Si probabil o fetita pe nume Cita :D ;) :X
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Mar 2011, 11:03
Localitate: Suceava

de Sheppard » 27 Apr 2012, 21:20

Mi-a venit azi cadrul de lemn. Deocamdata ma omoara taiatul Plexiglass-ului. Voi reveni cu detalii si poze in evolutie cand termin - sper ca maine seara sau duminica cel tarziu sa fiu gata cu tot si sa mut testoasele.

LE: Am ajuns la faza in care trebuie sa umplu dihania cu pamant - vreo idee cum sa transport rapid 20 de saci cu pamant? :lol:
Ultima oară modificat de Sheppard pe 28 Apr 2012, 17:50, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de diego » 28 Apr 2012, 09:13

Sheppard, ar fi interesant sa montezi si o camera web iar imaginile live sa le afisam aici in forum :)
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 28 Apr 2012, 10:03

M-am tot gandit la asta, dar deocamdata nu imi permite bugetul. Am vazut ca una e in jur de 500ron si mi-ar cam trebui 2.

Cel mai devreme o sa pot face asta prin iulie-august sau daca nu anul viitor.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de diego » 28 Apr 2012, 15:29

http://www.cel.ro/camere-de-supravegher ... ic_3030-l/ asta e la un pret ceva mai bun, e drept ca nu stiu cam la ce calitate sunt imaginile trasmise
sau http://www.cel.ro/camere-de-supravegher ... _sc3130-l/
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 28 Apr 2012, 23:34

M-am uitat putin pe linkurile de mai sus. Intr-adevar as face economie de minim 200 ron, dar imaginea e jalnica - 640x480. Daca tot iau webcam vreau sa si disting ceva. Cand iau, o sa iau calumea sa se vada totul frumos, eventual si ceva cu infra-rosu sa vedem ce fac noaptea :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Sheppard » 29 Apr 2012, 09:25

De la conceptul de mai sus am ajuns la urmatoarele:

Lemnul este tratat pentru a rezista umezelii si frigului iarna, deci il pot lasa linistit afara:

Imagine

Imagine

Imagine

Am montat placi de Plexiglass de 2mm ca si ferestre:

Imagine

Peste lemn am trecut o folie simpla pentru solare ca sa nu vina direct in contact cu pamantul si a dura mai mult in timp:

Imagine

Forma ochiului de apa:

Imagine

Totul finalizat, cu folia de iaz prinsa cu suruburi de marginea de lemn, pamantul si plantele (feriga, salatica cucului, fragute si ceva floricele si buruieni gasite prin padure + una bucata de scoarta faina sub care se pot ascunde testoasele):

Imagine

Imagine

Imagine

De asta am dat in padure cand cotrobaiam dupa plante - tot un fel de broasca :D :

Imagine

Si totul umplut cu apa:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Am facut si "instalatia electrica" - am bagat prelungitoarele si stecker-ele in cutii de plastic cu capac luate de la hypermarket - 10ron o cutie:

Imagine

Totul finalizat cu plasa montata pe capace si cateva plante de apa in plus - una deja mi-au redus-o la o radacina si ceva frunzulite mici:

Imagine

Imagine

Imagine

In urma consultarii cu vic am decis sa nu amestec puii mici de 1 an cu cei de 3 ani si testoasele Trachemys mai maricele (14 cm si 6 cm). Asa ca puii vor merge in cutia de rozatoare mare (actuala cutie a testoaselor mai maricele), iar testoasele din cutia mare in noul mini-iaz. La anul, cand vor mai creste putin, voi muta si puii mici, care nu vor mai fi asa mici, in noul mediu amenajat.

LE: Am mutat si puii in cutia mai mare - sper sa nu fi facut rau ca inotau mai tolomac asa; n-au numai vreo 10cm de apa - sper sa nu se intample ceva, dar am zis ca au nevoie de spatiu mai mare pentru a se dezvolta corespunzator si a invata sa inoate mai bine.

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Sheppard » 13 Iul 2012, 20:55

Mi-am tras si eu in sfarsit un filtru extern Tetra Ex700. Problema a fost cu instalatul pana sa mearga calumea. Sunt curios acuma cat de mult tine apa curata, ca m-am cam saturat sa schimb apa tot la 3-4 zile.

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

M'am intors

de Coddytzza » 24 Oct 2012, 19:24

Salutare tutror. Bine v'am regasit a trecut mult timp de cand nam mai dat prin acest topic si am zis sa va fac o vizita. Testoasele sunt foarte sanatoase vioaie vor mancare cad de multa se poate dar nu am vrut sa le dau cate vor pt ca e si costisitor si devin si obeze si nam chef sa umblu pe la veterinar. Orcum va amintit cat erau la inceput ( un 50 de bani ) ei acum sincer sa fiu mi'au depasit palma ca marime insa cum nam prea fost activ am o mica nedumerire cu sexul testoaselor. Cita ( asa zisa fetita ) are ghearele din fata foarte lungi si codita maricica pe cand Coddytzza ( asa zisul baietel ) are ghearele scurte codita scurta. Pana la urma care e fata si care e baiat ca nu mai inteleg
Respect si noapte buna la toti
Un baietel pe nume Coddytzza :D ;) :X
Si probabil o fetita pe nume Cita :D ;) :X
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Mar 2011, 11:03
Localitate: Suceava

de Sheppard » 24 Oct 2012, 19:43

Gheare lungi = mascul; gheare scurte = femela. Cred ca va trebui sa le inversezi numele :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Salut

de Coddytzza » 10 Noi 2012, 15:16

Da cam asa e :)))
Un baietel pe nume Coddytzza :D ;) :X
Si probabil o fetita pe nume Cita :D ;) :X
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Mar 2011, 11:03
Localitate: Suceava

de biancadumi » 17 Noi 2012, 17:52

Foarte frumos amenajat Sheppard! :)

Si eu vreau sa ii iau un terrariu nou la borscuta (broasca de uscat) . Nu prea l-as vrea din lemn,din ce imi recomandati sa ii cumpar tarrariul si unde as putea gasi ceva frumos pentru el ? :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2010, 19:57

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori
cron