Scoaterea testoaselor din hibernare

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de adriana21 » 02 Mai 2011, 18:01

ii place f mult sa se plimbe , face ture prin camera
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 30 Apr 2011, 08:49
Localitate: Timisoara

de OsDeRos » 03 Mai 2011, 22:20

Mojave scrie:
diego scrie:Plante Toxice (de evitat!):

Arrowhead Vine (Syngonium podophyllum)
Azalea (Rhododendron occidentale)
Begonia
Bird of Paradise (Strelitzia reginae)
Boston Ivy (Parthenocissus tricuspidata)
Boxwood (Buxus sempervirens)
Buttercup family (Ranunculus species)
Caladium
Calla Lily (Zantedeschia species)
Candytuft (Iberis)
Castor Bean (Ricinus communis)
Chinese Evergreen (Aglaonema modestum)
Chinaberry (Melia azedarach)
Creeping Charlie (Glechoma hederacea)
Crowfoot (Ranunculus sceleratus)
Cyclamen
Daffodil (Narcissus)
Dianthus
Dumb cane (Dieffenbachia amoena)
Elephant's Ear (Caladium)
Euphorbia
Ficus Benjamina
Fiddleleaf Fig (Ficus lyrata)
Foxglove (Digitalis purpurea)
Gardenia
Grape Ivy (Cissus rhombifolia)
Heart Ivy (Hedera helix)
Heavenly Bamboo (Nandina domestica)
Holly (Ilex)
Hyacinth (Hyacinthus orientalis)
Ivy (Hedera helix)
Jerusalem Cherry (Solanum pseudocapsicum)
Juniper (Juniperus species)
Lantana (Lantana camara)
Lily of the Nile (Agapanthus africanus)
Lily of the Valley (Convallaria species)
Lobelia
Majesty (Philodendron hastatum)
Marigold (Tagetes species)
Mistletoe (Phorodendron flavescens)
Morning Glory (Ipomoea species)
Mother-in-Law Plant (Caladium)
Mother-in-Law Tongue (Sansevieria trifasciata)
Mushrooms
Needlepoint Ivy (Hedera helix)
Nephthytis (Syngonium podophyllum)
Nightshade (Solanum nigrum)
Oleander (Nerium oleander)
Parlor Ivy (Philodendron cordatum)
Periwinkle (Vinca species)
Philodendron
Poinsettia (Euphorbia pulcherrima)
Pothos (Epipremnum aureum)
Pyracanthra
Rhododendron (Ericaceae)
Rosary Bean (Abrus precatarius)
Rubber Tree (Ficus elastica decora)
Schefflera
Shasta Daisy (Chrysanthemum maximum)
Spider Mum (Chrysanthemum morifolium)
Split Leaf Philodendron (Monstera deliciosa)
String of Pearls (Senecio rowleyanus or S. herreinus)
Sweet Pea (Lathyrus odoratus)
Umbrella Tree (Schefflera actinophylla)
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Sheppard » 03 Mai 2011, 22:44

Super. Multumesc pentru lista!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2839
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ane » 27 Iul 2011, 12:58

Sheppard la ce dimensiuni ai facut rampa pentru a ajunge testoasele la vasul cu apa?
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 27 Iul 2011, 14:31

Placile PVC folosite aveau dimensiunea 50x25cm; deci rampa are 25cm lungime. Latime cam 15cm. Se putea sa fie si mai scurta, dar asa e inclinatia mai lina si e mai comod pentru testoase. Le place sa stea si la soare pe ea, pe jumatate in apa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2839
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de gabimga1298 » 28 Iul 2011, 08:51

Salut Sheppard ! , m-am uitat putin peste pozele tale in locul unde au hibernat testoasele , am si eu o intrebare legat de acest subiect. Am vazut ca le-ai amenajat o cutie de plastic cu o zona cu frunze si una cu apa . Testoasele de apa pot hiberna si pe uscat , in frunze ? Sau ele hiberneaza doar in apa ? M-as bucura pentru un raspuns .
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 24 Iul 2011, 20:34
Localitate: Arad

de Pandy » 28 Iul 2011, 09:51

Testoasele de apa pot hiberna si in apa si pe uscat. In ambele situatii le vei gasi sub un strat de mal/pamant de 10-20 cm care sa le tina de cald.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Sheppard » 28 Iul 2011, 11:25

In cutie se ingropau in frunze si se bagau sub carpe. Mai stateau si in apa cateodata. Oricum, le trebuie un vas cu apa din care sa se hidrateze din cand in cand - pentru asta era gandit vasul din cutie.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2839
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de gabimga1298 » 29 Iul 2011, 10:49

Multumesc foarte mult pentru sfaturi !
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 24 Iul 2011, 20:34
Localitate: Arad

de tibor.sos » 30 Iul 2011, 09:35

buna, de ce continuati cu topicuri cu emys? ne prefacem ca totul e in ordine si fiecare isi tine emys-ul cu constiinta impacata? nu am mai intrat de mult pe site sa urmaresc ce se mai intampla. si ce vad? ilegalitati din nou. un forum teraristic trebuie sa atinga un nivel deosebit in etica detinerii animalelor, altfel va fi doar un grup de detinatori ilegali, egoisti. ce pacat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

Re: Scoaterea testoaselor din hibernare

de OLEACU COSTEL » 03 Aug 2011, 11:07

Sheppard scrie:Pentru cei care lasa testoasele sa hiberneze, urmeaza cat de curand si perioada in care vor trebui sa le "trezeasca".

As vrea sa ma consult cu voi in legatura cu perioada optima de a face acest lucru. Din cate am citit, afara trebuie sa fie cateva zile la rand temperaturi de 16-17 grade. Deci, cam pe cand le scoateti din hibernare? Eu personal, avand in vedere vremea din ultima vreme, ma gandeam eventual la a doua saptamana din aprilie.

Am observat ca sectiunea "Hibernare" este in constructie. Este un element important si delicat in cresterea testoaselor. Daca doriti pot ajuta la realizarea sectiunii cu informatii suplimentare.

Offtopic: As propune si un topic nou sau o sectiune in care sa recomandam carti, atlase, site-uri specializate etc. pentru detinatorii de testoase.
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Aug 2011, 10:01

de Sheppard » 20 Mar 2012, 18:57

Anul asta se pare ca vine primavara mult mai repede si deja au inceput sa misune testoasele cu temperaturile astea de 18-20 de grade. Mi-e imposibil acuma sa tin temperatura in locul de hibernare sub 10 grade in timpul zilei.

Problema este ca seara inca e destul de frig (in jur de 5 grade) si vegetatia noua de abia a inceput sa rasara. Initial imi propusesem anul acesta ca termen de scos afara 14 aprilie, dar e mult prea tarziu avand in vedere vremea de afara. Cred ca va trebui sa reprogramez pentru 31 martie sau undeva pe acolo. Va trebui sa grabesc astfel si gradinaritul si modificarile mici la helesteu. Voi ce ziceti; ati mai auzit ceva despre cum va evolua vremea, daca va mai ninge sau va mai da gerul?

LE: La cat de cald a fost azi (>21 de grade!!!) s-au trezit cam toate testoasele. Trachemys cel putin stau deja "la soare" pe rampa din cutie la putina lumina care trece prin geamul de la pivnita. Cu ocazia valului de caldura am facut si baie la catea - pare destul de multumita:

Imagine

Am grabit planurile de scoatere din hibernare a testoaselor, iar zilele urmatoare voi da la un tamplar sa imi faca o noua cresa pentru puii de testoase (eu nu am materia prima adecvata pentru realizarea proiectului - voi reveni cu detalii in alt topic).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2839
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Sheppard » 07 Apr 2012, 20:47

Am scos toate testoasele afara azi. Chiar daca luni si duminica seara se anunta vreme rece, au incalzitoare, iar frigul nu poate sa tina mai mult de 2 zile. Oricum, toate erau vioaie de saptamana trecuta, insa nu am avut timpul necesar sa le scot mai devreme. O femela mare de Trachemys mi-a si mancat o rama si cauta mai multa mancare - maine o sa am multe guri de hranit.

Imagine
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2839
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 15 Apr 2012, 16:24

Cum s-au adaptat testoasele afara? Cred ca sunt foarte fericite cu un asemenea iaz.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 15 Apr 2012, 18:39

Au inceput sa se imperecheze. De mancat numai unele mananca - e inca frig seara si acuma cam mohorata vremea.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2839
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron