Scoaterea testoaselor din hibernare

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Scoaterea testoaselor din hibernare

de Sheppard » 20 Mar 2011, 23:41

Pentru cei care lasa testoasele sa hiberneze, urmeaza cat de curand si perioada in care vor trebui sa le "trezeasca".

As vrea sa ma consult cu voi in legatura cu perioada optima de a face acest lucru. Din cate am citit, afara trebuie sa fie cateva zile la rand temperaturi de 16-17 grade. Deci, cam pe cand le scoateti din hibernare? Eu personal, avand in vedere vremea din ultima vreme, ma gandeam eventual la a doua saptamana din aprilie.

Am observat ca sectiunea "Hibernare" este in constructie. Este un element important si delicat in cresterea testoaselor. Daca doriti pot ajuta la realizarea sectiunii cu informatii suplimentare.

Offtopic: As propune si un topic nou sau o sectiune in care sa recomandam carti, atlase, site-uri specializate etc. pentru detinatorii de testoase.

LE: Ultimele doua paragrafe s-au rezolvat :wink:
Ultima oară modificat de Sheppard pe 03 Aug 2011, 11:40, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de diego » 22 Mar 2011, 20:44

Din punctul meu de vedere e ok luna aprilie. Este foarte important ca trezirea/iesirea din hibernare sa se faca treptat.

Am observat ca sectiunea "Hibernare" este in constructie. Este un element important si delicat in cresterea testoaselor. Daca doriti pot ajuta la realizarea sectiunii cu informatii suplimentare.


Din lipsa de timp, pagina 'Hibernare' a ramas la stadiul de 'in constructie', asa ca orice ajutor este binevenit :)

Topicul respectiv poti sa-l deschizi in sectiunea 'Talk show' a forumului.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 22 Mar 2011, 21:18

OK. Sa vad atunci ce pot compila in weekend. Am o carte buna despre testoase si ceva experienta proprie. Eventual o sa dau un mesaj privat sau mail cu textul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Sheppard » 22 Apr 2011, 16:07

Le-am scos afara! Desi a plouat ceva putin azi, a fost foarte cald si m-am hotarat sa le scot din hibernare. Una dintre ele, din pacate, cred ca are o micoza ceva pe langa nas, probabil ceva de la frunzele din lada in care hibernau. Dupa Pasti ma duc cu ea la veterinar. Nu sunt ele prea active acuma in helesteu, cam plutesc in deriva si motaie sau stau cu capul in plante (le-am pus apa mai calduta, poate de aceea). Cele cu tample rosii sunt cele mai vioaie si au inceput sa caute de mancare. Numai maine insa le dau carne. Deocamdata sa mai elibereze tractul digestiv. Va atasez mai jos poze cu testoasele mele, unde au hibernat, si unde stau acuma. Cutiile cu testoasele mai mici le scot afara cand e soare, ca se se "bronzeze" si ele.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de qaz » 22 Apr 2011, 20:13

foarte frumos aranjat :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 10 Mar 2011, 10:34
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 23 Apr 2011, 12:05

Nu au prea mancat azi. In schimb au inceput ritualul de imperechere:

Imagine

Trebuie sa fiu atent acuma sa nu se inece vreuna. Exista riscul, avand in vedere ca masculul sta pe femela si ii apasa capul in jos, iar aceasta trebuie sa inoate cu el in spinare pana la suprafata sa mai ia o gura de aer. Dupa asta o sa se plimbe din nou prin toata curtea sa caute un loc bun pentru depus oua. O sa revin cu poze sa va arat cum arata un loc unde si-au depus ouale si cum este sapat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de qaz » 23 Apr 2011, 14:23

interesant, debea astept sa vad
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 10 Mar 2011, 10:34
Localitate: Bucuresti

Broscuta mea :)

de adriana21 » 01 Mai 2011, 08:21

buna Sheppard, ma bucur ca in sfarsit am dat si de broscute identice cu a mea.In urma cu 4 zile am gasit o broscuta micuta pe strada,am tot intrat pe diferite site-uri pt a afla ce specie este si cum sa am grija de ea.am fost cu ea la doi veterinari , unul mi-a spus ca broscuta ar fi de apa si ca alimentatie mi-a recomandat gamarus , al doilea mi-a zis ca nu prea stie dar el nu crede ca ar fi de apa. am tot cautat pe net dar nu am gasit nici o broscuta care sa semene cu cea gasita de mine pana in momentul acesta cand am vazut la tine o imagine cu doua broscutze micute ca a mea.incerc sa atasez si eu doua imagini cu broscutza si am rugamintea de ami da cateva sfaturi cum sa ma ocup de ea si ce sa ii dau sa pape :D ....aaaa ,si bineinteles ca as vrea sa imi spui si ce specie este :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 30 Apr 2011, 08:49
Localitate: Timisoara

de Sheppard » 01 Mai 2011, 11:32

Poze ar fi de ajutor. Dar daca te referi la testoasele mele mici, sunt din specia Emys orbicularis, testoasa autohtona de apa dulce. Ale mele au iesit din oua.

Dupa cum spuneam, sunt testoase de apa, carnivore. Deci ca si alimentatie ii poti da: carne de vita, pasare (exclus carne de porc pt ca e greu digerabila), peste, rame, viermisori. Eventual nu strica si ceva salata pentru aport de fibre si vitamine, dar nu stiu daca se vor atinge de ea (ale mele nu o prefera).

Daca o tii in casa, va trebui sa ii amenajezi un loc corespunzator, cu apa suficienta, loc uscat, lampa cu emitere de UVA si UVB, incalzitor etc.. Uite aici pentru mai multe detalii: http://www.testoase.com/intrebari-frecvente.php

In principiu mananca si au nevoie de cam aceleasi lucruri ca si testoasele din pet-shopuri (cu tample rosii sau galbene).

Specia Emys orbicularis este protejata prin lege, deci daca ai prin zona un loc unde stii ca traiesc asemenea testoase, ar fi bine sa o eliberezi. Sunt curios cum de a ajuns pe strada.

Eu le mai pun in apa cate o pastila efervescenta de calciu Sandoz (in functie de cantitatea de apa). Nu stiu cat ajuta, dar avand in vedere ca le trebuie calciu pentru carapace si ca sa creasca, sper ca se mai absoarbe cate ceva in organismul lor. In rest putina vitamina A solutie orala din cand in cand in mancare, sau unsa pe piele sau carapace (dar nu prea des si prea multa ca devine toxica).

Acuma ma gandeam sa caut alt recipient mai adanc pentru testoasele mici, dar tot as merge pe ceva de plastic, nu acvariu (mi se pare prea fragil, mai ales ca acuma le tot scot cu cutia afara sa stea la soare).

Daca mai ai intrebari, posteaza aici sau lasa-mi un mesaj privat si incerc sa te ajut. Si pune te rog si niste poze.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de adriana21 » 01 Mai 2011, 11:46

iti multumesc f mult pt informatzii...eu momentan i-am cumparat un acvariu mic de plastic, i-am pus apa statuta si o piatra pe care sa se urce ,dar vad ca pe piatra nu vrea deloc sa stea.sta numai in apa , ii place si afara f mult, se plimba pe jos si e foarte rapida.apa i-am pus putina la sfatul veterinarului.dar ea sta numai deasupra, pluteste , nu se duce jos pe fundul acvariului.verdeata nu mananca deloc , i-am dat frunzulite de patrunjel si de ridichii dar nu se atinge de ele .nici gamarus nu prea mananca , in schimb aseara i-am dat niste peste si nu se mai prea din mancat . acuma vad ca tot i se desface piele de pe picioruse , din cate am citit pe aici pe site-uri probabil ca are nevoie de vitamina A.Am incercat sa pun si imagini aici dar nu reusesc :D.as fi vrut sa o vezi ,dar eu zic ca este identica cu acele broscutze mititele pe care le ai tu , codita o are mai lunga , probabil ca e mascul .nu stiu ce sa zic , nu am avut niciodata broscuta testoasa. dar asta chiar imi place si as vrea sa o pastrez
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 30 Apr 2011, 08:49
Localitate: Timisoara

de adriana21 » 01 Mai 2011, 13:13

offf...cum sa pun poza? :((
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 30 Apr 2011, 08:49
Localitate: Timisoara

de Sheppard » 01 Mai 2011, 15:05

Uite aici cum poti pune fotografii pe forum: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=3
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de adriana21 » 01 Mai 2011, 15:19

Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 30 Apr 2011, 08:49
Localitate: Timisoara

de adriana21 » 01 Mai 2011, 15:21

pana la urma am reusit sa pun o poza :D cam mica ea dar e bine si asa
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 30 Apr 2011, 08:49
Localitate: Timisoara

de adriana21 » 01 Mai 2011, 15:24

Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 30 Apr 2011, 08:49
Localitate: Timisoara

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator