Comportament ciudat. scurma in substrat!!!

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Comportament ciudat. scurma in substrat!!!

de poope » 11 Sep 2010, 07:16

Salutare salutare. am observat de cand am pus testoasele in noul lor acvariu ca si-au facut un comportament ciudat si anume se pun si scurma prin pietris. Lemnele mele de mopanii inca nu is fixate pe ceva si leam pus asa pur si simplu pe substrat. Ele se pun si incearca sa se bage sub ele si dau din labutze si scurma si arunca pietrisu si parca ar incerca sa se frece....orcum fac vraiste acvariu si muta lemnele de la loc si ridica mizeria si asa....ambele fac la fel, atat presupusa femela cat si presupusul mascul si o fac cam odata pe zi sau de 2 ori.......ceva idee??? de mancat mananca, nu au treaba, inoata si asa....ideea e ca au momentu asta care ma irita la culme.
Assumption is the mother of all the fuck-ups...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 88
Membru din: 05 Iul 2010, 20:24
Localitate: Cluj-Napoca

de Jumpy & Rusty » 11 Sep 2010, 07:36

Salut,pana se acomodeaza cu noul acvariu,daca tot continua scoate pietrisu si ce m-ai ai tu in acvariu.Eu zic sa astepti 3 zile sa se acomodeze,si daca tot nu merge scoate pietrele.
Trachemys scripta elegans - JumPy (4 luni)
Trachemys scripta elegans - RusTy (4 luni)
Acvariu:50x40x30; Filtre: AC-9600 Resun Incalzitoare:100w,230V 50Hz T&Y TECHMIC Bec UVB 75W
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Aug 2010, 17:26
Localitate: Dambovita,uratul,jegos,Moreni

de poope » 11 Sep 2010, 07:42

Jumpy & Rusty scrie:Salut,pana se acomodeaza cu noul acvariu,daca tot continua scoate pietrisu si ce m-ai ai tu in acvariu.Eu zic sa astepti 3 zile sa se acomodeze,si daca tot nu merge scoate pietrele.


pai da da tocmai asta e faza. .deja is de 3 saptamani in acvariu, si cam la fel fac. la inceput nu faceau asa ca aveam lemnele prinse de un picior ca in poze din alt topic, orcum nu erau pe pietre. la lemnele astea noi nu lea m inca picioru si leam pus momentan direct pe pietre. de atunci fac asa numai.....incearca sa intre sub lemn, sa se ascunda, sa se frece, nici nu stiu sigur.....nici nu se pune problema de scos ce am in el.....
Assumption is the mother of all the fuck-ups...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 88
Membru din: 05 Iul 2010, 20:24
Localitate: Cluj-Napoca

de diego » 11 Sep 2010, 13:20

Nu este nimic neobisnuit in comportamentul testoaselor tale, faptul ca sunt active si curioase inseamna ca sunt niste animale sanatoase.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Logi » 15 Sep 2010, 12:28

Da stiu si eu cum e..la fel am aranjat acvariu..am pus pietrele frumos...aranjamente..scoici mari..coral...pana cand am bagat-o si in cateva minute totul era vraiste zici ca a trecut tornada pe acolo :))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator