Poveste trista

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Poveste trista

de Tortuga » 04 Aug 2010, 10:17

In urma cu aproximativ 7 ani am primit de la o fosta profesoara din liceu (care stia ca imi plac testoasele) un cadou mai neobisnuit... vezi foto...

Betty (asa se numea) apartinuse unui elev de-al ei, care o avea de mica si care citise pe internet ca testoasele hiberneaza. Asa a ajuns ea intr-o cutie in care ar fi trebuit sa 'hiberneze', in laboratorul de biologie al liceului si a fost uitata acolo... A murit probabil de foame...

Fosta mea profesoara a luat-o de la liceu si a tinut-o aproape un an acasa, avand grija de ea, probabil stegand-o de praf asa cum fac si eu de mai bine de 7 ani de cand mi-a incredintat-o...

De atunci m-am mutat de doua ori, ultima data chiar in alt oras si am luat-o peste tot cu mine...

O tin undeva la vedere, printre suvenirurile din concedii si am o strangere de inima de cate ori sterg praful si ajung si la raftul pe care sta ea in noua casa...

Imi pare rau ca acel copil care probabil nici nu si-a imaginat cat rau face nu a avut acces la informatii complete si corecte - dupa cum va puteti da seama din fotografii, o tinuse destul de mult inainte de a 'experimenta'... - carapacea este cat o palma
Imi pare rau pentru parintii care iau copiilor testoase fara sa isi asume si ei macar responsabilitatea unui minim control asupra felului in care copilul are grija de ele...
Imi pare rau ca sterg praful de pe ea in loc sa ii dau de mancare... :(


http://img203.imageshack.us/content_rou ... 948671.jpg
http://img203.imageshack.us/content_rou ... 006155.jpg
http://img405.imageshack.us/content_rou ... 217992.jpg
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 04 Mai 2010, 15:46

de alin » 04 Aug 2010, 11:03

Deci testoasa a fost al unui elev care a uitat-o in laboratorul de biologie? :roll:
Si nu s-or auzit zgomote din cutie, nu a iesit? nu a auzit nimeni... ? Nu a fost inapoiata elevului? :|
(ce lume):x

Later edit: Uitate in a 3-a poza unde se vede clar nasul... nu ti se pare ca e zdrobit... asa ai primit-o?
Bineinteles ca nu-s aici sa-i fac autopsie dar sunt doar curios
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10

de Tortuga » 04 Aug 2010, 12:04

Dap, e zdrobit, dar nu stiu sigur daca asta s-a intamplat inainte sau dupa moartea ei, cert e ca asa am primit-o. Si codita ii este rupta. Eu am transportat-o mereu invelita in prosoape, tocmai ca sa nu se mai rupa ceva din ea...

In urma cu mai bine de trei ani ii spuneam unui fost coleg de facultate intamplarea asta si si-a adus aminte de ea, toata intamplarea se derulase la ei in liceu (eu doar faceam niste meditatii cu o profesoara din respectivul liceu). El nu isi amintea sa o fi vazut in viata la liceu...

Circumstantele in care s-a desfasurat toata povestea asta sunt detalii, in comparatie cu ceea ce consider eu ca este esential si valabil si pentru alte specii - oamenii isi bat joc de animale, rasplatindu-le la modul asta iubirea neconditionata.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 04 Mai 2010, 15:46

de Pandy » 04 Aug 2010, 12:38

...
Este tot ce pot zice ...
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Tortuga » 04 Aug 2010, 13:04

Te inteleg, nu pot pune in cuvinte ce simt atunci cand o privesc uneori...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 04 Mai 2010, 15:46

.......

de maria_ngt » 05 Apr 2011, 22:31

sincer...mi-au dat lacrimile cand am citit ce ai zis...si am pielea de gaina...
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Mar 2011, 21:07

de Logi » 07 Apr 2011, 11:47

Si nu pricep...de ce o mai ti ?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de ane » 30 Iul 2011, 10:33

de ce mai ti testoasa daca este moarta? :shock:
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de ingerella-miha » 25 Aug 2011, 19:39

eu zic sa iti iei o testoasa sau 2 vii si pe testoasa-schelet sa o faci insula...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 99
Membru din: 24 Aug 2011, 18:13
Localitate: Bacau

de ane » 26 Aug 2011, 13:09

ingerella-miha, cum sa o faca insula... :yikes: nu ai pic de sensibilitate cand alte testoase isi vor vedea un seaman de-al lui mort si tu sa vrei sa fie insula lor :(((. fiind fara suflet in contactul cu apa se va descompune. si nu este nici bine. >:Dlook
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Michael » 26 Aug 2011, 14:03

ane, Draga Ane,te rog vorbeste cu parintii tai,si eu doresc ,sa ai timp de ele,+ bani pentru acvariu si ce mai cer ele,iti pot aduce acvariu+incalzitorul,si poate vin eu.
Ceea ce ma intereseaza,ai acvariu,bani?Ca sa le poti oferi tot ce le trebuie?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 60
Membru din: 23 Mai 2011, 19:19

de ingerella-miha » 26 Aug 2011, 20:29

ane scrie:ingerella-miha, cum sa o faca insula... :yikes: nu ai pic de sensibilitate cand alte testoase isi vor vedea un seaman de-al lui mort si tu sa vrei sa fie insula lor :(((. fiind fara suflet in contactul cu apa se va descompune. si nu este nici bine. >:Dlook




de felul meu sunt sensibila, dar asta nu ma opreste sa imi placa comedia neagra :mrgreen:

nu recomand la nimeni sa faca ce am spus eu, a fost doar o gluma...

imi pare si mie rau de broscuta aceea si de soarta ei trista si cred ca parintii ar trebui sa fie ei responsabili de soarta animalutelor pe care le cumpara copiilor deoarece acestia nu au experienta necesara pentru a creste broscute...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 99
Membru din: 24 Aug 2011, 18:13
Localitate: Bacau

de TheBug » 12 Oct 2011, 15:31

Nu stiu cum poti sa o stergi de praf sau chiar sa fii in preajma ei fara sa te simti aiurea. Eu am un gol in stomac numai cand ma gandesc la asta... :cry:
Sarmana... Iar pozele alea m-au marcat enorm... :(
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 29
Membru din: 18 Iul 2011, 19:35
Localitate: Romania


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori