Comportament broscute de Florida

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Comportament broscute de Florida

de ant » 06 Noi 2006, 13:41

Am o testoasa de Florida de 3 ani (cand am luat-o avea deja vreo 3) cu care nu am avut probleme deosebite (doar o mica problema dupa naparlire cu lipsa de vitamine).
Acum o luna am primit un acvariu mare 120l care a venit cu o alta broasca de 8-9 ani (e femela). La inceput s-au suportat unul pe celalalt, ea chiar era tot timpul interesata de al meu. Dupa vreo saptamana el a inceput sa o alerge prin acvariu si o musca de picioarele din spate sau de coada. I-am separat dar nu am incalzire pentru amandoi si conditiile de afara nu sunt ideale ca sa stea unul cu incalzitor si unul fara.
Aveti idee de ce se manifesta asa de violent ?
Mentionez ca el a fost singur intotdeauna pana acum. Isi apara oare teritoriul ? Sau au ritualuri de imperechere violente ?
Am observat ca nu o raneste dar e foarte agitata si incearca sa scape din acvariu in urma atacurilor si mi-e ca se loveste .

PS am 3 broaste ca mai am si un Hermann mic :d.Ala sta in terrariul lui nu cu astia rai.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 06 Noi 2006, 13:34
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 06 Noi 2006, 13:53

E absolut normal sa se manifeste astfel, de obicei cand intra in calduri masculul are astfel de tendinte sa isi muste partenera...face parte din ritualul de imperechere.
Si chiar daca nu ar fii in calduri nu ar trebuii sa te sperie violenta lor.
Eu am doua femele care stau impreuna de vreo 3 ani si abia acum aproximativ 8 luni s-au potolit si nu se mai cearta decat pe mancare :lol:
Atata tot, ca trebuie sa ai grija, in cazul in care se ranesc grav sa le tratezi ranile. :wink:
Exista si rasturnari de situatie...va venii si randul ei sa il streseze :P
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de ant » 08 Noi 2006, 10:10

multumesc de raspuns, oricum i-am reunit acum din cauza frigului si a unui singur incalzitor. Ii supraveghez in continuare. Exista si galerie foto ca sa pun poze cu ei ? Ca arata putin diferit unul fata de celalalt (mai mult ca sigur din cauza varstei).
Ultima oară modificat de ant pe 08 Noi 2006, 12:22, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 06 Noi 2006, 13:34
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 08 Noi 2006, 10:29

ant scrie: Exista si galerie foto ca sa pun poze cu ei ?


Da, exista si galerie foto...ai sa o vezi in pagina de start, a doua sectiune.
http://www.testoase.com/viewforum.php?f=2
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Florin » 20 Noi 2006, 20:01

Sa ne spui daca se mai bat!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de ant » 21 Noi 2006, 10:02

Dupa cercetari amanuntite am observat urmatoarele. Broscoiul meu e de fapt o "ea" si noul venit nu e o ea e un el. Deci se schimba datele problemei: ea il bate pe el de fiecare data cand are tupeul sa se dea jos de pe pietre si sa intre in apa. La mancare nu se bat , mananca amandoi dar imediat ce se termina mancarea incepe iar cu agresiunea asupra lui fapt ce il determina sa se catere pe pietre (nu stiam ca pot fi asa rapide ).
Am observat ca nu il raneste (poate doar psihic) ca nu are julituri, zgarieturi sau altceva. Si l-a muscat inclusiv de cap :cry:
Stiu ca am promis poze, dar sotia vrea sa le alegem impreuna pe care sa le punem si nu prea am avut timp de asta, dar tot o sa le pun eu candva :oops:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 06 Noi 2006, 13:34
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 21 Noi 2006, 10:08

ce sa zic :P ...ma bucur ca esti bine :lol:
pozele o sa le vedem noi candva 8)

On topic: testoasa ta (femela) are impresia ca e teritoriul ei ...deci :dictator:
eventual poti sa le scoti pe amandoua din acvaterariu si sa il cureti...scoti tot ce ai acolo, le speli foarte bine cu apa simpla (fara detergenti) acvariul apoi il stergi foarte bine cu spirt si il lasi sa se usuce ...si pe langa aceasta curatenie sa faci ceva modificari incat sa nu isi mai recunoasca teritoriul, apoi le introduci pe amandoua odata in "noul" acvaterariu. :wink:
Mai mult de atat nu ai ce le face :? :roll:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de ant » 23 Noi 2006, 11:21

Poze puse :D

multumesc de sugestia de reamenajare. O sa incercam si asta, mai ales ca acum si sotia e user :D si sigur o sa vada topicul.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 06 Noi 2006, 13:34
Localitate: Bucuresti

de twinkie » 23 Noi 2006, 13:14

l-am vazut intr-adevar, sal all :D

e super ideea ta monoceros, sigur facem asta asap ca imi e teama sincer. aseara am auzit iar tambalau si cand m-am dus masculul, nou venitul (pentru ca le-am stabilit cu ajutorul vostru in sfarsit sexele), amaratu era cu burta in sus :shock: iar femela noastra cea violenta vroia sa-i inghita tot capul :shock: m-am speriat rau, putea sa se inece. dar n-a patit nimic slava domnului. chiar ma si mir ca nu are rani grave la cat musca din el.

faza e ca practic nu se bat, ci doar ea il terorizeaza pe el. probabil ca se simte invadata, toata viata a trait singura, pe cand el a trait impreuna cu alta broscuta. cand l-am adoptat a fost foarte bucuros, toata ziua o mirosea si parca o pupa pe a noastra si se holba tamp la ea. dar acum e sinistrat pe insula.

aplicam sugestia lui monoceros si va tinem la curent cu idila cu nabadai dintre broscutele noastre :D
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 22 Noi 2006, 13:17
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori
cron