Problema ghiare

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Problema ghiare

de zulu » 20 Iun 2010, 13:21

Am si eu o mica problema cu una din broscutele mele testoase.
Una dintre ele are ghiarele foarte mari iar in ultima perioada isi flutura labutele si ghiarele in fata celeilalte care nu face nimic. Mi-e frica sa nu o raneasca, sa ii scoata ochii cu ghiarele si vroiam sa intreb daca cumva se pot taia ghiarele si daca nu apar alte probleme.
Eu unul sincer nu m-as incumeta sa le tai ghiarele, cel putin celei care sta linistita, ca in apa e linistita dar cand o iau in mana devine agresiva si musca si in plus sunt destul de maricele.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 33
Membru din: 28 Iul 2009, 17:51

Raspuns

de Balamuc MAC » 20 Iun 2010, 13:47

Salut! Ceea ce ai vazut tu este un ritual de imperechere! Totdeauna masculii testosi au ghierutele f lungi si in momentul in care fac curte femelei, daca-mi este permis acest limbaj, tremura labutele din fata indreptate spre testoasa opusa! Nu ai de ce sa iti faci nici un fel de griji, ca sa nu mai spun de taierea unghiutelor! Urmareste atent acesta etapa, se merita, nu vezi des asa ceva! Stima, Marian C. :wink:
Orice vietate are dreptul la o viata mai buna...
Momentan 39 testoase de Florida, 35 TSE iar 4 TSS! ;)
Contact: 0729.422.335 & 0767.079.116
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 38
Membru din: 18 Noi 2009, 17:06
Localitate: Bucuresti

Nu e prima data

de zulu » 20 Iun 2010, 20:02

ok. mi-am dat si eu seama de acest ritual. Nu e prima data cand asist la asa ceva. La un moment dat chiar am vazut masculul cum era in spatele femelei. Dar cred ca sunt mult prea mici pt imperechere. Eu le am cam de un an de zile si le-am luat cand erau f mici. Deci nu au mai mult de 1 an si 2..3 luni de viata amandoua. Din cate am citit si eu am inteles ca isi ating maturitatea sexuala pe la 5... sau 7 ani. Mie imi era teama sa nu o raneasca cu ghearele in timpul acestui ritual. Dar daca nu ar prezenta nici un pericol atunci nu i le tai.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 33
Membru din: 28 Iul 2009, 17:51


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron