Broscuta mea ar manca incontinuu.ce pot face?

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Broscuta mea ar manca incontinuu.ce pot face?

de florentina » 14 Iun 2010, 18:58

Am o broasca testoasa de Florida in varsta de 10 ani de 1 luna.Este foarte activa,energica si mai ales extrem de mancacioasa.Am inteles din cele citite pe forum ca ar trebui sa i dau sa manance la 2 ,3 zile fiind adult.Insa sunt nevoita sa i dau zilnic si chiar si asa cauta mereu de mancare.Meniul este destul de diversificat:gamarus,capsuni,pui,vitamine,cirese,legume.Cam toate ii plac,nefiind deloc mofturoasa.Ceea ce ma ingrijoreaza de cateva zile este ca a inceput sa muste diverse lucruri(firul de la laptop,degetele mele) crezand probabil ca sunt mancare(nu este deloc agresiva,din contra f timida).Ma sperie gandul ca ar putea sa muste firul de la laptop si sa se electrocuteze.Ce ar trebui sa fac sa o dezvat de obiceiul de a musca tot ce gaseste?sa i dau mai mult de mancare,sa zicem de 2 ori pe zi?
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Iun 2010, 18:11

de takawachinchila » 15 Iun 2010, 10:35

Eu nu i-as da mancare in fiecare zi. Incearca odata la 2 zile, asa pe saturate. Si testoasa mea ar manca intr-una si evident, ar deveni obeza, e ceva comun la specia asta, din cate am observat. (De fiecare data, cand ma apropii de acvariu, da din labele din fata si stropeste cam la 1m in jurul acvariului)
Sau, daca vrei sa o hranesti in fiecare zi, da-i putina mancare, nu ii da pe saturate, ca banuiesc ca nu ai un acvariu foarte mare, in care testoasa sa arda caloriile.
Intrebarea mea este: cum se face ca testoasa poate intra in contact cu firul laptopului? Daca trece firul pe deasupra acvariului, incearca sa eviti asta, foloseste un prelungitor. Sau vrea testoasa sa ajunga la laptop ca sa isi faca propriul profil pe testoase.com? :D
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de florentina » 15 Iun 2010, 12:56

:))Ideea este urmatoarea:vechea stapana a broscutei mi-a zis ca ea o tinea in acvariu cam 2 ore pe zi cat sa i dea de mancare si sa si faca nevoile,in rest pe uscat..si am considerat ca nu ar trebui sa i stric ritualul mai ales ca este sanatoasa si fericita asa din cate vad eu.Se plimba prin toata casa,asadar este extrem de activa.Rar sta si leneveste,de obicei intr un loc cu soare.In privinta hranirii,la acelasi lucru ma gandeam si eu(sa nu devina obeza).O sa ma limitez la o masa pe zi si o sa fiu atenta ce mai cauta de mancare.Multumesc de raspuns!
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Iun 2010, 18:11

de tibor.sos » 15 Iun 2010, 13:20

o, da, ele ar manca neincetat, insa in natura sigur ar depune efort pentru mancare. depinde de stapan ce program de hranire ii face testoasei...

daca tii testoasa in camera libera, atunci aranjeaza camera ca testoasa sa fie in siguranta (stii, cum ai aranja lucrurile pentru un copil sa fie in siguranta). nu vei invata testoasa sa nu roada daca ea vrea (nici daca ii dai mai mult de mancare), dar poti sa protejezi testoasa de lucrurile care ii pot cauza rau! insa o testoasa s-ar simti mai bine intr-un acvaterariu, decat pe podea, sub dulapuri, etc.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de PYF » 23 Iun 2010, 13:33

Buna ziua, am si eu 2 broscute testoae de florida, fata si baiat, fata are vreo 15cm si baiatul vreo 10cm, nu stiu ce sa ma fac cu fata, ar manca continuu, problema este ca a inceput sa muste din carapacea baiatului, chiar ia si rupt putin di ea, nu stiu ce sa ma mai fac cu ea, eu le dau sa manance odata la doua zile, va rog ajutati-ma. Multumesc !!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iul 2007, 18:03
Localitate: Bucuresti

de tibor.sos » 23 Iun 2010, 21:56

daca exista o astfel de agresivitate, neaparat trebuiesc separate! deseori un loc mai mare, un adapost pt. testoasa agresata poate aplana situatia. ar fi interesant de urmarit aceasta activitate "feroce", asa pe nevazute primesti doar astfel de sfaturi...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron