Cum putem afla daca broscuta noastra este o ea sau un el :)

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Cum putem afla daca broscuta noastra este o ea sau un el :)

de diego » 01 Noi 2006, 21:42

Imagine

Imagine

Imagine

*Imagini de pe Acvariu.ro
[monoceros]
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Cum putem afla daca broscuta noastra este o ea sau un el

de Monoceros » 02 Noi 2006, 11:22

-In mod normal, femela este de talie mai mare, comparativ cu masculul, chiar daca la unele broaste testoase, acest aspect este mai putin sesizabil.
-Coada masculului este in general mai lunga si mai groasa la baza, comparativ cu cea a femelei.
-La mascul, plastronul este in general mai concav, ceea ce face (la testoasele de uscat) ca distanta fata de sol sa fie mai mare spre deosebire de femele, la care plastronul este mai drept sau usor convex si spatiu fata de sol mai redus.
-Masculul are ultimele patru gheare, de la membrele anterioare (labutele din fata), inegale si mult mai lungi comparativ cu cele ale femelei.

*Culoarea nu are importanta la determinarea sexului. Desi, foarte des, se intalnesc diferente de culoare la testoasele din captivitate, aceastea fiind datorate asimilarii sau neasimilarii unor minerale si expunerii mai mult sau mai putin la radiatii UV B (ultraviolete B).

**Legat de reproducere - o influenta foarte mare o are temperatura asupra ecloziunii, care poate totodata influenta intr-o oarecare masura si diferentierea sexelor. Astfel, daca temperatura este ridicata (peste media temperaturii din zona, in care au fost depuse ouale), se vor dezvolta un numar mai mare de femele, in timp ce la temperaturi mai scazute, se vor obtine mai multi masculi, insa la temperaturi intermediare, se obtin atat masculi, cat si femele, in proportii relativ egale.

* Nu va asteptati sa puteti determina sexul broscutelor sub 2 ani!!!

PS: Daca aveti fotografii din aceleasi unghiuri cu broscutele voastre si nedumeriri, trimiteti-le pe mail sau uploadati-le pe http://www.imageshack.us si postati link-ul lor, iar noi o sa va dam verdictul :wink: !!!

Alte exemple:
http://www.austinsturtlepage.com/Info/info.htm

_____MASCUL:_____________________________/ /_____FEMELA:_____________________________
Imagine Imagine
Imagine Imagine
Ultima oară modificat de Monoceros pe 19 Sep 2007, 09:46, modificat de 3 ori în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de diego » 22 Noi 2006, 15:37

ant mi-a trimis cateva poze cu testoasele lui pentru a le indentifica sexul:
mai jos am sa atasez o fotografie, cred eu cea mai semnificativa...
Imagine

in stanga Eva, in dreapta Max

alte cateva fotografii cu Eva si Max le puteti vedea aici
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 22 Noi 2006, 16:09

[ant], prietene imi pare rau, dar este exact invers... in stanga avem un mascul si in dreapta o femela.
A... si mai am o veste proasta pentru tine... m-am uitat prin galeria foto si am observat ca femela are mari probleme cu sistemul osos, nu a avut o alimentatie echilibrata, bogata in saruri minerale si in calciu, fosfor, vitaminele A si D, iar acum sufera de mari deformari ale tesutului osos.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Florin » 22 Noi 2006, 21:51

Ce carapace denivelata! Eu ziceam ca a testoasei mele este denivelata, dar cand am vazut-o pe aceea, m-am linistit si am ajuns la concluzia ca are o carapace foarte frumoasa.! :D
Ultima oară modificat de Florin pe 02 Dec 2006, 18:13, modificat 1 dată în total.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de ant » 23 Noi 2006, 09:55

Multumesc mult si pentru raspunsuri

imi dadusem seama si eu , pe baza informatiilor complete oferite de voi pe site dar acum e tardiv sa mai fac ceva. De cand am primit-o arata asa, am observat ca nu pare afectata de acest lucru, e vioaie, mananca de toate, singurul lucru de care sufera e intolerabilitatea fata de noul musafir din acvariu (masculul) pe care il bate non-stop in momentul in care incearca sa stea in apa.
Chiar nu cred ca mai pot face ceva in legatura cu aspectul ei denivelat dar noua ne e draga si asa. Sper sa nu o afecteze pe viitor.

@Florin - a mea e speciala, e diferita , nu o condamnati pentru asta. Daca te uiti in galeria foto vei observa ca urmareste forumul si nu vreau sa se simta handicapata :lol:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 06 Noi 2006, 13:34
Localitate: Bucuresti

de Florin » 23 Noi 2006, 10:20

Stai putin! CA nu am zis-o cu rautate. Si testoasa mea are carapacea putin deformata, si tot asa am primit-o! Si sa stii ca si eu imi iubesc testoasa asa cum este! BA chiar mi se pare mai interesanta! NU am zis ca este handicapata! Este normala, doar ca are carapacea altfel. Oricum, nu are ce sa i se mai intample, daca nu mai este moale(carapacea), sau daca ai lampa UV. Daca carapacea mai este moale, i se va stramba din ce in ce mai mult! Cand era testoasa mea mica si avea carapacea moale am dus-o la un medic veterinar, care mi-a aratat niste poze cu niste testoase care aveau o carapace foarte denivelata. Parac avea niste munti! Pe o parte nivelata si pe o parte denivelata.Mi-a zis ca era din cauza ca nu au fost tratate cand au avut carapace moale. :(
Ultima oară modificat de Florin pe 02 Dec 2006, 18:14, modificat 1 dată în total.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de ant » 23 Noi 2006, 11:18

carapacea nu e moale deloc. Acum iar naparleste (sper ca si ale voastre fac asta) asa ca va urma un nou tratament cu vitamina D si mai multe verdeturi si legume. Nu a avut niciodata (cel putin de can o am eu) carapacea moale.
@Florin - n-ai vazut fata aia zambitoare...nu am luat-o in nume de rau, era o gluma.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 06 Noi 2006, 13:34
Localitate: Bucuresti

de Florin » 23 Noi 2006, 17:50

SI testoasa mea naparleste! In alt topic cineva mai spunea ca a avut o problema cu naparlirea si a facut tratament. Eu habar nu aveam ca este o boala.Credeam ca este ceva normal!


Ps: Stie cineva ce tratament as putea sa-i fac ca sa nu mai naparleasca?
Ultima oară modificat de Florin pe 02 Dec 2006, 18:14, modificat 1 dată în total.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 23 Noi 2006, 21:17

Aici puteti citi despre caderea solzilor, cauza fiind boala.
Haideti sa incercam a evita devierile de la subiect!
Daca doriti sa discutati pe marginea altui subiect... deschideti alt topic!

Gata cu Offtopic!!! :P :wink::thumbsup:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

Buna

de Ariell1001 » 25 Ian 2007, 20:41

Buna
Ele sunt testoasele mele. Imi poate spune cineva daca sunt fete sau baieti?
Imagine
10x
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Ian 2007, 09:37
Localitate: Bucuresti

de diego » 25 Ian 2007, 23:30

par a fi doi masculi :eusa_think:
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Ariell1001 » 25 Ian 2007, 23:45

Multumesc, Diego. Pana acum am fost crezut ca am doua femele. Acum... chiar ca nu stiu ce sa cred...
Inca o intrebare. Cum pot administra calciu la broscute? ( in afara de "broscutele de calciu" care nu stiu de ce nu se mai gasesc)
10x
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Ian 2007, 09:37
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 26 Ian 2007, 00:02

Eu cred ca sunt femele ;_
Daca le faci o fotografie separata gherutelor, membrelor anterioare, asa cum sunt cele din imaginea a treia din topic... am sa iti spun cu certitudine.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Florin » 27 Ian 2007, 08:27

Si mie tot femele imi par.Alea nu sunt gheare mari.Sa le vedeti pe ale testoasei mele. :lol:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori