Deschide gurita in apa

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Deschide gurita in apa

de polar bear » 27 Feb 2010, 22:03

Buna,testoasa mea de vreo luna pana acum cand se scufunda(sau sta cu capul in apa) la fiecare sec. inchide si intre-deschide "cioculetul".Nu-l deschide complet,e ca si cum tii usa intre-deschisa si o inchizi si tot o repeti continuu,asa face si ea.E normal?Afara din acvariu sau cand respira si inoata in acelasi timp nu face asta.Ceva de aici ar putea fi cauza?:
- i-am dat putin parizel foarte luung(2cm lungime,0,4 latime)si de atunci,dupa ce l-a inghitit facea asa.
- Cred ca a inghitit un fir de plastic de pe patura.
- O fi prea grasa?Undeva am citit ca daca o lasi pe spate si acele zone pe unde isi ascund labutele sunt umflate inseamna ca este grasuta.Asa e si la ea .

Sper sa nu aiba nimic :cry:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 128
Membru din: 17 Dec 2009, 19:14
Localitate: Bucuresti

Re: Deschide gurita in apa

de RaresCioloca » 27 Feb 2010, 22:07

Se poate sa nu il fi digerat inca.Sau poate sa innecat.Si amea a patit asa.sa inecat cu mancare si a facut asa vreo 3 zile dar i-a trecut.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 16 Ian 2010, 21:11

de OsDeRos » 28 Feb 2010, 02:09

mai bine`i dai niste macare deaia de caini cu putina bere.. sigur n`o sa mai ai probleme sa manance vro 2 saptamani... cum dracu sa`i dai parizer? maine ajungi sa`i dai si ciorba.. sau o bagi direct in oala sa`si aleaga singura ce`i place. parizerul oricum e cea mai proasta mancare fiind facut din resturi de animale de la abatoare.
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de polar bear » 28 Feb 2010, 10:41

"mai bine`i dai niste macare deaia de caini cu putina bere ..."
Noi nu-i dam cainelui mancare pentru caini si nici nu cumparam.Esti sigur ca este bine cu putina bere?Ce fel de bere?Ca poate am sa-i iau putin.

"cum dracu sa`i dai parizer?"
Nu mai aveam carne de pui fiarta si nu mai aveam grammarusi si nu aveam ce sa-i dau si fructe nu mai vroia si i-am dat niste parizer.nu vroiam sa o las o zi fara sa manance.

acum are aceasta problema de o luna dar tot voioasa este si jucausa.Deci cum am mai zis,ea in apa nu deschide ciocul complet ci il deschide foarte foarte putin si il inchide si tot asa .
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 128
Membru din: 17 Dec 2009, 19:14
Localitate: Bucuresti

de Logi » 28 Feb 2010, 13:10

deci...ziceati ca la testoase la mai da-ti carne de pui fiarta si..mai stiu eu de inima de vita. Deci...aceste carnuri unde le puneti sa le manance ? Pe uscat sau tot asa in apa ca pe gammarus ?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de polar bear » 28 Feb 2010, 14:01

Ii dau carnea deobicei sa manance din mana,alteori pe insulita si ea se scufunda si o mananca,alteori o las pe fundul acvariului si o las sa o caute si sa-l manance(desigur,sub supraveghere ca sa ma asigur ca nu se va descompune carnea in apa).

"Deci...aceste carnuri unde le puneti sa le manance ? Pe uscat sau tot asa in apa ca pe gammarus ?"

Grammarusul il pun pe uscat(dar si in apa) ca ea sa il ia si sa-l bage in apa,ca apoi sa-l manance.Incerc sa ii fac un mediu cat mai natural si de obicei o las sa caute mancarea, ca stii,in natura mancarea se gaseste la suprafata,in apa,la fundul apei,pe uscat si eu incerc la fel.
Ultima oară modificat de polar bear pe 28 Feb 2010, 16:52, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 128
Membru din: 17 Dec 2009, 19:14
Localitate: Bucuresti

de bratz-arinuta » 28 Feb 2010, 15:56

eu una le dau toata mancarea pe uscat,caci daca o pun in apa se risipeste in toate directiile,testoasele nu o vad apoi mancare se descompune si se face numai mizerie in acvariu.asa le-o pun pe insula(ca asa s-au obisnuit),nu mai e nici acvariul murdar si chinuinduse sa urce pe insula fac si miscare. :wink:
sara 6 noiembrie 2008
mark 17 octombrie 2009

http://cainisicatei.webs.com/
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 22 Iul 2009, 21:44
Localitate: bucuresti

de alyenn666 » 28 Feb 2010, 16:44

domnu polar bear vad ca nu prea iti pasa ce se intampla cu testoasa ta...daca tu prin alimentatie variata ii dai orice iti cade in mana....e grav nu o vad prea bine pe biata broasca...si cred ca osderos era ironic...decat sa-i dai tot felu de poarcarii mai bine o lasi nemancata....si partea aia cu ai citit undeva mai bine ne zici si de unde ca oricum e o porcarie...
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de polar bear » 28 Feb 2010, 17:16

domnu polar bear vad ca nu prea iti pasa ce se intampla cu testoasa ta...daca tu prin alimentatie variata ii dai orice iti cade in mana....e grav nu o vad prea bine pe biata broasca...si cred ca osderos era ironic...decat sa-i dai tot felu de poarcarii mai bine o lasi nemancata....si partea aia cu ai citit undeva mai bine ne zici si de unde ca oricum e o porcarie...

Ii dau foarte foarte rar parizer(o data la doua-trei luni,poate chiar mai rar),si cu partea cu" daca tu prin alimentatie variata ii dai orice iti cade in mana"nu e asa.da,ii dau mancare variata dar sanatoasa(acela a fost un caz).Adevarat,am gresit,dar nu sunt asa de iresponsabila pe cum se crede.Oricum,raman pe ideea ca ti-ai dat cu parerea(chiar daca cu siguranta nu e asa).

"si partea aia cu ai citit undeva mai bine ne zici si de unde ca oricum e o porcarie..."

Am citit atatea topicuri incat am uitat cum se numea.


P.S.Putem sa ne intoarcem la subiect?Are cineva idee de ce face asa?
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 128
Membru din: 17 Dec 2009, 19:14
Localitate: Bucuresti

de Florin » 28 Feb 2010, 19:40

Si a mea face asa. Se observa daca te uiti atent. Eu am vazut-o acum vreo 2 ani prima data. Si face mereu.
Cred ca toate fac. NU are legatura cu hrana pe care i-ai dat-o, desi pe viitor evita.
Oricum, nu era o tragedie, daca nu manca o zi.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de alyenn666 » 28 Feb 2010, 20:11

pentru binele testoasei tale si eu sper ca m-am inselat/pripit...
si in legatura cu ce ai spus tu despre articolul ala cred ca e o porcarie pentru ca absolut toate testoasele vazute de mine au umflaturile asa...aia nu e grasime(dupa cum probabil ai observat)

PS:scuze pentru "domnul"
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Dorelama » 02 Mar 2010, 14:11

Puteti sa imi recomandati o carte despre viata broscutelor testoase in captivitate (sau o revista de specialitate)?
Totty - Pseudemys Rubriventris
Lullu - Trachemys
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 11 Sep 2009, 12:37
Localitate: Bucuresti

de curly » 03 Mar 2010, 01:24

dc sa dai banii pe carti si alte alea? citeste toate topicurile si o sa afli mai multe lucruri decat ai citi in 10 carti. experienta este cel mai bun profesor.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 25 Oct 2009, 18:42
Localitate: bucuresti

Re: Deschide gurita in apa

de Denis; » 27 Iun 2020, 08:29

Eu cred ca face asa , (deoarece si ale mele fac uneori) , pentru ca atunci cand mananca le mai raman niste resturi in gura , iar ele fara apa nu pot inghitii si daia cred eu ca tot deschide gura in apa ca sa se duca resturile din gura.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Iun 2020, 05:54


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator