broscuta cea mica

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

broscuta cea mica

de andreea921 » 07 Feb 2007, 11:02

De cateva zile broscutza cea mica nu mai mananca mai nimik si sta tot timpul sus pe piatra si membrele intinse.....si azi am observat ca are o umflatura in partea dreapta exact sub pata portocalie.Nu stiu de la cea a aparut pt ca pana acuma nu avea nimic.Sper sa ma puteti ajuta
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 19 Ian 2007, 19:22
Localitate: Oradea

de Monoceros » 07 Feb 2007, 13:57

La prima vedere are otita cu abces (inflamarea urechii).
Trebuie asezata intr-un loc calduros, fara curenti de aer si bineinteles trebuie dusa la un veterinar.

Despre otita: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=7#27
Cabinete veterinare: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=8
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de andreea921 » 07 Feb 2007, 21:20

Am fost azi cu broscutza la veterinar si mia prescris un antibiotic,injectie a zis ca nu poate sai faca pentru ca este prea mica,iar doza care ar trebui administrata este infima.Mi-a zis sai administre antibioticul timp de zece zile.Am citit acolo despre otite,dar doctoritza nu mi-a spus nimic despre asa ceva,sper sa se faca bine doar cu antibioticul.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 19 Ian 2007, 19:22
Localitate: Oradea

de Mojave » 07 Feb 2007, 22:56

Nu vreau sa te sperii, dar din cate stiu, la reptile sunt foarte slabe sansele ca un abces sa se resoarba de la sine (doar pe baza de tratament, fara sa fie extras) pentru ca substanta aceea care se acumuleaza are o consistenta tare, fibroasa. Sper din tot sufletul sa gresesc si sa treaca asa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

de andreea921 » 08 Feb 2007, 20:16

Am inceput sai dau antibioticul prescris,iar broscutza pare destul de fericita:mananca,se joaca,este activa.Atata tot k sta mai mult pe piatra decat de obicei,dar pare sa se relaxeze.Nu stiu daca asa era de la inceput sau doar de ceva vreme,dar substanta aceea care o are acolo pare sa iasa la suprafata.Daca se sparge,trebuie sa o curat cu antibiotic?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 19 Ian 2007, 19:22
Localitate: Oradea

de Mojave » 08 Feb 2007, 20:36

Ideal ar fi sa o duci la veterinar sa o extraga atunci cand se matureaza, inainte sa se sparga. Dar daca nu ai de ales si iese, curata bine cu un betisor pentru urechi inmuiat in betadina (un dezinfectant, se gaseste in farmacii. Nu stiu daca e bine sa folosesti orice alt dezinfectant. De asta stiu sigur ca e bun). Apoi trebuie tinuta pe uscat vreo 2 zile, cu cate o baie de o ora-doua pe zi, ca sa si manance. De asemenea, daca poti, e bine sa pastrezi intr-o cutiuta un pic din substanta aceea, in cazul in care veterinarul va considera ca e necesar sa faca o analiza de laborator.

Asta din cate stiu eu si din proprie experienta (si broscuta mea a avut aceeasi problema). Dar sustin in continuare ca tot un veterinar se pricepe mai bine si stie ce sa-ti spuna.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

de andreea921 » 10 Feb 2007, 22:43

I s-a spart umflatura si am curatato cu betadina cum ai zis,acuma o tin pe uscat si ii mai fac o baitza de vreo ora doua,numa ca problema se pare nu mai este asa de mare cu broscutza cea mica,acum cel mare nu vrea sa manance de cand "prietenul lui" este bolnav,si de cand este singur este foarte agitat...nu stiu ce sa fac cu el..
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 19 Ian 2007, 19:22
Localitate: Oradea

de Mojave » 10 Feb 2007, 22:48

Daca nu e vreo problema de sanatate, o sa-si revina. Oricum, dupa 2 zile poti sa-l pui pe cel mic inapoi in acvariu. Sper ca se simte mai bine.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

de andreea921 » 11 Feb 2007, 19:33

O fi broscutza mea mica,dar foarte curajoasa daca ai fi vazut cum a rabdat saraca sai scos ala..asa cuminte a stat,m-a lasat sai scot ala si so dezinfectez.Mersi mult de sfaturi
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 19 Ian 2007, 19:22
Localitate: Oradea


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator