N?pârlire?!

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

N?pârlire?!

de Shayara » 20 Aug 2009, 16:17

Salutare!?tiu c? mai este un topic asem?n?tor,dar nu am g?sit prea multe informa?ii acolo.Am doi broscoi de Florida-Rama ?i Felix ?i sunt destul de micu?i.Azi diminea?? Rama ?i-a pierdut o buc??ic? din carapacea din zona toracal? ?i are o mic? ran?.
L-am dat cu solu?ie cicatrizant? imediat,dar nu l-am putut l?sa în acvariu pentru c? Felix îl mu?c? de ran?.Am zis c? ar trebui s? despart acvariul în dou?,dar nu am g?sit înc? metoda potrivit?...?i l-am ?inut toat? ziua pe Rama la soare,dar noapte trebuie s?-l pun în acvariu...A? aprecia câteva sfaturi!

Mul?umesc!
PS: Am o poz? cu Rama,dar nu am reu?it s?-i prind ?i rana pentru c? e incomod pentru el s?-l ridic...

http://img512.imageshack.us/img512/150/sany1972.jpg
~Rama~o~Felix~
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 19 Mai 2009, 19:21

de OsDeRos » 20 Aug 2009, 20:54

adica incomod? :) ridica`l.. ii faci poza.. si`l pui la loc. dureaza 1 min maxim. cu ocazia asta putem sa`ti dam sfaturi in continuare. Intrebare: ce solutie cicatrizanta ai pus? intreb ptr ca de multe ori antisepticele ptr om ustura si s`ar putea sa o usture si pe ea in caz ca nu`i special de reptile ;). Cat despre pusul noaptea in acvariu... spera ca Felix sa nu se trezeasca sau dimineata pana te trezesti tu... sa`l "muste".
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Pandy » 21 Aug 2009, 07:15

Cred ca cea mai mare probabilitate e sa fi fost muscat. Tu ai vazut ca i-ar fi cazut de la sine acea bucatica ?

Inca ceva, cu ce substanta le dai pe carapace ? Orice substanta ar fi, o folosesti prea des si de accea carapacea lor s-a albit
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Shayara » 21 Aug 2009, 21:27

Am desp?r?it acvariul în dou? ?i sunt în regul? acum...de?i Felix e disperat s? treac? peste bucaza de plcaj... :?
Nu pot s? dau numele solu?iei pentru c? scrie în rus? pe ea.Mi-a adus-o tata de la pet shopul de unde i-am luat pe amândoi.?i Pandy,carapacea nu s-a albit.Pur ?i simplu a c?zut o bucp?ic? de pe pieptul lui Rama ?i a r?mas ca un solz alb.Felix e în regul?.
Rana lui Rama nu mai are puncte ro?iatice de sânge ?i pare în regul?. M?nânc? ceva mai pu?in decât înainte,dar îi dau calciu cu pipeta ?i vitamina D.E destul de vioi...

Mul?umesc mult pentru r?spunsuri! :) O s? pun mâine o poz?.
G'night!

EDIT: Azi am schimbat apa din acvariu ?i i-am f?cut ?i poz?...Look!
http://img401.imageshack.us/img401/1732/sany1973.jpg
~Rama~o~Felix~
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 19 Mai 2009, 19:21

de Pandy » 23 Aug 2009, 06:37

http://img512.imageshack.us/img512/150/sany1972.jpg

Despre poza aceasta zic eu. In mod normal carapacea unei broascute este verde, la tine sunt depunderi de calciu din cauza unei folosiri mult prea dese a acelei substante (cel mai probabil). Cat de des o dai cu substanta aceea ?
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Shayara » 23 Aug 2009, 15:40

Doar o dat? pe s?pt?mân?.Carapacea e albicioas? de la ap?.Pân? acum le-am pus ap? din bidon,dar am schimbat apa de dou? ori într-o s?pt?mân? pentru c? filtrul nu mai face fa?? ?i a trebuit s?-l înlocuiesc.Am pus ap? de la robinet,dar la Felix nu v?d nicio schimbare...
Bine,Rama are ceva probleme în a se scufunda -.- De fapt nici nu o face.Am încercat s?-l ajut dar se ridic? la suprafa?? foarte u?or ?i carapacea de obicei e alb? spre vârfuri...Veterinarul n-a ?tiut ce s?-mi spun? despre asta :? A zis c? e posibil s? aib? aer în carapace,dar c? nu poate s? fac? nimic...
~Rama~o~Felix~
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 19 Mai 2009, 19:21

de tibor.sos » 23 Aug 2009, 16:15

problema e ca ii lipseste o bucatica si din plastron! testoasa cealalta e mai mare? daca e l fel, nu prea avea cum sa muste asa. sa nu fie vorba de un fel de necroza.

problemele de scufundare de cele mai multe ori inseamna probleme cu plamanii, cauza poate fi diversa de la raceala pana la infectii... ar trebui mers la un veterinar, care chiar stie problemele broastelor.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de Locko » 23 Aug 2009, 21:49

Am avut si eu aceeasi probleme cu una din testoasele mele (plutea tot timpul) nu putea sa se scufunde. L-am dus la un veterinar si i-a facut 4 injectii, 2 cu antibiotic si 2 cu vitamina, cate una din fiecare pe zi. Apoi l-am tinut timp de o saptamana in apa cu antibiotic si vitamine buvabile si sa facut bine.
Sper sa se faca si testosul tau bine la fel cum sa facut si al meu :good
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Pandy » 24 Aug 2009, 09:10

Shayara scrie:Doar o dat? pe s?pt?mân?.Carapacea e albicioas? de la ap?.Pân? acum le-am pus ap? din bidon,dar am schimbat apa de dou? ori într-o s?pt?mân? pentru c? filtrul nu mai face fa?? ?i a trebuit s?-l înlocuiesc.Am pus ap? de la robinet,dar la Felix nu v?d nicio schimbare...
Bine,Rama are ceva probleme în a se scufunda -.- De fapt nici nu o face.Am încercat s?-l ajut dar se ridic? la suprafa?? foarte u?or ?i carapacea de obicei e alb? spre vârfuri...Veterinarul n-a ?tiut ce s?-mi spun? despre asta :? A zis c? e posibil s? aib? aer în carapace,dar c? nu poate s? fac? nimic...


Inseamna ca este de la apa care nu ai lasat-o la decantat. Aer sub carapace ... sa zicem ca poate ar avea dar chiar toata carapacea sa aiba ?
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Shayara » 27 Aug 2009, 15:30

Hey! :D Situa?ia se îmbun?t??e?te.Am schimbat apa cu ap? de izvor ?i în sfâr?it am g?sit o lamp? UVA.Rama pare mai bine.Am reu?it s? ajung cu el la Ia?i ?i da,e r?cit(mul?umesc Locko) ?i am un atibiotic pe care i-l pun în ap?.Carapacea i s-a înzdr?venit pu?in ?i acum se bronzeaz? la 'soarele roz'. Sper s?-?i revin? complet în câteva s?pt?mâni.Mul?umesc tutror pentru ajutor! :) V? ?in la curent.
~Rama~o~Felix~
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 19 Mai 2009, 19:21

de bosssu » 27 Aug 2009, 19:55

Problema asta am avut-o si eu cu broasca de la scoala :cry: si a murit.
PS: I-am cumparat incalzitor profei de biologie 8)
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori