E bine ce fac?

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

E bine ce fac?

de manase » 06 Iun 2009, 21:26

mam gandit sa imi culc testoasele pe uscat la caldura. e bine ce fac? ca pe insulita nu mai prea stau. apropo le am de vreo 3 luni.. :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 87
Membru din: 12 Mar 2009, 22:23

de fufi<3 » 07 Iun 2009, 06:56

eu pe broscuta mea cand era mica o puneam intr-un prosop..dar nu stiu daca e bine,dar de ce nu le lasi in apa?daca ai incalzitor..nu e nicio problema atat timp cat apa e calda,eu atunci cand o puneam in prosop nu aveam incalzitor :|
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 36
Membru din: 26 Dec 2008, 08:45

P

de takawachinchila » 07 Iun 2009, 09:21

Pai la faza cu prosopul... nu zic ca nu era bine, era mai degraba inutila manevra. O invelitoare pe noi ne ajuta sa nu ne pierdem caldura... La reptile nu prea exista caldura de pierdut, fiind animale cu sange rece. Testoasa isi regleaza temperatura in functie de mediu. Tin minte ca atunci cand testoasa mea s-a imbolnavit din cauza ca apa era prea rece (se stricase incalzitorul), o tineam noaptea intr-o cutie de carton, langa calorifer, astfel incat mediul respectiv sa aiba o temperatura constanta. :wink:
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

Re: E bine ce fac?

de Elizza » 07 Iun 2009, 12:32

manase scrie:mam gandit sa imi culc testoasele pe uscat la caldura. e bine ce fac? ca pe insulita nu mai prea stau. apropo le am de vreo 3 luni.. :)


Si eu le-am tinut asa o perioada cand nu aveam incalzitor si cand erau mai micute :)
Dar de ce vrei sa le culci pe uscat...? Nu ai incalzitor..?
= DoUa BoSkI mIcI =
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 74
Membru din: 16 Apr 2009, 12:00
Localitate: Bucuresti

de manase » 07 Iun 2009, 13:14

am incalzitor da mi se pare ca dorm mai bine pe uscat :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 87
Membru din: 12 Mar 2009, 22:23

de Elizza » 07 Iun 2009, 15:47

Am citit ca ele dorm chiar si ingropate in nisip la fundul apei :) serios...nu stiu de unde au aer dar....asa e...ale mele au tendinta,instinctul sa sape cu labutele din fata... sunt asa dragute si scumpe... :) dar daca au insulita ale tale,se pot urca acolo si dorm pe uscat :)
= DoUa BoSkI mIcI =
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 74
Membru din: 16 Apr 2009, 12:00
Localitate: Bucuresti

de PYF » 15 Iun 2009, 12:59

Buna ziua !! am doua testoase (fata si baiat).....au cam 2 ani....si am o problema cu ele....fata il musca pe baiat de ghiare, deja i-a rupt 3 ghiare....dar baiatul nu face nimic sta ca fraierul....ce sa le fac?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iul 2007, 18:03
Localitate: Bucuresti

de mihaelajulia » 15 Iun 2009, 13:22

PYF scrie:Buna ziua !! am doua testoase (fata si baiat).....au cam 2 ani....si am o problema cu ele....fata il musca pe baiat de ghiare, deja i-a rupt 3 ghiare....dar baiatul nu face nimic sta ca fraierul....ce sa le fac?


desparte-le macar o perioada si vezi daca pe urma se impaca.
la mine era invers situatia, el o musca pe ea, l-am lasat pe el in cada o dupa-amiaza (pana s-a racit apa) si s-a linistit.
Mister 17 cm - Trachemys scripta scripta
Pentru poze click aici!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 77
Membru din: 04 Ian 2009, 15:33
Localitate: Novaesium


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator