Testoasa moarta in Gradina Botanica

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Testoasa moarta in Gradina Botanica

de anuk » 05 Apr 2009, 21:14

Pana de curand auzisem de la mai multa lume ca in Gradina Botanica ar fi ceva broscute de florida si sunt vioaie si sanatoase insa azi cand am fost, era una teapana...moarta :(
Stie cineva daca in Botanica se ocupa cineva de ele? Lacul nu mi se pare fioarte adanc, deci iarna eu cred ca ingheata complet. Nu vad eu pe cineva(personal angajat) sa stea sa caute broastele in lac odata cu racirea temperaturii si sa le scoata de acolo.

Imagine
www.dives-fashion-design.ro
Cursuri de croitorie!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

de Ailime » 05 Apr 2009, 21:46

ce oameni......lumea asta devine din ce in ce mai rea......nu sunt in stare de nimic:( pacat....
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Dec 2008, 13:18

de OsDeRos » 06 Apr 2009, 05:13

nu le scoate nimeni.. maj lacurilor din buc sunt aiurea iarna. cismigiul e secat, herastraul lafel. astfel de broscute crescute`n lacurile bucurestene ar trebuii luate si duse macar in alte parti... lacul snagov, mogosoaia, etc...

asociatile de la noi nu fac nimic, legea nici atat. lupta lor ptr supravetuire e f mica. cele din libertate din bucuresti vor murii oricum in urmatorii 3 4 ani din cauza conditilor. asta se intampla cand stapanii binevoitori "redau" naturii ce este a lor
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de alin » 06 Apr 2009, 17:06

da asa este. Din pacate nimeni nu se ocupa de testoasele care sunt in "natura" prin buc. sau prin alte orase desi exista multe organizatii de salvare a animalelor NIMENI nu se ocupa cu adevarat de salvarea testoaselor :(
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10

de Andr3 » 07 Apr 2009, 16:21

:( Saraca broscuta !!! :(
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 23 Dec 2008, 17:38
Localitate: undeva-n romania :))))

de Kirill » 21 Apr 2009, 08:52

oamenii din pacate sunt foarte imbecili, si aici nu vorbesc numai de testoasele care sunt eliberate in natura ci vorbesc si despre faptul ca foarte multi oameni cumpara testoase atat pentru copii lor mici cat si pentru ei si se gandesc ca ele au nevoie doar de niste apa si cam atat.fara indoiala se poate spune ca intr-o luna acele testoase sunt moarte....si ganditi-va numai in ro cate mor intr-un an...serios poate am putea sa facem ceva in privinta asta....
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de vic » 29 Mai 2009, 18:54

ar trebuii luate si duse macar in alte parti... lacul snagov, mogosoaia, etc...


OsDeRos, vorbesti serios? Asta e de mult timp o problema in SV Europei, si mai recent la noi. Trachemys scripta elegans eliberate in mediul natural. Suporta frigul, hiberneaza si eventual se si reproduc, daca se mai nimereste si un mascul in balta. De obicei producatorii controleaza temperatura de incubatie pentru a obtine doar femele, dar am vazut si masculi. Basca, sunt interzise la import in UE, dar se importa var. troostii, nu elegans, si s-a rezolvat. Pe hartie interdictia este asupra lui elegans, deci... totul e OK, mai putin faptul ca e aceeasi Marie cu alt model si culoare, la fel de adaptabila si agresiva, plus ca are numar de Tennessee sau Alabama pe placuta.
IN NICI UN CAZ ELIBERATE! Donate unui interesat, la Zoo, etc. Si daca v-au si muscat, mergeti la un restaurant chinezesc cu ele. Sau gasiti un singur chinez- e mai simplu :yikes: . Preferabil unul sarman si deprimat si, daca se poate- si se poate de cele mai multe ori- flamand. O sa auzi "xie xie" de vreo x'jda mii de ori.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de corinna » 24 Oct 2012, 22:36

mai vic,
nu stiu cum poti vorbi asa mai ales ca banuiesc ca esti si detinator al uni exemplar de testoasa.Sincer egal ce rasa e sau cat de rezistenta e trebuie sa ai si putina compasiune pt. bietele broscute.Gandeste te ca nu sunt acolo din vina lor si ca pana la urma greseala e tot a noastra a oamenilor:(((
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 23 Oct 2012, 20:05

de vic » 24 Oct 2012, 23:21

Gandeste te

Amuzant... crede-ma, asta fac de vreo ceva ani... si de multe ori, ma simt excentric din cauza asta :lol:

Gresesti in cateva privinte:

- gandesc, deci, dupa cum ti-am zis;
- nu detin o testoasa;
- nu ai inteles mesajul meu, traduc acum: NU SE ELIBEREAZA IN APE NATURALE!!!; restul e poezie, dar n-ai umor :( ;
- am compasiune cat o manastire tibetana, si nu ma refer la caramizile din care e facuta;

De acord: vina nu e a lor...
Frumos iaz, faina reusita cu puii, dar... ce vei face cu ei?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron