Ochii umflati,respira zgomotos si face oac!!!

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de alin » 29 Mar 2009, 14:20

1.cealalta broscuta nu face acel pufait cand se retrage in carapace
2.dar nu neaparat cand se retrage in carapce face asa
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10

Ochii umflati,respira zgomotos si face oac!!!

de anda » 29 Mar 2009, 18:58

astazi o inceput sa-i iasa puroiul,cred,e alb, din ochi. nu mai sunt umflati...nu arata prea grozav,dar ma gandesc ca e de bine,ca i se curata ochisorii. oricum continui tratamentu dat de doctor pt ochi. Aseara nu s-a mai vaitat :) dar din pacate o dor picioarele de la injecti,dar nu cred ca f tare,ca inoata si merge destul de bine. mai tare o doare piciorul in care i-o dat vitaminele,are reticenta in al folosi,dar pana la urma il foloseste. Maine are ultima injectie,partea proasta e ca nu am gasit inca pe cineva sa i-o faca,si eu una nu i-as faceo,desi m-a invatat cum, dar dc nu gasesc nici un doctor maine trebuie :( ca am inteles ca e f important ca tratamentul sa aiba continuitate
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 11 Mai 2008, 22:51
Localitate: Sibiu

de alin » 29 Mar 2009, 19:02

pai nu poti sa te duci la un vet si zici ca :ma mie mi frica sa ii fac injectia fao tu si uite cum .... oare nu poti ? mai bine decat sa o faci tu nu stiu cum poate ii atingi vreu nerv
Ultima oară modificat de alin pe 30 Mar 2009, 19:17, modificat 1 dată în total.
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10

de Florin » 29 Mar 2009, 20:02

Vezi ca e foarte riscant sa o faci tu, daca nu ai cunostinte minime despre asta. Ii poti atinge un nerv...ceva si mai rau faci.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

Ochii umflati,respira zgomotos si face oac!!!

de anda » 01 Apr 2009, 02:02

nu i-am facut eu injectia,dessi toti 3 doctori care i-o facut injectia o zis sa o fac eu. nu cred ca o mai dor picioarele,dar cu toate ca ochi so desumflat tot au puroi si ii tine inchisi si sunt inca un pic rosi,desi ieri nu erau rosi...continui tratamentul pt ochi si sper sa ii treaca.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 11 Mai 2008, 22:51
Localitate: Sibiu

Ochii umflati,respira zgomotos si face oac!!!

de anda » 13 Apr 2009, 17:54

am crezut ca ii tece cu antibioticele,dar nu a fost asa, dupa ce am terminat tratamentul s-a inrautatit iar :(( Am fos iar la doctor si i-o dat iar tratamentul(injectii cu antibiotice si vitamine si Tobradex pe plan local),dar de data asta pentru 7 zile. Acum o inceput sai iasa o chestie, ca o piele alba si destul de groasa din ochi,arata naspa rau ochisorii, si interiorul e rosu, dar cica e bine ca i se curata ochii...patea buna e ca chiar daca sunt rosi in interior acum i se vad un pic ochii si o reusit sa ii deschda un pic si nu mai sunt umflati. Sper ca de data asta sa-i treaca. O zis ca probabil o mai fost bolnava si fostul propietar nu si-a dat seama. Chestia ciudata ca persoana de la care am primit-o a avut 2 broscute, una e la mine si cealalta o dat-o la altcineva,care mai are o broscuta. Culmea e ca ambele s-au imbolnavit de aceeasi chestie in acelasi timp si celalalte broscute nu au nimic. Cealalta dupa tratament cu vitaplus s-a vindecat, apoi a murit dintr-o data, iar a mea deocamdata nu s-a vindecat :(. Si partea cea mai proasta e ca chiar daca se vindeca exista o probabilitate foarte mare sa se imbolnaveasca iar :(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 11 Mai 2008, 22:51
Localitate: Sibiu

de vladioan » 13 Apr 2009, 18:19

poti incerca si cu kanamicina. una dintre broscutele mele a avut un ochi umflat (numai unul .. !? ) si am tratat'o cu kanamicina si vitamina a. acum este ok.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 13 Mai 2008, 22:39
Localitate: bucuresti

Ochii umflati,respira zgomotos si face oac!!!

de anda » 06 Mai 2009, 12:07

si-a revenit insfarsit complet :D :) dupa tratamentul cu antibiotice si inca o injectie cu vitamine s-au curatat ochosorii dar au ramas un pic albi...am continuat tratamentul cu vitamine local...si de vreo cateva zile s-au curatat de tot. Vestea buna e ca si veterinarul meu din Sibiu,o inceput sa se intereseze de testoase si el o fost cu ideea cu injectile cu vitamine si cu niste sfaturi,care chiar m-au ajutat :) Si mai bine e ca broscuta care nu inota ,o inceput sa inoate,coboara si se uraca singura pe insulita,si mai sta si relaxata sub apa. Acum e apa mai curata,pentru ca broscuta care nu inota mananca insfrasit in vasul in care le dau mancare si nu pe insulita :) o stat vreo 2 zile nemancata,dar pana la urma so obisnuit :) Partea proasta e ca acum pe langa broscuta sanatoasa care ma trezea la 6 dimineata acum le am pe astea 2 care sio revenit ....si ma trezesc la 5 dimineata ca vor mancare....acum toate 3 fac un zgomot groaznic dis de dimineata pentru mancare si o tin asa cam toata ziua >:fire ...ar manca nonstop :)) sunt foarte active acum si ne jucam de vatiascunselea in fiecare zi in camera cand le dau drumul...sunt foarte inventive la ascuns...sub canapea...in noptiera...dupa calculator,etc
Sunt foarte fericita ca nu trebuie sa mai merg zilnic la veterinar si ca sunt sanatoase toate :) dar le mai fac din cand in cand tratamentul cu vitamine local...sa nu am iar probleme. Sincer nu credeam ca o sa le mai vad pe amandoua sanatoase, ca ma chinui de mult timp cu ele...cu cea care nu inota de mai mult de un an :flower :happy) :happy) :happy)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 11 Mai 2008, 22:51
Localitate: Sibiu

Re: Ochii umflati,respira zgomotos si face oac!!!

de Adryenutza » 30 Iul 2009, 14:19

anda scrie:Una din broscute are iar ochii umflati ,iar celalalte 2 nu au nimica. I fac tratament de mai mult de o saptamana cu vitaplus,ca data trecuta i-o trecut. Ochsorii i s-au mai desumflat,dar nu de tot,dar respira zgomotos,oacaie si nu mananca. La veterinar in sibiu nu as duceo.pentru ca pe cealalta cand o fost bolnava mai mult mia stricato,nici acum nu sia revenit de tot,are probleme cu piciorul unde ia dat injectia,si inca nu poate inota,dar macar acuma merge bine. Apa e curata,o schimb partial destul de des...

Si eu am o broscuta de vreo 4-5 luni care are ochisori umflati si cred ca o dor pt ca nu ii deschide decat cand o scot afara din acvariu si atunci foarte rar si nici nu mananca dar maine ma duc cu ea la vet sa vad ce are va mai anunt maine


alin scrie:testoasa mea cand o ating .... nu stiu parca face un fel de pfu.... oare ce inseamna?

face asa pt k ea se baga in carapace si ca sa intre acolo da aerul afara pe gura PS: de aia nu e bn sa stea mult in carapare k nu poate sa respire mia spun mie un vet
 
Mesaje: 2
Membru din: 30 Iul 2009, 12:42

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron