Ziua Masurarii Testoaselor

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de OsDeRos » 23 Mar 2009, 13:33

eu astept statistica sa o vad :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de tibor.sos » 23 Mar 2009, 13:46

momentan sunt sase testoase masurate si deja se vad cateva reguli ale cresterii!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de twinkie » 23 Mar 2009, 15:26

noi le vom masura diseara cand ajungem acasa. sa ne asteptati si pe noi cu interpretarea :mrgreen:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 22 Noi 2006, 13:17
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

de tibor.sos » 23 Mar 2009, 15:54

chiar si masuratorile de peste 3 zile sunt acceptate, ca doar nu cresc ele asa de repede...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de anuk » 23 Mar 2009, 18:39

n-am subler cu care s ao masor ca ma bagam si eu
www.dives-fashion-design.ro
Cursuri de croitorie!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

de robyroby » 23 Mar 2009, 18:47

anuk scrie:n-am subler cu care s ao masor ca ma bagam si eu


Nu trebuie subler.Incearca cu un compas si cu un liniar.Masori cu o deschizatura de compas apoi o pui pe liniar.;)
O broscuta mica...si una mai mare :occasion:...:D
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 27 Oct 2008, 11:37
Localitate: Alba Iulia

de anuk » 23 Mar 2009, 18:58

am trimis si eu :)
www.dives-fashion-design.ro
Cursuri de croitorie!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

de tibor.sos » 23 Mar 2009, 20:16

aseaza testoasa pe un liniar si cu orice alt obiect drept (muchie carte) faci o linie perpeniculara pe liniar la inceputul carapacei si la sfarsitul ei pentru lungimea carapacei. sau poti inghesui broasca intr-un colt de 90 de grade si trebuie sa ai grija numai de un reper. in acest caz ai grija ca liniarul nu incepe de la 0. distanta aceasta trebuie scazuta! la fel la latimea carapacei.
la plastron e usor, pui liniarul direct pe el.
la inaltime: asezi testoasa pe masa, pui linearul perpendicular cu planul mesei, dar atentie 0 trebuie sa fie chiar planul mesei (sau diferenta o scazi dupa), pui o carte pe testoasa si vezi cat arata in locul unde atinge liniarul (tot perpendicular!) sper ca intelegi nici eu nu prea inteleg :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de tibor.sos » 23 Mar 2009, 20:17

am intarziat cu raspunsul :lol:
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de Alinutza » 23 Mar 2009, 23:26

N-ar fi fost interesant pentru statistica ta si cat de mare e acvariul, ce varsta au si ce mi s-a parut mie esential ce conditii au avut in primul an de viata? (nu stiu daca e pertinenta observatia, mie mi s-a parut ca asta cu primul an face diferenta cea mai mare)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 49
Membru din: 16 Oct 2007, 17:06
Localitate: Bucuresti

de OsDeRos » 24 Mar 2009, 01:23

@alinutza: depinde... ptr ca eo din cele 3 broscute 2 sunt adoptate. 1 a fost tinuta aproape 1 an intr`un bol de plastic cu lumina falsa fara pic de soare deoarece tipa statea la subsol (garsoniera) si una am luat`o de la d0zzah care spunea ca o are de`un an dar n`a crescut.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Home » 24 Mar 2009, 07:12

Si luna viitoare pe 23 o sa le masuram??? :shock:
E buna ideea ...asa le tin si eu cont cat au mai crescut..
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 23 Feb 2009, 18:37

de tibor.sos » 24 Mar 2009, 08:17

cat de mare acvariul? nu stiu cum as putea infiltra acest factor in statistica. insa masuratorile frecvente vor arata daca o testoasa are probleme in dezvoltare, si acest aspect va deschide o serie de subiecte privind cauza acestei malformatii. si atunci daca proprietarul e deschis la subiect putem afla ce s-a intamplat.

varsta? e intodeauna o problema, fiindca de cele mai multe ori cei din comert nu stiu varsta exacta, si cand o stiu de cele mai multe ori ne mint in fata. detinatorii deseori numara varsta testoasei de cand le au ei... insa dupa masuratori putem predicta varsta testoasei. varsta conteaza doar daca cineva stie exact data cand a eclozat testoasa din oua!

multi au completat la alte comentarii despre conditiile mai aparte ale unor testoase - ce a fost un lucru bun. e adevarat conditiile din primii ani de dezvoltare conteaza foarte mult. insa si aceste lucruri vor aparea in grafici. sunt doua ipoteze: un exemplar mai batran dar cu dimensiuni de tanar se va dezvolta in alt ritm sau se va dezvolta in acelasi ritm - vom vedea care este adevarul.

o testoasa harta de a mea a avut probleme cu plamanii vreo trei saptamani, s-a oprit din crestere si in mod interesant plastronul s-a micsorat! aceste lucruri vor aparea in grafice!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de manase » 24 Mar 2009, 12:48

da unde scriem masurile a nu gasesc unde le scrieti voi?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 87
Membru din: 12 Mar 2009, 22:23

de dis » 24 Mar 2009, 13:39

tot in topicul asta, mai pe la inceput, a postat Tibor un link carte un alt site. intrii acolo si sub poza dp acea pg, ai un link care se cheama "Pentru o completare mai u?oar?, downloadeaz? fi?a în word document!"
de acolo iti dw documentul word pe care il completezi si il trimiti pe mail lui tibor ;)
bafta si pt nelamuriri mai citeste inca odata topicul :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 98
Membru din: 11 Noi 2008, 12:10

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron