O ineptzie

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

O ineptzie

de Skeptik » 16 Feb 2009, 15:42

http://www.latifa.ro/stopati-raspandire ... info5.html nu mi se pare corect...
sunt din galati...oricum nam de gand sa scap de ele...am 2 de florida si caut un herman dar nush de unde sa gasesc...
Ultima oară modificat de Skeptik pe 16 Feb 2009, 17:03, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 14 Feb 2009, 23:32
Localitate: Galati

de Pandy » 16 Feb 2009, 15:59

Foarte important, cine nu mai are chef de ele mai bine sa le dea spre adoptie decat sa le arunci intr-un lac imputit cum sunt cele din Romania (mai ales din Bucuresti)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

Re: O ineptzie

de twinkie » 16 Feb 2009, 18:24

Skeptik scrie:caut un herman dar nush de unde sa gasesc...


eu am un herman, de fapt e subspecia greaca, adica din aia de dobrogea, si sincer nu iti recomand. mi-au adus-o socrii care locuiesc la mangalia, gasind-o la padure in gura unui caine. dar sincer, mai bine o salvau si o puneau la loc in mediul ei, pt ca la noi in apartament, oricat ne-am fi chinuit sa ii oferim conditii - si ma refer la un terariu din ce in ce mai mare cu accesoriile necesare, consultat experti, doctori etc. - tot nu ii prieste. e apatica, are perioade in care nu mananca si am crezut ca asa e felul lor. insa cand o duceam la tara o lua la goana prin gradina. i-am marit terariul, dar degeaba. iarna se chinuie, pentru ca ii e scris pe creier sa hiberneze, insa se tot trezeste si nu mananca. acum inteleg de ce e ocrotita de lege. locul ei e in natura. la vara vreau sa o eliberez neaparat, sper ca nu am obisnuit-o prea mult cu oamenii. ii voi cauta prin rezervatia de la hagieni un loc prielnic, cat mai departe de oamenii care o vad ca pe o jucarie.

a, si sper sa nu spioneze nimeni pe-aici :lol: pentru ca amenda pentru detinere e usturatoare si se lasa cu dosar penal: "Conform OUG 57/2007, prinderea, detinerea, comertul sau uciderea acestor testoase se pedepseste cu amenda de pana la 7.500 lei sau cu inchisoarea". more here. asa ca eu m-as gandi de doua ori inainte sa caut un herman. de fapt nici una de florida nu as cauta in mod expres, ca nu imi face bine sa le vad in captivitate. le-am tot capatat de la oameni care vroiau sa scape de ele si pe astea chiar nu am cum sa le eliberez (desi cred ca am visat odata ca le var in bagajul de mana si zbor cu ele incognito pana la everglades in florida :lol: )
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 22 Noi 2006, 13:17
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

de Skeptik » 16 Feb 2009, 22:11

fa si u un upload la niste poze cu ea...ash vrea totushi un juvenil......pls...kiar ma intereseaza...am spatiu destul deci nu asta e problema...stau la curte si am 1400 de metri patrati...iar in sezonu de hibernare pot sai asigur gradele necesare unui somn odihnitor:D...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 14 Feb 2009, 23:32
Localitate: Galati

de tibor.sos » 17 Feb 2009, 00:35

ma gandesc ca ai un: gen: Testudo specie: graeca subspecie: ibera. Cealalta specie adica testoasa lui Hermann, gen: Testudo specie: hermanni subspecie boettgeri apare in zona Portilor de Fier si rar prin sudul Dobrogei. T. hermanni este de zeci de ani reprodusa in captivitate, deci incercati sa dati de astfel de exemplare, ca nu cumva dragostea noastra pentru testoase sa fie doar un scop pentru a bracona. si cand dati de astfel de exemplare din productie proprie faceti rost de niste hartii pentru a dovedi provenienta ei, lor.

cu prietenie,
t.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de Skeptik » 17 Feb 2009, 09:53

Imagine
uite cv de genu caut... boettgeri
Pot fi contactat pe alien4ever_2005@yahoo.com
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 14 Feb 2009, 23:32
Localitate: Galati


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron