Comportament agresiv...

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de rorazvan » 09 Mar 2009, 16:12

nikitutzza scrie:Am si eu doua broscute de florida cu tample galbene in varsta de 4 luni cred (eu le-am primit acum 3 luni, erau mici cat o moneda de 50 de bani) ... Cand le-am cumparat mi s-a spus ca sunt fata si baiat. :(


Cel care ti le-a vandut vorbea sa se afle in treaba. De la varsta aia nu-i poti determina varsta.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 11 Oct 2007, 09:10
Localitate: Bucuresti

de nikitutzza » 12 Mar 2009, 18:52

le-am separat. de atunci am mai incercat sa le bag impreuna in acvariu si din nou o ciupeste de codita si de picioare. momentan le dau gammarus. ce altceva care sa nu le faca rau pot sa le mai dau? am vazut ca mai mananca mar si salata verde. e bine sa le dau mar si salata?am luat si niste bobite negre de la pet shop pe care scrie ca sunt cu vitamine.

cand pot sa imi dau seama ce sex au si cum? acum au cam 3 luni si jumatate.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 08 Mar 2009, 21:45

de tibor.sos » 12 Mar 2009, 20:43

sigur sunt postate mai multe raspunsuri despre meniul testoaselor. cand sunt mici sunt mai ales carnivore, cand cresc ajung mai mult omnivore, adica mananca si carne si plante, deseori ajung chiar numai ierbivore... cea mai indicata hrana ar fi pestele proaspat, insectele, ramele... dar cum multi nu au aceasta posibilitate, exista diferite feluri de mancare uscata, carne uscata, insecte, racusori uscati si fel de fel de mancaruri granulate pompate cu vitamine, minerale, etc. la diferitele magazine...

ca sa ai o testoasa echilibrata nutritional du-te si cumpara orice fel de mancare de testoasa gasesti, amesteca-le (lasa la intamplare combinatia dintre tipurile de hrana) si da-le testoaselor, plus pluseaza din cand in cand cu niste pestisori, rame din gradina, melci, muste de la geam...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de alin » 15 Mar 2009, 18:54

este pe forum rubrica "Hrana testoaselor" :roll: arunca un ochi acolo nikitutzza ca scrie mai multe despre hrana !
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10

de nikitutzza » 16 Mar 2009, 18:54

multumesc :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 08 Mar 2009, 21:45

de Varzel » 03 Iun 2009, 16:17

intre broscutele mele e dragoste cu nabadai ...ba se curteaza, ba se cearta (cu randul) si se musca de ceafa , ba se sprijina una pe alta si dorm impreuna sau se aseaza una peste alta la soare ( lampa UV)...o relatie normala :D singura mea problema este ca dupa atata timp inca nu s-au obisnuit cu mine si cand le scot din acvariu sa le dau cu vitamine pe carapace devin agresive...si vor sa muste :( ...nu stiu ce sa le fac sa nu mai fie asa defensive ...prietenei mele a inceput sa ii fie frica sa le scoata din acvariu si ar trebui sa le obisnuiesc pana nu cresc si mai mari ( deja sunt maricele)...vreun sfat ???
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 17 Noi 2008, 11:56
Localitate: Timisoara

de Elizza » 03 Iun 2009, 17:35

Si broscutele mele fac asa ...in ultima vreme de multe ori ....poate comunica ,poate este un gest de dominare ,dupa cum am mai citit pe net...nu stiu ,dar se inteleg bine,nu se musca,decat ca cea mai mare ii fura mancarica celei mai mici :P atat...sper sa nu am probleme cu ele :)
= DoUa BoSkI mIcI =
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 74
Membru din: 16 Apr 2009, 12:00
Localitate: Bucuresti

de ATLANTIC » 03 Iun 2009, 17:58

tine-le separate o perioada!
!i LoVe BaBy TuRtLeS!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 14 Mai 2009, 09:07
Localitate: BUCURESTI

E VREU PERICOL?

de roxana98 » 04 Noi 2009, 15:51

AM O TESTOASA DE FLORIDA CU TAMPLE ROSII SI STA SINGURA CU MINE DE 4 LUNI.SE INTELEGE FOARTE BINE CU MINE,MANANCA NUMAI DIN DEGETUL MEU,CAND STAU CU IA IN PAT,EA PLEACA DE LANGA MINE SI SE DUCE IN CELALALT COLT AL PATULUI SI SE UITA LA MINE DUPAIA FUGA LA MINE IN MANA SAU CAND E SA O SCOT DIN ACVARIU SE URCA SINGURICA IN PALMA MEA ETC.

[size=18][/size]INTREBAREA MEA ESTE:
[size=12][/size]VREAU SA II IAU UN PRIETEN/PRIETENA DE ACEIASI SPECIE DAR NU POT LUA UNA DECAT VARA VITOARE FINDCA STIU UN MAGAZIN DE TESTOASE IN CONSTANTA DE UNDE AM LUATO DAR EU LOCUIESC IN BUCURESTI SI NU POT LUA ALTA DECAT VARA VITOARE SI MA TEM CA SA NU REACTIONEXE AGRESIV.ARE 4,2 CM LUNGIME SI 3,9 CM LATIME . CREDETI CA DE UN AN DE SINGURATATE {CA ATATA VA FI}NUMAI CU CONTACTUL CU OMU CREDETI CA VA REACTIONA AGRESIV?SA MAI IAU O TESTOASA? VA ROG SPUNETIVA PAREREA.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 27 Oct 2009, 20:45

de roxana98 » 04 Noi 2009, 19:20

Vrea cineva sa intre pe topicul,,Vorbiti despre testoasele voastre"va rog fromosss!
este printre primele topicuri.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 27 Oct 2009, 20:45

de diego » 04 Noi 2009, 20:12

roxana98 scrie:Vrea cineva sa intre pe topicul,,Vorbiti despre testoasele voastre"va rog fromosss!
este printre primele topicuri.


O singura data mai scrie mesajul asta undeva in forum si primesti ban deifinitiv. Acelasi lucru este valabil si pentru mesajele scrise cu caps. Citeste regulamentul forumului!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: E VREU PERICOL?

de curly » 04 Noi 2009, 21:58

roxana98 scrie:AM O TESTOASA DE FLORIDA CU TAMPLE ROSII SI STA SINGURA CU MINE DE 4 LUNI.SE INTELEGE FOARTE BINE CU MINE,MANANCA NUMAI DIN DEGETUL MEU,CAND STAU CU IA IN PAT,EA PLEACA DE LANGA MINE SI SE DUCE IN CELALALT COLT AL PATULUI SI SE UITA LA MINE DUPAIA FUGA LA MINE IN MANA SAU CAND E SA O SCOT DIN ACVARIU SE URCA SINGURICA IN PALMA MEA ETC.

INTREBAREA MEA ESTE:
VREAU SA II IAU UN PRIETEN/PRIETENA DE ACEIASI SPECIE DAR NU POT LUA UNA DECAT VARA VITOARE FINDCA STIU UN MAGAZIN DE TESTOASE IN CONSTANTA DE UNDE AM LUATO DAR EU LOCUIESC IN BUCURESTI SI NU POT LUA ALTA DECAT VARA VITOARE SI MA TEM CA SA NU REACTIONEXE AGRESIV.ARE 4,2 CM LUNGIME SI 3,9 CM LATIME . CREDETI CA DE UN AN DE SINGURATATE {CA ATATA VA FI}NUMAI CU CONTACTUL CU OMU CREDETI CA VA REACTIONA AGRESIV?SA MAI IAU O TESTOASA? VA ROG SPUNETIVA PAREREA.



foarte dragut cum ti-ai dresat`o, dar dc nu iti cumperi alta testoasa de aici din bucuresti si vrei neaparat din constanta ? e problema de bani sau de locatie? iar daca testoasa e atat de dragastoasa cu tine s-ar putea sa fie la fel si cu cealalta. parerea mea e ca testoasa pe care ti-o vei cumpara la anu (sau cand o fi) sa aiba aceasi varsta cu testoasa ta. sunt mai mari sansele sa se impace.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 25 Oct 2009, 18:42
Localitate: bucuresti

de roxana98 » 07 Noi 2009, 13:08

Multumesc ! Problema e de la locatie si mama nu vrea sa mearga in centrul Bucurestiului ca ii ia foarte mult timp Si nici nu prea stim alte pet-shopuri. Nu cunosc decat 3 magazine care au decat accesorii.

o in legatura cu topicul impare foarte rau si nu stiam.e prima data cand stau pe un sait cu care pot sa vorbesc cu ceilalti si nu prea stiu pe derost regulite si va rog sa ma iertati. :oops: mi-a explicat fratele meu mai mare si am inteles. :oops:
Va rog iertatima. :(
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 27 Oct 2009, 20:45

de Nossida » 07 Noi 2009, 17:08

Gestul cu tremuratul labutelor din fata il face is a mea, dar la propria reflexie din geam..
Testoasa mea e mica, dar fortoasa. A mutat un bolovan dupa cum a vrut ea.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 05 Noi 2009, 19:21

de Kirill » 17 Iul 2010, 21:11

Din pacate , patesc si eu acest lucru.
Ce ma deranjeaza e faptul ca masculul a muscat femela de gat si acum are o rana. La inceput nu am dat atentie, stiind ca este un gest de "iubire", insa acum sunt ingrijorat.

Ce sa fac? Pot sa il atentionez pe mascul prin ceva bobarnac slab peste bot? [parca am citit asa ceva pe forum??] , sau ii despart?

Oricum daca nu se rezolva treaba voi fi nevoit din pacate sa donez masculul...

am 4 testoase si doar masculul de TSS e agresiv, pare isi cauta cu lumanarea.... :roll:
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori