Comportament agresiv...

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de Pandy » 18 Iul 2010, 08:39

Incearca varianta cu bobarnacul, la mine nu a tinut, a trebuit sa ii separ :(
Monoceros zicea ca le-a dat broscutelor cate un bobarnac pana s-au invatat sa nu mai muste :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

Mascul agresiv

de ioana88 » 19 Sep 2010, 17:24

Eu am : un mascul fricos si speriat de 2 ani jumate si o femela draguta,curajoasa si cuminte de aproape 2 ani .Masculul o urmareste mereu prin acvariu, o miroase iar apoi ii baga ghearele in ochii. Cand este atacata femela il musca de labe sau de ce apuca, nu as vrea sa le separ deoarece am auzit ca nu le place singure dar de cateva zile incoace masculul incerca intr-una sa se urce peste femela...este normal?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 05 Mai 2009, 16:48

de alin » 31 Ian 2011, 17:47

Si la mine e tot asa: am 2 masculi care de la o varsta relativ frageda au inceput sa faca acest... comportament dar in 3 ani nu s-au muscat niciodata. Acu' o saptamana m-am muscat pe mine prima data (m-a muscat in sensul ca m-a ciupit dar nu s-a pus problema sa nu-mi dea drumul la deget and stuff) si unul dintre masculi l-a muscat pe celalalt de labuta cand era pe insulita. Sper sa nu ajung sa le separ si nici sa ajung sa le dau bobarnace :P
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10

de ioana88 » 31 Ian 2011, 18:51

Sa nu ii dai bobarnace, oricum nu va intelege nimic, nu vei face altceva decat sa o sperii si mai mult pe broscuta si va deveni si mai agresiva
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 05 Mai 2009, 16:48

de canon_turtle » 18 Feb 2011, 22:00

Am ?i eu 2 broscu?e nebune.
Un mascul micu? fricos care e mâncat pân? la sânge de cap, picioru?e, carapace.
O femel? imens? care e foarte violent? ?i-l mu?c? din toate direc?iile pe mascul.

Sunt de aceea?i vârst?, el a crescut pu?in, ea a crescut de 2 ori cât el.

Am încercat s-o bat, am separat-o ?i sunt oarecum disperat c? nu mai ?tiu ce s?-i fac.

Acum o ?in separat? într-o cutie de plastic de depozitare unde n-are spa?iu de manevr? prea mare, f?r? insul?, filtru, lumin? doar cu înc?lzitor ?i ap?.

De ?inut împreun? nu pot c? se bat, ce a? putea face în afar? de a da una dintre broscu?e?

De cump?rat înc? un acvariu nu este cazul c? deja am dat vreo 5 mil pe acvariu(~54L cu 25 l de ap? permanent) ?i toate accesoriile.

Miki
Imagine

Riki
Imagine

Mul?umesc.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 12 Noi 2009, 22:29
Localitate: Bucure?ti

de Pandy » 18 Feb 2011, 22:46

Fara suparare :) dar daca ai dat 500 lei pentru un acvariu de 54 litri cu toate accesoriile, inseamna ca te-ai pacalit la extrem!

In legatura cu broastele, alta varianta decat seapararea nu vad ...
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de canon_turtle » 18 Feb 2011, 22:54

Salut,

Nu m-am p?c?lit, doar c? m-am exprimat gre?it/incomplet.

Am luat din Hornbach mai multe anul trecut (acvariul a fost la set cu neon, filtru, înc?lzitor = 219ron), 2 x fundal 3d , o m?su?? de vreo 160ron, mâncare, lavete, vegeta?ie fals?, etc.

Mul?umesc de informa?ii, cam triste ve?tile. N-a? fi vrut s? le separ c?-mi sunt drage amândou?.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 12 Noi 2009, 22:29
Localitate: Bucure?ti

de Gradinaru Alin » 07 Aug 2012, 07:46

Se musca din cauza diferentelor de marime, am citit pe mai multe forumuri :stud ,si e din cauza diferentei de marime...
Din cate am inteles din postul tau, femela(cea mare) ,il musca pe mascul(cel mic) :?: :!: :?:
Chiar daca sunt de aceeiasi varsta, la testoase din cate stiu eu domina cel mare nu cel batran sau barbatu' :hei ....sper sa va fie de ajutor... :thumbsup:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

Agresivitatea intre broscute

de Susnea Gabriel » 24 Noi 2019, 13:14

Buna .am tot citit detaliile si sugestiile voastre dar nici un remediu !!! Eu cresc broscute de apa si agresivitatea dintre ele nu am pututo opri decât prin separate !!! ( spălatul acvariului/mutarea obiectelor pt pierderea teritoriului/hrana etc NU AU NICI UN REMEDIU )A mele se bat si se musca de gât mai exact pana rămâne bucata din carne atârnata!!!!!Am 4 broscute am separat una si care le musca după o perioadă de 5/6 luni a început alta sa fie rea !!!! Spuneti si voi
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Noi 2019, 13:00

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori