Ajutoor!!...testoasa foarte agitata!

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Ajutoor!!...testoasa foarte agitata!

de seabreeze » 01 Feb 2009, 12:02

Am si eu o testoasa de florida de 5 ani si de vreo saptamana e
foarte, foarte agitata, devasteaza pur si simplu acvaterariul, se
urca pe locul uscat dupa care sare inapoi, apoi incepe si sapa si da
la o pate tot (mie frica sa nu sparga incalzitorul). Iar cand o scot
afara tot agitata e, si am observat ca isi indoaie picioarele din
spate in jurul cozii si zgarie foarte tare podeaua, aproape ca a rupt
mocheta, si nici nu mai prea mananca de cateva zile aproape deloc.
Are cineva idee ce ar putea sa aiba? Se poate sa fie in calduri sau
ceva de genul asta (avand in vedere ca e singura)? Va rog sa ma
ajutati :pray: , ca deja nu mai stiu ce sa ii fac, o tin doar in cada de
cateva zile. Multumesc anticipat.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 01 Feb 2009, 11:31
Localitate: Timisoara

de Alinutza » 01 Feb 2009, 14:51

Poate ca ar vrea sa faca oua? Nu sunt sigura dar cred ca la 5 ani e destul de matura. Incearca sa ii amenajezi ceva unde sa poata sapa si unde nu o vede nimeni, vezi ce se intampla. Sa ne zici si noua daca a facut oua :shock:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 49
Membru din: 16 Oct 2007, 17:06
Localitate: Bucuresti

de seabreeze » 01 Feb 2009, 22:28

Da, s-ar putea sa fie asta, mi-a mai zis cineva si vad ca tot incearca sa sape si sa se ascunda, sper sa fie doar asta. Maine o sa ii amenajez o lada cu pamant sa vad cum reactioneaza. Pentru mine e o surpriza fiindca credeam ca e mascul :shock: .O sa va zic daca a facut oua sau nu.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 01 Feb 2009, 11:31
Localitate: Timisoara

de Pandy » 01 Feb 2009, 22:42

Ca sa afli daca e mascul sau femela uite-te la unghii (lungi - mascul, scurte - femela), la coada (lunga - mascul, scurta-femela) si la plastron :).
Este de preferat sa incerci sa ii faci o ladita cu nisip, nu cu pamant.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de diego » 02 Feb 2009, 10:15

poti pune o poza cu ea pentru a-i determina sexul? pozele sa fie facute ca aici http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=2&start=0
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de seabreeze » 02 Feb 2009, 10:16

pai unghiile le are potrivite, nici foarte lungi nici prea scurte, coada mie mi s-a parut lunga, dar nu prea pot sa imi dau seama daca nu am posibilitate de comparatie :roll: . Plastonul e drept deci e posibil sa fie femela ca am inteles ca la masculi e mai concav. O sa postez mai tarziu niste poze, poate va dati voi mai bine seama. Eu ma gandeam sa-i pun pamant ca nisip mi-e cam greu sa gasesc, pamant pot lua de la cineva care sta la casa si are gradina, nisip nu prea stiu unde pot gasi.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 01 Feb 2009, 11:31
Localitate: Timisoara

de anuk » 02 Feb 2009, 16:01

nisip cred ca gasesti la orcare magazin cu materiale de constructii, e imposibil sa nu aibe si pungi mici cu nisip.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

de seabreeze » 02 Feb 2009, 19:06

Am revenit cu cateva poze, scuzati calitatea dar abia am reusit sa i le fac, se tot misca. Sper sa ma lamuriti ce e :roll:

Imagine
Imagine
Imagine[/img]
Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 01 Feb 2009, 11:31
Localitate: Timisoara

de Florin » 02 Feb 2009, 19:47

Pare a fi femela :wink:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de seabreeze » 02 Feb 2009, 20:05

Florin scrie:Pare a fi femela :wink:


aveam o banuiala dupa ce am vazut pozele postate pe aici cu masculi si femele. deci se confirma, pot sa ma astept la o "omleta"? Si eu am crezut atata timp ca e "baiat"! :lol:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 01 Feb 2009, 11:31
Localitate: Timisoara

de Monoceros » 03 Feb 2009, 09:00

Imi pare rau sa iti spun, dar testoasa ta... are deformata carapacea, datorita alimentatiei necorespunzatoare, iar culoarea deasemenea este anormala.
In special raportul necorespunzator dintre calciu si fosfor in alimentatie determina aceste deformari. Asta se intampla destul de des daca nu ii oferi o hrana cat mai variata. :|
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de seabreeze » 03 Feb 2009, 09:54

Da, intr-adevar are putin carapacea deformata insa nu foarte tare. In privinta culorii am observat si eu si nu stiu de ce, am incercat sa-i ofer o hrana cat mai variata insa am probleme cu ea ca nu manaca aproape deloc vegetale, trebuie sa o infometez ca sa o fac sa manance ceva verde si nici atunci, prefera sa sufere de foame :( . De aia am incercat sa compensez lipsa alimentatiei vegetale cu pelete din acelea de la Tetra Reptomin pe care mi le-a recomandat si un veterinar si pe care scrie ca sunt bogate in calciu si alte minerale (acum cat de adevarat o fi, nu stiu). in rest, hrana ei consta din inima de vita din aia uscata, pestisori tot uscati, fructe de mare, creveti decorticati, banane mai mananca.Mai zice-ti-mi si mie ce pot sa-i mai dau? Sper sa nu fie foarte grav ca arata asa, se mai poate remedia ceva :? ? Si mai astept pareri in privinta sexului. Multumesc pentru sfaturi.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 01 Feb 2009, 11:31
Localitate: Timisoara

de Pandy » 03 Feb 2009, 10:58

In privinta remedierii deformatiei carapacei nu sunt sanse, odata ce oasele i-au crescut asa, asa vor ramane. Legat de sex, este femela si s-ar putea sa te astepti la oua din partea ei chiar daca nu ai un mascul, ouale nu vor fi fertile (nu vor iesi pui).
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Alinutza » 03 Feb 2009, 14:08

Daca tot e vorba de oua ... una din testoasele mele are 13 ani, e cu siguranta femela si nu a facut niciodata oua. mai are cineva o femela la varsta asta care nu s-a exprimat :) ?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 49
Membru din: 16 Oct 2007, 17:06
Localitate: Bucuresti

de seabreeze » 03 Feb 2009, 14:11

Pandy scrie:In privinta remedierii deformatiei carapacei nu sunt sanse, odata ce oasele i-au crescut asa, asa vor ramane.


Da, insa am inteles ca atata timp cat e tare carapacea nu e o problema majora, si carapacea ei e foarte tare, n-a avut-o niciodata moale, nici cand era mica. De culoare insa nu stiu ce sa zic, m-am mai uitat pe aici si am vazut ca pot sa aiba si micoze, iar ei i-au mai cazut solzi(dar am crezut ca e normal o data cu cresterea), si am observat ca uneori o mai mananca carapacea, se tot scarpina de lemnul pe care il are in acvariu ar putea fi vreo micoza?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 01 Feb 2009, 11:31
Localitate: Timisoara

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori