Nu mananca o broscuta

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

metabolismul

de carapace » 26 Ian 2007, 09:44

au si un metabolism si o digestie cu mult mai lenta decat ne inchipuim. Altfel nu ar rezista atat de mult timp fara mancare.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 07 Noi 2006, 14:22
Localitate: Brasov & Iasi

Re: metabolismul

de ramunc » 26 Ian 2007, 11:17

carapace scrie:au si un metabolism si o digestie cu mult mai lenta decat ne inchipuim. Altfel nu ar rezista atat de mult timp fara mancare.


Daca tu doresti sa crezi asta, eu nu te opresc.
Metabolismul este /poate fi lent daca nu au temperatura ridicata (de obicei de la 23-24 de grade in sus) si da-mi voie sa-ti exemplific :
O cunostinta are doua testoase cu tample rosii de 5 ani si au 10 cm lungime a carapacei. Este genul de persoana care "daca nu aude ce vrea ea" nu tine seama de nici un sfat. Astfel ca testoasele alea stau la temperatura de 14-16 grade (eu nici nu reusesc sa tin o temperatura asa scazuta in casa pt a hiberna unele specii) si in loc sa aibe 22-25 , chiar 30 cm sunt "pitice". Metabolismul este direct influentat de temperatura, iar fluxul intestinal este direct influentat de metabolism si calitatea celor ingurgitate ! Acste doua procese nu trebuiesc confundate, caci exista riscul sa neglijezi astfel de "aspecte minore" cu consecinte grave pt. animal.
Salutari !
Oare chiar esti pregatit pt custodia unei reptile ????
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 07 Noi 2006, 11:12

ok am inteles

de carapace » 27 Ian 2007, 12:15

k am inteles.
apropo......cine dintre noi are o testoasa adulata crescuta in captivitate de peste 20-23 cm????
Stiu ca ele in libertate ajung pana la 30 dar ale mele nu vor sa depaseasca 17-18 cm de vreo 2 ani sunt asa.
E drept ca avand un spatiu delimitat si nu unul 'oceanic' sunt influentate in crestere.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 07 Noi 2006, 14:22
Localitate: Brasov & Iasi

de Florin » 27 Ian 2007, 14:01

Ca tot veni vorba de marimea carapacei, broscuta mea cat timp a fost mica si avea carapacea moale, am dus-o la veterinar, care mi-a dat niste calciu(de culoare alba) sa i-l dau.Carapacea nu i se intarea, in schimb crestea foarte repede(in 2 luni crescuse cam 4 cm.) Dupa ce nu i-am mai dat acel calciu, broscuta a inceput sa creasca din ce in ce mai greu, iar acum a crescut 1 cm in 6 luni, avand acum 14 cm.
Este normal sa nu mai cresca asa repede sau este ceva in neregula???
Precizez ca testoasei nu ii lipseste nimic.
Testoasa are 1 an si 6 luni.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 27 Ian 2007, 15:18

cu cat inainteaza in varsta (pana a ajunge la maturitate), cu atat este mai putin vizibila cresterea.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

nu mananca o broscuta

de gabosbaro » 02 Feb 2007, 12:39

de unde as putea cumpara inima de vita liofilizata si diverse vitamine????pls!!!
Broscutele sunt niste animale mici dar cu suflet mare!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 69
Membru din: 02 Feb 2007, 12:04
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 02 Feb 2007, 12:49

Dintr-un petshop sau o farmacie veterinara, dar daca nu ne spui locatia unde esti, nu avem cum sa te ajutam cu mai mult :|
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de gabosbaro » 02 Feb 2007, 12:51

sunt di bucuresti str oltenitei sect 4
Broscutele sunt niste animale mici dar cu suflet mare!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 69
Membru din: 02 Feb 2007, 12:04
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 02 Feb 2007, 13:04

gabosbaro scrie:sunt di bucuresti str oltenitei sect 4

aha... oricum aproape de tine nu stiu un petshop sau farmacie sa aibe asa ceva, insa pot sa iti spun ca de la Piata Iancului cum mergi pe Sos. Iancului pe partea dreapta la ~ 40 metrii este o farmacie (umana si veterinara este impartita in doua) acolo am gasit eu cel mai ieftin.

PS: Stiu ca esti nou/noua pe forum si iti urez bine ai venit!!! Insa trebuie sa stii ca esti Off topic si nu trebuia sa scrii acelasi mesaj de trei ori sau in topicuri diferite. Ar fii bine sa citesti regulamentul!!!
Ti-am modificat eu profilul si am adaugat locatia.
Numai bine! :wink:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de adrian25 » 05 Feb 2007, 15:28

salut tuturor, nu vreau sa laud pe nimeni, dar ascultati-l pe Monoceros ca stie ce spune, inainte aveam si eu probleme cu broscutele ca nu mancau, dar dupa sfaturile lui cu vitaminele si hrana, au o pofta de mancare de nu-mi vine sa cred, le-as da mai multa mancare dar stiu ca nu le face bine, si asa cred ca una e un pic supraponderala , voi ce ziceti? cealalta nu are acea umflatura asa mare la piciorusele din spate, umflatura care intra in carapace cand respira.
ce credeti? e grasuta sau asa trebuie sa fie?
asta e Dino
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 17 Ian 2007, 01:00
Localitate: bucuresti

de Florin » 06 Feb 2007, 10:07

E cam prea grasuta. :shock:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 06 Feb 2007, 15:10

E putin cam obeza :lol:.
Obezitatea poate sa ii provoace probleme cardiace si poate duce la sterilitate...
...deci ai grija sa nu o hranesti mai mult decat trebuie ;_ .
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de adrian25 » 07 Feb 2007, 08:58

Deci e cam grasuta :cry: , eu le dau sa manance odata dimineata si odata seara cate o bucata de mancare de marime cam 1cm si 0.5cm grosime la fiecare, doar ca Dino dupa ce-si mananca portia sa , mai ia si de la Max, cum ma sfatuiti sa fac?
Dimineata sa la dau la ambele, iar sear doar lui Max, sa-l tai pe dino de la portie?
Sau sa le dau mancare separat si lui Dino sa-i dau de fiecare data mai putin? nu vreau nici sa-l tin flamand :? :? :turtle: :turtle:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 17 Ian 2007, 01:00
Localitate: bucuresti

de toto_alex2rap4ever » 07 Feb 2007, 16:33

ai putea sa le hranesti separat.....oricum..nu le hrani tot in locul unde le ti...hranestele in alta parte(alt vas)...... si poti la cea care e putin mai grasa sa ii dai mai putin s manance si s te joci mai mult cu ea...dar sa nu ii tai masa definitiv k e mai rau..... si incearca sa nu faci aceasta schimbare brusc..... si in nici un caz sa nu o lasi nemancata ... :wink:
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator