Nu mananca o broscuta

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Nu mananca o broscuta

de adrian25 » 17 Ian 2007, 10:56

Salut tuturor, este prima data cand postez pe acest site, am si eu o oarecare nelamurire: am 2 broscute de florida cam de 4-5 luni(un pic mai mici ca palma) , si le-am primit de mos craciun, atunci una era un pic mai micuta dar avea si are si acum pofta de mancare mai mare ca cealalta si a depasit-o in marime, ca acum e mai mare, problema e ca cea care a ramas mai mica nu prea vrea sa manace.
mananca mai rar si e mai retrasa. De ce?
Cea mica care a crescut e vesela si chiar se joaca cu mine in pat sau prin camera dar cealalta nici nu iese din carapace, ce se intampla?
pls HELP!! :?

acestia sunt Dino si Max
http://img206.imageshack.us/img206/3374/hpim1277pj9.jpg
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 17 Ian 2007, 01:00
Localitate: bucuresti

Re: nu mananca o broscuta

de diego » 17 Ian 2007, 14:10

adrian25 scrie:mananca mai rar si e mai retrasa. de ce?


O cauza ar putea fi faptul ca testoasele in aceasta perioada hiberneaza, se pare ca unele dintre ele sunt afectate de acest lucru si devin astenice, sunt mai somnoroase si nu au pofta de mancare. Incearca sa-i administrezi pe cale orala Vitamina A, cateva picaturi pe zi.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: nu mananca o broscuta

de adrian25 » 17 Ian 2007, 14:31

Nu am incercat sa-i dau vit A, am sa incerc daca imi spune cineva cum se face exact pt ca atunci cand o iau in mana intra in carapace si nu am acces la boticul ei, cum ii deschid gura? :?:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 17 Ian 2007, 01:00
Localitate: bucuresti

de Monoceros » 17 Ian 2007, 14:45

Ii cumperi inima de vita liofilizata, care este taiata in cubulete si ii picuri pe un cub, iar substanta uleioasa de vitamina A se va absorbii in acel cub pe care il va manca cu placere.
Inima de vita liofilizata este foarte greu de refuzat de catre testoase... de exemplu... eu, cu inima de vita le ademenesc cand nu vor sa manance, daca intra in aceea letargie.
Ai grija sa le pastrezi apa la o temperatura constanta intre 26-28 grade cu ajutorul unui incalzitor cu termostat, iar temperatura aerului la 28-29 grade cu ajutorul unui bec (de ~ 60W) plasat la 35 cm deasupra insulitei.
Numai bine!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

merci

de adrian25 » 17 Ian 2007, 22:39

Merci de raspuns, am inteles, la inceput am crezut ca trebuie sa-i dau cumva cu o seringa sau pipeta, inima i-am mai dat si mananca cateva cubule, nu prea inteleg cum e inima liofilizata, dar o sa incerc cu inima normala cu vit A, m-ai lamurit, merci si sanatate multa tuturor testosilor si testoaselor voastre

PS: am uitat sa-ti spun ca am incalzitor cu termostat, un filtru aqua-el fan2 pe care l-am pus pe post de pompa in alt acvariu cu niste bureti, un fel de filtru extern mai neconventional si am si un bec de 40W cam la 20 cm de insulita, cred ca e ok :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 17 Ian 2007, 01:00
Localitate: bucuresti

Re: merci

de diego » 17 Ian 2007, 22:48

adrian25 scrie:nu prea inteleg cum e inima liofilizata


Inima de vita de care spune Monoceros se gaseste in petshopuri.
Vitamina A se mai poate administra si injectabil dar cred ca cel mai bine ar fi sa apelezi la un medic veterinar pentru asta.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Florin » 18 Ian 2007, 09:19

Inima de vita liofilizata sunt exact cuburile de care zici tu!
Oicum, mai poti incerca cu carne de peste, care este iar greu de refuzat.
Cel putin a mea nu a refuzat niciodata si-l mananca chiar daca e plina si nu mai are unde sa intre.Se chinuie vreo jumatate de ora si tot il mananca.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 18 Ian 2007, 10:34

De acord cu tine [Florin], insa carnea de peste nu absoarbe substanta uleioasa de vitamina A.

[adrian25], daca tot refuza si inima de vita sau sa manance in general, va trebuii sa o duci la veterinar.... sa nu astepti prea mult.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de adrian25 » 18 Ian 2007, 11:53

Merci de raspunsuri, nu am zis ca nu mananca nimic, doar ca nu mananca ca cealalta, mananca granule sau inima de 2 ori pe zi, dar cam 4-5 cubulete odata, pe cand cea mai mare mananca si 10-15 aproximativ, poate chiar mai mult
Mai vb dupa ce-i dau vit A, bafta 8)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 17 Ian 2007, 01:00
Localitate: bucuresti

de Florin » 20 Ian 2007, 09:56

Monoceros scrie:De acord cu tine [Florin], insa carnea de peste nu absoarbe substanta uleioasa de vitamina A.




Da! Am pierdut acest detaliu pe drum.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de adrian25 » 20 Ian 2007, 13:22

salu,i-am dat abia ieri vit A cu inima liofilizata(merci monoceros) si nu stiu daca de la vit, dar dimineata broscuta a eliminat 2 bucati plate, maronii in forma de semiluna, cam cat un sfert de unghie si cu niste mici stratii; la inceput am crezut ca sunt de la carapace, dar apoi mi-am amintit ca in jur de 5-7ianuarie am avut in acvariu un melc din ala galben care se pune in acvariu din care a mai ramas doar cochilia ca l-au mancat, si ma gandesc ca e acea parte din melc de langa ventuza (parca se acoperea ventuza la melc cu ceva maro si tare cand il luam in mana), dar nu stiu sigur.
voi ce credeti ca ar putea fi acele bucatele maro? daca sunt de la melc de ce le-a eliminat asa tarziu?
Din carapace nu lipsescte nici o bucatica.
PS: dimineata a mancat ca in vremurile bune
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 17 Ian 2007, 01:00
Localitate: bucuresti

de Florin » 20 Ian 2007, 13:54

Am sters topicul acela pe care l-ai deschis, pentru ca nu avea rost si puteai sa continui discutia aici(asa cum ai facut de altfel). Ti-am zis ca sa nu te sperii ca a disparut. :thumbsup:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de adrian25 » 21 Ian 2007, 10:29

nu m-am speriat, oricum a fost greseala mea, scuze, de aceea am continuat aici cand mi-am dat seama ca se repeta,
bafta
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 17 Ian 2007, 01:00
Localitate: bucuresti

digestia

de carapace » 25 Ian 2007, 12:56

alor mele le-am dat la un moment dat o minge din burete cu care sa se joace. Toate bine si frumoase, distractie faina (ofereau spectacol cu mingea respectiva) pana am vazut ca au ciupit din ea.
In fine am scos mingea si dupa 2-3 luni broscutele au inceput sa elimite bucatelele de burete.
asta ca sa intelegi cat de lenta e digestia si metabolismul lor.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 07 Noi 2006, 14:22
Localitate: Brasov & Iasi

Re: digestia

de ramunc » 25 Ian 2007, 22:44

carapace scrie:alor mele le-am dat la un moment dat o minge din burete cu care sa se joace. .... pana am vazut ca au ciupit din ea.
In fine am scos mingea si dupa 2-3 luni broscutele au inceput sa elimite bucatelele de burete.
asta ca sa intelegi cat de lenta e digestia si metabolismul lor.


Nu metabolismul este lent (atata timp cat traiesc intr-un mediu cu temperatura optima), ci faptul ca diverse obiecte, parti componente dure , ale unor animale (cum a fost in cazul testoasei lui adrian 25), blocheaza aparatul digestiv (partial, iar uneori total) cauzand un flux intestinal redus sau , in cazuri mai grave, constipatie si blocaj prin acumulari de parti greu/imposibil de digerat.
Evitati pe cat posibil accesul testoaselor la astfel de "bunatati".

Salutari !
Oare chiar esti pregatit pt custodia unei reptile ????
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 07 Noi 2006, 11:12

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron