Ma ajuta cineva?

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Ma ajuta cineva?

de stanciucu.sabina » 15 Ian 2009, 20:10

am o brosca cu tample rosii de vreo 2-3 luni.pana acum n a avut nimic.are bec, insulita,incalzitor, temperatura 28-29 grade celsius.astazi de cateva ore a inceput sa si i9nchida ochii asa des si sa aiba un fel de convulsii si se freeaca cu labutele.o deranjeaza ceva.apoi am scos o din apa si brusc nu mai facea absolut nimic.am zis k e ceva de la apa.am schimbat apa aceeasi poveste.am zis k poate s a defectat incalzitorul,am scos incalzitorul, acelasi lucru.am stins becul si tot nu s a schimbat nimic.vad ca de cateva minute se linistise si a inceput iar.eu cred k nu sunt paranoica doar k mi se rupe sufletul knd o vad si mi se pare k sufera.s a linistit iar.vi s a intamplat asa ceva vreodata?ati mai auzit asa ceva?sper doar sa nu fie asa de grav cum mi se pare mie si sa aiba ea o zi mai prosta.astept raspunsul vostru.multumesc
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Ian 2009, 17:00

de Pandy » 15 Ian 2009, 21:57

Nu am mai auzit asa ceva pana acuma, si nu stiu de la ce ar putea fi. Nu ai precizat nimic despre filtru, ai ? Sa nu ii fi dat ceva de mancare si sa fi fost expirat ...
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de LAURA » 26 Mar 2009, 15:27

sa nu o tii in apa luata direct de la robinet sau fiarta si racita. Daca ii pui apa noua, sa ai grija sa stea 24 de ore inainte sa o pui in acvariu. Sa nu fie murdara, etc. Poate are vreo conjunctivita, nu stiu ce sa spun.... Cand o scoti se opreste pt ca intervine o schimbare in mediul ei si ce se intampla cu ea, de aceea nu se mai freaca. E prea preocupata sa analizeze noua situatie, cred.
:weee
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 18 Apr 2007, 09:12
Localitate: Slatina


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori