Broscuta nu iese pe uscat

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Broscuta nu iese pe uscat

de razvan1231 » 03 Oct 2023, 09:29

Salutare, acum 2 zile mi-am cumparat prima mea broscuta (atasez mai jos o poza). De cateva zile tot citesc lucruri despre ele si despre cum sa amenajez acvariul. Totul pare sa fie ok pana acum (se plimba prin apa, mananca), mai putin faptul ca broscuta nu iese deloc pe uscat. (iese doar cu capul afara)

Temperatura in apa este ~26C (am si incalzitor de apa dar inca nu l-am pus pentru ca temperatura in apa este ok, nu scade sub 25.5). I-am pus un bec pentru caldura (cu halogen) de 45W la aproximativ 30cm de piatra. (initial era la ~25cm insa am zis ca poate nu ii place si este prea aproape). Zilele urmatoare o sa ii pun si un bec UV.

Poze: https://imgur.com/a/25MtPoF

Daca puteti sa imi dati ceva sfaturi de ce sa schimb sau sa incerc. Multumesc!
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Oct 2023, 09:14

Re: Broscuta nu iese pe uscat

de Sheppard » 04 Oct 2023, 23:37

Pentru sfaturi mai tintite as recomanda poze cu intreg acvaterariul.

Esti sigur ca nu scade temperatura sub 25 de grade? E asa de cald la tine in camera? Mai ales incepand de acum, cand se raceste seara considerabil, trebuie sa fii sigur ca nu scade temperatura.

Ca specie, ai un Graptemys. E nevoie de poza cu modelul de pe cap, de sus, ca sa iti spun subspecia.

E normal sa fie mai timida la inceput si pana se obisnuieste cu prezenta ta, nu o sa o vezi pe uscat cand esti in zona.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron