Doua testoase de 1 an, mici probleme

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Re: Doua testoase de 1 an, mici probleme

de tsisak » 03 Feb 2022, 18:48

A, și încă un aspect: m-am gândit sa hrănesc mai ales pe cea mare cu cât poate sa înfulece, că mă gândesc ar fi in stare s-o atace pe cea mică.

Cea mică mă gândesc ca e așa spectaculos mai redusă in dimensiuni fiind altă subspecie. Oare?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 20 Noi 2021, 21:18

Re: Doua testoase de 1 an, mici probleme

de Sheppard » 04 Feb 2022, 11:17

Subspeciile tale de Pseudemys nu prea diferă în ceea ce privește dimensiunile la care ajung.

În schimb, pot fi de sex diferit (încă e devreme de spus, poate peste 1 an să fie cert). Masculii cresc mai încet decât femelele și sunt puțin mai mici.

Apoi pot exista și ușoare diferențe în creștere în funcție de accesul la hrană, cât mănâncă fiecare, acces la însorit, condiții de mediu etc.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Doua testoase de 1 an, mici probleme

de tsisak » 23 Apr 2022, 08:51

Update cu starea habitatului și ocupanților ei.

Am ajuns la concluzia ca setupul de filtru e pur și simplu prea mic pt cantitatea de deșeuri produsă de doua țestoase. Din Noiembrie încoace am notat fiecare curățare ce am făcut și se vede clar un tipar la aprox 3-4, maxim 6 săptămâni trebuie sa dezasamblez tot și sa curat piesa cu piesa. Inclusiv sa frec pietrele, sa șterg sticla etc. Cum vor mai creste, bănuiesc ca se va îndesi mai tare. Filtru mai mare n-am loc unde sa pun, alte elemente nu cred ca ar îmbunătăți situația, de ex lampa UVC atâta timp cât filtrul devine blocat mecanic mult mai repede.

Am încercat plante. Am pus lintita dar e cam și cum n-ar fi, au mâncat repede tot și restul a devenit ascuns între pietre. Apoi am pus zambile de apa, dar pe de o parte e clar ca nu e lumina suficientă (frunzele au inceput sa devină maro și uscate), pe de alta nici nu contează ca le-au mâncat in maxim 3 zile (am pus in doua ocazii 5-6 plante), pe de a treia parte lintita mai puțin, zambila evident a contribuit foarte mult la blocarea filtrului. Deci nu mai pun.

Șprotul și hamsiile congelate sunt in continuare mâncarea de baza. Verdeața am descoperit o ciudățenie ce le place: frunzele de morcovi. Și zambilele desigur :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 20 Noi 2021, 21:18

Re: Doua testoase de 1 an, mici probleme

de Sheppard » 23 Apr 2022, 12:48

Hamsiile - Anchovy - le-as evita. Sunt pe lista speciilor la care s-a identificat tiaminaza: viewtopic.php?f=8&t=13&p=28765#p28765

Mai sunt acvaristi, spre exemplu, care au setup-uri cu pre-filtru inainte de filtrul principal. Adica un filtru mai mic inainte de cel mare, pe care il curata mai des. Ar fi asa o varianta.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori