Un filtru extern viabil

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

de Monoceros » 17 Mai 2008, 09:54

Inelele ceramice sunt medii pentru culturiile de bacterii denitrificatoare, la fel ca si bio-balls, daca chiar le-ai cumparat poti sa le asezi la un loc cu bio-balls.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de alyenn666 » 24 Oct 2008, 22:39

a inceput sa ma cam enerveze filtrul ala extern....buretele se murdareste cam repede,apa nu mai trece => filtrul se umple si imi inunda casa(deja mi-a facut asa de 3 ori).pe langa faptul ca aproape mi-a golit acvariul mai si impute covoru....plus ca nu stiu de ce ,dar de ceva vreme imprastie si un miros neplacut destul de puternic....astept sfaturi si idei...
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de ovisopa » 25 Oct 2008, 14:08

filtrul trebuie sa fie mult mai inalt, si nu inteleg de ce inunda casa si nu curge apa inapoi in filtru, candl-am facut pe al meu , cineva de pe forum mi-a recomandat sa fac peretele despartitor (peretele care desparte compartimentul cu bureti de cel cu pompa) mai mic decat peretii exteriori, in caz ca apa ajunge la nivelul de sus ar curge inapoi in filtru, fara sa mia treca prin bureti.

Pune o poza cu filtrul.

Legat de miros nu stiu ce sa zic .. recunosc ca si la mine este un miros specific .. noroc ca nu il tin in camera.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de alyenn666 » 25 Oct 2008, 14:57

asta e problema ....ca la mn nu prea e....mi-am dat seama cam tarziu...
nu prea am vazut in pozele voastre (monoceros,..)cum ati bagat voi pompa in filtru....la mine nu prea tragea apa....asa ca am lasat-o in acvariu...eu as vrea sa fac un nou filtru,in care sa pun pompa sub burete pentru ca mizeria sa ramana pe fundul filtrului si sa nu mai infunde buretele ...cam asa ceva:
ImagineImagine
sper ca intelegi....oare apare vreo problema????

tocmai am incercat sa aplic planul din schita aia....nu inteleg de ce la mine pompa nu trage apa din acvariu....va rog ajutati-ma.....
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de ovisopa » 01 Noi 2008, 14:11

alyenn666 scrie:u,in care sa pun pompa sub burete pentru ca mizeria sa ramana pe fundul filtrului si sa nu mai infunde buretele


Din experienta mea, mizeria NU ramane pe fundul filtrului ci intra in burete si restul medilor filtrante, din cauza presiunii apei care o impinge in sus.

alyenn666 scrie:tocmai am incercat sa aplic planul din schita aia....nu inteleg de ce la mine pompa nu trage apa din acvariu....va rog ajutati-ma.....


Poate e o intrebare stupida, dar ai umplut furtunul cu apa si sa te asiguri ca nu sunt goluri de aer pe furtun ?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de Monoceros » 05 Feb 2009, 13:43

Stiu ca a trecut mult timp de cand ai intrebat, dar am sa raspund totusi acum...
Da, furtunul l-am umplut cu apa, inainte de a face comunicarea intre filtru si acvariu, pentru ca daca exista si bule de aer in el, puterea si presiunea apei scade (datorita faptului ca aerul are spatiile intermoleculare muuult mai mari decat apa si se rarefiaza/videaza si astfel scade presiunea in coloana respectiva). :wink:
Ultima oară modificat de Monoceros pe 06 Feb 2009, 08:33, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de alyenn666 » 06 Feb 2009, 00:04

am aplicat deja planul ...ati avut dreptate mizeria se strange in burete, nu pe fund cum visam eu... :mrgreen: se comporta foarte bine cu exceptia faptului ca am avut niste probleme la inceput cand presiunea apei impingea buretele in sus...dar s-a rezolvat cu cateva pietre...apa e cristal..
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de lxndr_faur » 06 Feb 2009, 14:19

Buna!Am facut si eu un filtru ca cel de pe acest topic si am o intrebare :este normal sa aiba gust apa a silicon?(am incercat azi sa vad daca trece apa prin silicon pentru ca poate din neatentie sa fi fost un por neacoperit cu silicon si am vazut ca totu este bine cand am scos apa din el nu am putut sal rastorn asa ca am luat un fulrtulas si am scos apa ,bineinteles am simtit gustul apei...si avea gust de silicon ...este normal?)Daca da,dauneaza testoasei?Cat timpo va dura pana cand nu va mai fi asa?
Am uitat sa mentionez ca siliconul este special pentru acvarii.
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

de lxndr_faur » 06 Feb 2009, 14:50

"special pentru acvarii" in sensu pentru sticla adik special lipeste sticla si este rezistent la apa dar acum pentru toxicitate nu stiu pls help!!
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

de OsDeRos » 07 Feb 2009, 02:13

se gasesc si silicoane special ptr acvarii... daca l`ai luat din petshop ar trebuii sa fie ok. daca l`ai luat din cu totul alta parte (sau petshopurile ambulante) risti sa iei silicon ptr alte treburi din casa... inafara de lipirea geamului. ... normal se lasa cam o sapt sa iasa tot din el (solutii si alte balarii) apia apoi se foloseste (lafel ca si chitul de geamuri)

http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=1041
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de lxndr_faur » 07 Feb 2009, 09:43

pai lam lasat plin cu apa 12 ore adik toata noaptea si am vazut ca nu mai miroase :D ..deci sa rezolvat ...siliconul nu lam luat de la pet shop.
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

de bosssu » 06 Aug 2009, 10:44

DAr ca sa fac unl extern merge si acvariu din plastic?
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de dis » 07 Aug 2009, 09:03

ca sa merite filtru extern trebuie sa ai un acvariu destul de mare cu un volum maricel de apa. Cati litrii ai tu in acvariul de plastic?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 98
Membru din: 11 Noi 2008, 12:10

de bosssu » 07 Aug 2009, 09:54

Nu eu vreau sa zic dca merge sa fac filtru extern intr-un recipient de plastic nu de sticla acvariul me are 60l si pun in el 40.
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de dis » 07 Aug 2009, 09:57

ah, am inteles, scuze :) nu intelesesem bine intreabarea.
Din pacate aceasta informatie nu o am asa ca o sa ii las pe cei care stiu sa te ajute :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 98
Membru din: 11 Noi 2008, 12:10

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori