As vrea sa va multumesc si sa va intreb cate ceva

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

As vrea sa va multumesc si sa va intreb cate ceva

de radulinho » 09 Sep 2008, 10:23

In primul rand as vrea sa multumesc acestui site pentru ca m-a invatat sa am grija de broscuta mea. As vrea sa va pun si cateva intrebari.
1. D-na de la care am luat-o nu cred ca a lasat apa la declorificat si acum are doua pete pe carapace. Ii dau cu Vita-Plus (vitamina A,D3 si E). Este bine sau mai trebuie si altceva ?
2. Nu stiu unde sa gasesc o lampa UV-B in Valcea pt k nu prea exista si cred k o sa o comand de pe net. Dak aveti idee unde pot gasi v-as ruga sa-mi spuneti.
3. Si daca mi-ati putea spune unde gasesc si eu un veterinar care se pricepe as ramane asemenea recunoscator.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 09 Sep 2008, 09:03

de Pandy » 09 Sep 2008, 10:52

Este bine ca o dai cu Vita-Plus, dupa cum zici tu, incerci sa cauti o lampa cu UV, este foarte bine ceea ce faci pentru ca acea lampa ii va intari carapacea prin asimilarea vitaminei D3 in corp. Doar cu comanda pe net cred ca vei putea achizitiona, sau incerca pe la pet-shop'urile de la tine din oras.

Veterinar chiar nu stiu cum sa te ajut. http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=8 mai multe detalii chiar nu aveam despre Valcea. Poate incerci sa mergi undeva apropiat, dar drumul va fi greu.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

Re: As vrea sa va multumesc si sa va intreb cate ceva

de diego » 09 Sep 2008, 11:35

radulinho scrie:2. Nu stiu unde sa gasesc o lampa UV-B in Valcea pt k nu prea exista si cred k o sa o comand de pe net. Dak aveti idee unde pot gasi v-as ruga sa-mi spuneti.


Bine ai venit pe forum!
http://www.testoase.com/viewtopic.php?p=6723#6723 - pentru lampa UV-B
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de radulinho » 09 Sep 2008, 13:18

Multumesc amndurora
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 09 Sep 2008, 09:03


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator