ce filtru

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

ce filtru

de alin_lio » 03 Iun 2008, 11:11

salut am un acvariu de 35 latime 55 lungime si 20 inaltime cam de 37 de litri coloana de apa este de 10 cm si am un filtru intern Hidor cu un debit 350 litri pe ora dar nu face fatza apa tot murdara este si trebuie sa o schimb la 4 zile findca am 2 broscute in el si cam murdaresc . CE fitru imi recomandatzi ce putere si de care intern sau extern ca poate pe viitor va trebui sa le fac altul mai mare sau daca nu sa le cumpar unul mai mare .Astept recomandarile voastre pt un filtru care sa nu mai trebuiasca sa le schimb apa atat de des . La ce am citit pe forum ma gandeam sa iau unul de 900l pe oara extern un tetratec sa fie prea puternic si sa nu le deranjeze
Lucia and Andy testosi pana la capat
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 92
Membru din: 27 Mai 2008, 17:32
Localitate: (Timisoara) Villalba Spania

Re: ce filtru

de alin » 03 Iun 2008, 17:07

in primul rand acvariul este cam mic si un la doilea rand intr-adevar iti trebuie un filtru mai puternic... nu trebuie sa iei de la o firma anume,acela de 900 de l este bun :mrgreen:
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10

de alin_lio » 03 Iun 2008, 23:56

salut .am cumparat azi un filtru de la firma RENA model rena filster iv3 pt acvari de 50-150 de litri si are o capacitate maxima de 500 de litri /ora este intern si are filtru mecanic biologic si chimic eu lam pus culcat in acvariu ca altcumva nu imi intra si este cam zgomotos eu il mai las cateva zile sa vad cum isi face treaba pana acuma vad ca o curatat acvariul dar am 15 zile de garantie sa il returnez inapoi ma costat 44 de euro acesta a fost cel mai puternic filtru intern care il aveau dupa acea veneau cele externe care incepeau de la 84 de euro si incepea de la 450 de litri pe ora as vrea sa iau unul extern dar nu am unde sa il pun ca si asa acvariul asta micut sta pe o masa iar filtrele externe sant cam marisoare broscutele sant micute una cred ca este nascuta in octombrie iar cealalta in martie anul asta eu zic ca pt inceput est bun si acesta ca au loc sa se invarta prin el pe parcurs le fac eu altul iar in legatura cu preturile de afara nu stiu cum sant in alte tari dar in spania sant foarte piperate .Mersi Aline pt recomandare mai stept si alte recomandari
Lucia and Andy testosi pana la capat
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 92
Membru din: 27 Mai 2008, 17:32
Localitate: (Timisoara) Villalba Spania

de diego » 04 Iun 2008, 07:29

doar filtrele externe sunt capabile sa curate apa in totalitate deci iti recomand un filtru extern chiar daca pretul este mai mare dar isi face treaba mult mai bine decat un filtru intern.
:arrow: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=595#4291
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de alin_lio » 04 Iun 2008, 10:38

salut si mersi pt sfat chiar azi o sa merg sa il schimb pe unul extern ca asta intern este cam zgootos si nu prea curata si lam pus numai de ieri . Am o intrebare la cat timp schimbi apa cu filtru extern?
Lucia and Andy testosi pana la capat
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 92
Membru din: 27 Mai 2008, 17:32
Localitate: (Timisoara) Villalba Spania

de diego » 04 Iun 2008, 12:15

Eu il am de cateva luni (Fluval 105) si inca nu am schimbat apa, spal filtrul saptamanal si in rest doar completez apa din cand in cand pentru ca se mai evapora.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de ovisopa » 04 Iun 2008, 15:30

diego scrie:Eu il am de cateva luni (Fluval 105) si inca nu am schimbat apa, spal filtrul saptamanal si in rest doar completez apa din cand in cand pentru ca se mai evapora.

Apa e galbuie sau nu ? :D
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de alin_lio » 04 Iun 2008, 19:05

salut am schimbat filtrul si am loat un fluvial 205 de 680 de litri pe ora este pt acvari de 200 de litri al meu este momentan de 37 eu zic ca este suficent ma costat 108 euro ala de 105 costa 87 pt 20 am loat unul mai mare eu zic ca este bun voi ce ziceti
Lucia and Andy testosi pana la capat
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 92
Membru din: 27 Mai 2008, 17:32
Localitate: (Timisoara) Villalba Spania

de diego » 04 Iun 2008, 22:22

ovisopa scrie:
diego scrie:Eu il am de cateva luni (Fluval 105) si inca nu am schimbat apa, spal filtrul saptamanal si in rest doar completez apa din cand in cand pentru ca se mai evapora.

Apa e galbuie sau nu ? :D


nu e galbuie

alin_lio scrie:salut am schimbat filtrul si am loat un fluvial 205 de 680 de litri pe ora este pt acvari de 200 de litri al meu este momentan de 37 eu zic ca este suficent ma costat 108 euro ala de 105 costa 87 pt 20 am loat unul mai mare eu zic ca este bun voi ce ziceti


daca ai in plan ca in viitorul apropiat sa-ti faci un acvariu de 200l e bun Fluval 205, daca nu, 105 ar fi fost arhisuficient
sa ai grija la instalarea filtrului, sa citesti bine instructiunile inainte de a-l pune in functiune :!:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

diego

de alin_lio » 05 Iun 2008, 07:45

salut am cateva intrebari pt tine ca si tu ai un fluval .1 am 3 sertare iar in cutie mia venit 2 saculeti de carbuni si 2 cu bio bals ceramice in instructiuni scrie ca in primul sertar se pune carbuni in al 2 lea se puni bio bals ceramic si in al 3 lea nu imi arata sa pun nimica mai trebuie sa mai pun ceva sa mai cumpar inca ceva sa filtreze ca pe DVD nu iti spune despre fiecare model iti spune in general si mai este o clema metalica ca un carlig la un capat si rotunda la celalalt capat dar nu imi zice nici unde sa o pun .2 iar din cand in cand imi face un zgomot dubios ca si cum ar avea aer inauntru de aerisit este aerisita bine . 3 si la cat timp sa curat filtrul ca am inteles ca 2 saptamani dupa ce il cumper nu se curata pana nu se formeaza bacteriile denitrificatoare .
Lucia and Andy testosi pana la capat
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 92
Membru din: 27 Mai 2008, 17:32
Localitate: (Timisoara) Villalba Spania

de diego » 05 Iun 2008, 09:45

1. filtrul meu este putin mai mic si are numai doua sertare. in al treilea probabil ca poti pune celalalt saculet cu carbuni sau bio-balls.
-de clema nu stiu ce sa-ti spun, nu am folosit-o pana acum.

2. zgomotul respectiv e din cauza ca mai prinde aer si asta din cauza coloanei de apa care este mica. sa tii filtrul pe acelasi nivel cu acvariul si vezi ca cele doua furtunuri(IN/OUT) sa fie bine intinse.

3. filtrul il curat la o saptamana, dar in cazul tau trebuie sa urmezi instructiunile si sa-l lasi doua saptamani pana se formeaza acele bacteriile denitrificatoare.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de alin_lio » 05 Iun 2008, 09:58

OK mersi pt sfaturi momentan vad ca este bine filtrul il tin jos sub masa unde sta acvariul din furtune mai trebuie sa mai tai un pic din ele sa stea intinse bine cred ca aia este problema iar coloana are 11 cm poate din cauza aia sa faca acel zgomot
mersi mult pt sfaturi

PS. furtunele leam ajustat acuma sant intinse tot se mai aude poate din cauza coloanei prea mici are 11 cm .
Lucia and Andy testosi pana la capat
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 92
Membru din: 27 Mai 2008, 17:32
Localitate: (Timisoara) Villalba Spania

de diego » 05 Iun 2008, 10:34

incearca sa tii filtrul la acelasi nivel cu acvariul, de test, sa vezi daca mai face acel zgomot
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de alin_lio » 05 Iun 2008, 23:02

am rezolvat problema cu zgomotul de la filtru nu se mai aude era din cauza furtunelor nu erau intinse bine, acuma merge beton
Mersi diego pt informatzi
Lucia and Andy testosi pana la capat
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 92
Membru din: 27 Mai 2008, 17:32
Localitate: (Timisoara) Villalba Spania

de OsDeRos » 13 Noi 2008, 03:46

nha dau si eu un reply aici ca sa nu mai fac alt topic... uitati problema in care am nevoie de ajutorul vostru:

Filtru extern Tetratec EX 700 - 247 ron .. (intial la el m`am gandit)
Filtru extern Hagen Aqua Clear 200 - 92 ron
Filtru extern Eheim Classic 2213 - 225 ron
Filtru extern Hailea H12 - 168 ron
Filtru extern Sera Serafil 900 - 233 ron


care mi`l recomandati? voi ce aveti si sunteti multumit de el? si cel mai important ptr mine.. de cand nu ati mai schimbat apa -inafara ca adaugati cand se evapora- (toate filtrele au aceeasi capacitate de pompare 100-250l/h) si toate astea tind cont ca acvariu meu este de 187l si apa in el va fi de aprox 120 +/- 20
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator