referitor la creerea filtrului biologic

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

referitor la creerea filtrului biologic

de ciprif » 28 Mai 2008, 19:34

am si eu o intrebare, am inteles ca trebuie sa nu schimb apa 2 saptamani daca am filtru nou ca sa se formeze bacteriile pe mediile de filtrare. Problema e ca , nu am schimbat-o de o saptamana si deja nu-mi mai vad broasca daca innoata :D sa schimb 30% din volum sau sa mai astept o saptamana. Am curatat grilajul de la filtru zilnic, pentru a obtine o filtrare mecanica, zic eu, mai buna (se prindea mancare acolo) . Ce sa fac sa remediez situatia?

imi cer scuze daca situatia a fost deja discutata, poate nu am citit atent, nu am gasit raspuns la problema mea.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 48
Membru din: 21 Mai 2008, 13:37
Localitate: Bistrita

de ovisopa » 28 Mai 2008, 21:31

La mine a trecut o saptamana dar nu am nici o problema cu mizeria, o singura data am curatat buretele (atunci nu aveam un burete mai rar ci 2 fine si primul de jos s-a umplut cu murdarie destul de repede) .. acum vad doar ca a scazut nivelul apei si apa e ingalbenita putin .. dar in rest mizerie, nici o particula :D e foarte curata.

Cum spuneam si in topicul despre acvariul meu, filtrarea mecanica functioneaza foarte bine .. pompa resun 2500l are un debit destul de mare ... trage tot.

Cata apa ai in acvariu ? poti sa pui o poza sa vedem cat de murdara e ? ca amandoi se pare suntem in aceeasi faza :D asteptam ciclarea acvariului.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de ciprif » 28 Mai 2008, 21:35

CCA 20 de litri dar nu avea rost sa fac filtru extern asa ca am unul intern pt 30-50l face curent destul de puternic, dar apa e galbena :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 48
Membru din: 21 Mai 2008, 13:37
Localitate: Bistrita

de ovisopa » 28 Mai 2008, 22:15

Pai apa e doar galbena ..s au sunt si mizerii prin ea ?

E mai galbena ca asta? :

Imagine

Poza am incercat sa o fac sa se apropie cat mai multe de realitate, acvariul e langa geam si langa perete (geamul e in partea dreapta) .. luminca naturala .. fara nici un bec aprins .. si fara blitz
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de Monoceros » 29 Mai 2008, 17:45

[ciprif], in primul rand nu trebuie sa le hranesti in exces... ofera-le cat pot manca (tot) in zece minute maxim, astfel acvariul va fi muuult mai curat.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de ciprif » 29 Mai 2008, 19:37

pai asta stiam si asta fac :P apa e doar galbena :) , foarte galbena, maro chiar
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 48
Membru din: 21 Mai 2008, 13:37
Localitate: Bistrita

de Florin » 29 Mai 2008, 20:08

Apa este galbena din cauza buturugii de lemn.Si mie mi se ingalbenea la fel inainte, dar acum nu se mai ingalbeneste. :D
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de ciprif » 29 Mai 2008, 21:26

si pute a nitrati :)
dar si asta trece :))

oricum ms ca m-ati linistit credeam ca am dat banii de-a lela pe filtru vietii :) , oricum la vara sper sa amenajez un acvariu mai mare ma gandeam la un 150 / 30/50 (L/l/h) sper sa-mi iasa miscarea si atunci bag banii de alocatie intr-un filtru custom made :) by me dupa cum ati postat voi pe aici si cred ca nu voi mai avea probleme.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 48
Membru din: 21 Mai 2008, 13:37
Localitate: Bistrita

de ovisopa » 04 Iun 2008, 20:00

Florin scrie:Apa este galbena din cauza buturugii de lemn.Si mie mi se ingalbenea la fel inainte, dar acum nu se mai ingalbeneste. :D

Acum nu se mai ingalbeneste ca ai scos buturuga? :D sau fiindca s-a creat filtrul biologic ?

Care sunt semnele ca filtrul biologic exista ? trebuie sa vad firisoarele alea pe burete ? sau se formeaza ceva "firisoare" in bioballs-uri
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de ciprif » 04 Iun 2008, 20:08

eu am schimbat azi apa, au trecut 2 sapt de cand au filtrul o sa vad ce se intampla, am schimbato in procent de 80 la suta cred pentru ca era mult prea colorata :P (bineinteles ca am lasat-o la decantat :D) sa vad ce efect are acum filtrul si te anunt daca observ ceva schimbari
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 48
Membru din: 21 Mai 2008, 13:37
Localitate: Bistrita

de ciprif » 04 Iun 2008, 20:16

ovisopa scrie:Pai apa e doar galbena ..s au sunt si mizerii prin ea ?

E mai galbena ca asta? :


da era mult mai galbena, cum am spus, aproape de maro
de mizerii nu se punea problema
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 48
Membru din: 21 Mai 2008, 13:37
Localitate: Bistrita

de Florin » 05 Iun 2008, 06:13

Nu am scos buturuga...am lasat-o la fiert, iar dupa aceea am lasat-o in apa suprasarata 3 zile.Nu s-a mai ingalbenit.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de ovisopa » 05 Iun 2008, 10:34

Florin scrie:Nu am scos buturuga...am lasat-o la fiert, iar dupa aceea am lasat-o in apa suprasarata 3 zile.Nu s-a mai ingalbenit.


Era cumparata din magazin sau luata din rau? a mea e din magazin si aia zic ca ar fi tratata.

Eu am lasat-o sa intre apa in ea, intr-un lighean, vreo 7 zile inainte sa o bag in acvariu .. dar nu am fierto si nici nu am pus-o in apa cu sare.

Sa o fierb .. si sa o las inca cateva zile in apa cu sare chiar daca e luata din magazin ?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de diego » 05 Iun 2008, 20:19

ovisopa scrie:a mea e din magazin si aia zic ca ar fi tratata.


nu sunt tratate, trebuie fiarta
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Florin » 05 Iun 2008, 21:27

Este tratata sa nu putrezeasca....si eu tot din magazin am luat-o.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
cron