Acvariu mare pt terasa (pe timp de vara)

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Acvariu mare pt terasa (pe timp de vara)

de ovisopa » 14 Apr 2008, 10:30

Salutare,

Am si eu, mai nou, trei testoase, una din ele a primit-o fratele meu acum vreo 6 ani iar celelate doua le-a cumparat tata acum o luna. Din pacate acum sunt cam inghesuite, intr-un lighean de plastic + un "acvariu" gol de aprox 60 x 40 cm, Am scris "acvariu" pt ca are lipsa un perete sa poata iesii broscutele din apa, au si o radacina din lemn (cred ca e radacina ) interesanta pe care se tot suie una din broscute.

Ieri vroiam sa le facem un acvariu mai mare cu un filtru extern, si pana la urma ne-0a venit ideea sa le scoatem afara pe terasa, unde ar bate soarele cam de la ora 12 pana pe la 7, locul este super fain iar ca acvariu de-am gandit la forma de mai jos:

Imagine

Destul de ingust dar foarte lung pt ca este exact cat terasa, intra exact intre stalpii terasei.

Credeti ca este vreo problema daca le scoatem afara ? Daca le pun 2 incalzitoare ? (momentan in lighean am doar unu).

PS. testoasele mari au aprox 14 cm lungime iar cea mica .. vreo 6 - 7. O sa le masor si va spun exact :D

Astept sugestii :D
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de Pandy » 14 Apr 2008, 14:22

E interesanta ideea ta, dar trebuie sa ai in vedere si curentii de aer, nu sunt indicati. Daca ai putea sa-l faci mai lat si putin mai inalt ar fi ideal
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de ovisopa » 14 Apr 2008, 14:54

Chestia cu terasa, nu este ceva foarte expusa la vant, am tras cativa peretiu rapid pe poza sa vedeti cam cum e pozitionata terasa , practic este inconjurata de cladiri. Vant puternic nu o sa fie dar ceva ceva sigur.

problema legata de curentii de aer apare cand broscutele sunt afara, nu ? ca in apa banuiesc ca nu simt nimic.

Latimea, este micuta pt ca intra fix acolo, dupa ce vezi pozele iti dai seama, iar inaltimea este facuta dupa o placa de gresie, se incadreaza exact in inaltimea aia. Si mie mi-ar fi placut putin mai lat .. vom vedea, mai vb cu papa :D

Alte probleme ? mai trebuie sa tin cont de ceva ?

Mersi ;)

Imagine

Imagine
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de diego » 14 Apr 2008, 16:01

mi se pare mult prea ingust, macar 30 de cm daca ar avea in latime. dar ca proiect si ca amplasare e ok. trebuie sa tii cont si de faptul ca pe langa soare testoasele au nevoie si de o zona umbrita.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Florin » 14 Apr 2008, 18:07

Insulita...hmm...poate iesi foarte usor din acvariu, urcandu-se pe insulita..din cate vad in poza este iesita in afara.Pune-o in interior. :shock:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de ovisopa » 14 Apr 2008, 18:44

Dupa ce am mai analizat sugestiile voastre, si am luat in calcul si restul perioadei cand e mai rece si nu poti lasa acvariul afara am redus din lungimea lui si am crescut latimea. Noul proiect este pt 140x30 .. si probabil cam aceeasi inaltime ca inainte.

Imagine

Imagine

In timpul iernii o sa mutam acvariul in interior, in fata geamului care este de 140mm lungime, geam fix, deci nu o sa ma deranjeze ca sta acvariul acolo ( poate o sa comenteze mama ca nu are unde sa-si mai puna florile :)) )

Saptamana asta o sa dau o fuga sa vad de sticla, sa vad cat de groasa gasesc si sa dau comanda :)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de ovisopa » 14 Apr 2008, 18:48

Florin scrie:Insulita...hmm...poate iesi foarte usor din acvariu, urcandu-se pe insulita..din cate vad in poza este iesita in afara.Pune-o in interior. :shock:


Pai la prima varianta nu aveam cum sa o pun in interior pt ca era de doar 19 cm , mult prea mica, si am ales sa pun in exterior pe colt, ca acolo nu ma deranja asa mult.

Acum la proiectul nou cred ca merge in interior. Insula eu ma gandeam sa o fac separat, sa o pot scoate si pune la loc pe acvariu , si doar "rampa" sa fie in apa.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de Monoceros » 14 Apr 2008, 22:10

Nu ne-ai spus ce specie de testoase ai... trebuie sa ai in vedere ca ele vor creste semnificativ, poate vor avea o carapace de 20 cm in diametru (daca sunt testoase de Florida). Totusi va trebuii sa te gandesti si la confortul lor. Imi pare rau sa spun, dar nu cred ca se vor simtii bine intr-un acvariu... nici chiar de 30 cm latime, iar inaltimea trebuie calculata astfel incat sa iei in considerare coloana de apa necesara si posibilitatea de a evada. Poate gasesti un loc mai spatios pentru amplasarea acvariului!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de ovisopa » 15 Apr 2008, 11:04

sunt testoase de florida, iar coloana de apa ma gandeam sa fie cam de 30 cm, o diferenta de 3 cm in partea de sus. In ligheanul de acum tot asa au apa aproape pana sus si nu le-am vazut sa incerce sa iasa. Astea mai mari cum te duci langa ele iasa la suprafata isi intind capul. Aia mai mica e mai timida, iasa mai mult, cand bate soarele direct ..

Diferenta de la lighian la acvariul propus oricum este mare, parca am calculat si sunt vreo 130 de litrii de apa. 130 de litrii nu este acceptabil ? pt 2 testoase mari si una mai mica ?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de Pandy » 15 Apr 2008, 11:18

Este acceptabil, dar daca ar avea altfel de loc ar fi mai bine, spre exemplu altfel dispuse marimile, in loc sa aiba 2 m, sa aiba 1.3 sau 1.4 si latimea in loc de 30 cm, sa fie de 70 cm. Ar fi mult mai bine si mult mai comfortabil
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Monoceros » 15 Apr 2008, 16:14

ovisopa scrie:sunt testoase de florida, iar coloana de apa ma gandeam sa fie cam de 30 cm, o diferenta de 3 cm in partea de sus.

Poate sa aiba o coloana de apa chiar de numai 15 cm, insa de la nivelul apei pana la buza acvariului sa fie minim 20 cm... ca sa nu ai surpriza sa evadeze cand vor ajunge la maturitate.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de ovisopa » 15 Apr 2008, 18:01

hmm sincer nu vad cum ar putea iesii afara daca nu are de pe ce sa se impinga de jos , daca jos e apa de 30cm poate sa iasa ? anii astia nu s-a intamplat niciodata sa iasa kira afara :)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de Pandy » 15 Apr 2008, 19:13

Nu neaparat acuma, dar pe viitor cand vor creste vor putea iesi
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de ovisopa » 14 Mai 2008, 11:42

nu gasesc postul unde a scris cineva ce pompa a folosit la filtrul exterior, era tot homemade si de acolo m-am inspirat eu cu partea de filtrare.

Imi dati si mie cateva ponturi ?

PS. am fost la un magazin specializat si filtrele care el aveau pompau apa pe partea unde se pune furtunul, din cate am inteles eu la fitrul asta extern ar trebui sa fie invers sa traga pe partea aia , gresesc cumva ?

Mersi mult.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de ovisopa » 15 Mai 2008, 01:01

Pana la urma am gasit informatiile despre pompa dar inca nu sunt sigur in legatura cu filtrul, compartimentarea lui si asezarea straturilor de filtrare.

Imagine

Este ok cum l-am impartit sau sunt prea mici compartimentele ?
Le-am facut asa cu gandul ca cel de burete o sa-l curat mai desdecat carbunele.

Imagine

Imagine

La ultimul compartiment, unde ma gandeam sa pun o pungulita cu bio-balls, sa pun si un burete asa cum a pus Monoceros aici??? :

Imagine

Aceste medii filtrante trebuie clatite in apa schimbata de la acvariu (nu de robinet � bacteriile mor in contactul cu clorul), pentru a mentine culturile de bacterii care s-au format.


Primul strat filtrant, din burete, o sa fie curatat odata la cateva zile, este recomandat sa curat si buretele pe care s-au depus culturile de bacterii tot atat de des ? sau sa le las mai mult timp intre intervalele de curatare ?

PS. nu am gasit nicaieri dimensiunile pompei SP 1200l sau SP 2500l .. stiti voi cumva ?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron