tratarea lemnului

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

tratarea lemnului

de luc » 02 Apr 2008, 15:00

Salut! cred ca am vazut o discutie odata despre tratarea lemnului, dar acum nu o gasesc. Daca poate cineva sa ma directioneze pe o pagina unde se descrie felul in care se trateaza. Sau daca cineva se pricepe, rog sa imi raspunda.
Am un lemn care prinde nijste 'alge' micute in partea scufundata in apa. Si algele astea cresc abundent, se rup foarte usor, si imi 'inunda' tot acvariul. Daca nu s'ar rupe nu m'ar deranja, si nici pe broscute din cate am obs. Lemnul este dintr-un visin, si apa se coloreaza in 3-4 zile spre rosiatica. Credeti ca afecteaza sanatatea? exista vreun remediu ca sa nu mai coloreze apa ?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 02 Noi 2007, 21:15
Localitate: constanta

de alyenn666 » 02 Apr 2008, 17:52

trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de luc » 02 Apr 2008, 19:07

mc pt linkuri... dar nu am vazut pe nicaieri scris felul in care se trateaza lemnul. Cineva a scris ca a fiert lemnul in apa cu sare... dar se intampla in continuare ce se intampla la mine. Sa inteleg ca nu exista nici un tratament? decat sa il tin mult timp in apa pana nu mai emana substanta? parerea mea e ca lemnul cat timp este 'viu' celulele lui o sa emane substanta respectiva. Si cand e mort e putred, si in combinatie cu apa nu rezista prea mult. mc pt interes!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 02 Noi 2007, 21:15
Localitate: constanta

de alyenn666 » 02 Apr 2008, 19:37

am si eu o intrebare pentru tine....lemnul tau era uscat sau proaspat taiat???ca daca nu era uscat calumea asta ar putea sa fie cauza..
credeam ca intelegi din link-uri ca buturuga trebuie fiarta cateva ore in apa supra saturata cu sare....apoi tinuta cateva zile in apa curata pe care o schimbi o data la 24h...
eu asa am facut si e totul ok....
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de luc » 02 Apr 2008, 21:07

cam cate ore??
craca era cam proaspat taiata.
daca fierb lemnul , nu se degradeaza? l-am fiert 2 ore..si la margini arata ca si cum a putrezit.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 02 Noi 2007, 21:15
Localitate: constanta

de alyenn666 » 02 Apr 2008, 22:41

eu l-am fiert cam 4 ore....ai grija cand il fierbi sa stea complet scufundat in apa.....acum nu stiu cum arata creanga ta....dar probabil era asa pe margini pt ca a stat lipita de vas cand a fiert...
eu te-as sfatui sa cauti alta buturuga......incearca sa iei una dintr-un rau.....alea nici nu ingalbenesc apa...si chiar daca pare putrezita o cureti bine bine si o fierbi...o sa vezi ce bn o sa arate....
o alta cauza pentru problema ta ar putea fi puterea filtrului...poate apa nu circula foarte bine prin acvariu ...incearca sa schimbi filtrul..
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de luc » 03 Apr 2008, 19:08

ok mc mult. o sa pun nijte poze cu acvariul meu si o sa vezi cum arata si lemnul. bft!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 02 Noi 2007, 21:15
Localitate: constanta


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator