Colocatari

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Colocatari

de Mojave » 09 Dec 2006, 12:26

Am constat de la o vreme aparitia in acvariu a unui soi de viermisori minusculi, subtiri cat firul de par si lungi de 1 - 2 mm, lipiti de peretii de sticla ai acvariului.
Conform singurei descrieri care s-ar potrivi cat de cat, ar fi vorba de Planaria. Dar ar fi doua probleme - din cate am citit, cauza aparitiei lor este prezenta resturilor de mancare, ceea ce ma indoiesc ca exista in conditiile in care mancarurile care au tendinta de a se descompune i le ofer intr-un recipient separat, iar cele suficient de "compacte" sunt oricum devorate instantaneu, iar substrat nu am in momentul de fata, ca sa cred ca raman resturi ascunse. Si a doua problema - am cautat si poze cu "respectivii", iar daca nu cumva percep eu gresit scara la care sunt facute pozele, Planaria sunt considerabil mai mari in diametru decat ce vad eu in acvariu.

Din pacate nu dispun de o camera foto suficient de puternica pentru a putea posta o poza din care sa se si inteleaga ceva, dar ar putea cineva sa ma lamureasca potrivit descrierii? Si daca da, cum as putea scapa de ei? (Preferabil fara sa fie nevoie sa curat complet acvariul, ca dupa aceea sa o iau de la zero cu colonia de bacterii)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 09 Dec 2006, 17:29

Imi par a fii alge, vezi daca nu cumva gasesti asemanare in pozele de aici sau aici :roll:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de sadangel » 09 Dec 2006, 17:55

Si daca sunt alge, si daca sunt viermisori cred ca poti scapa de ele daca iti iei un sanitar. Din cate am inteles broastele nu-l vor ataca, si chiar daca il ataca nu ii pot face prea mult rau.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 17 Noi 2006, 18:54

de Mojave » 09 Dec 2006, 23:52

Monoceros, alge nu sunt. Nu seamana cu nici una din poze, si sunt cat se poate de mobili, in sensul ca ii pot vedea clar tarandu-se. Sunt lipiti de sticla pe toata lungimea, nu doar cu un capat, si sunt albi.
S-ar putea sa incerc sa acomodez un sanitar, desi tare mi-e ca o sa ma trezesc intr-o dimineata cu jumatate de peste plutind prin acvariu.
Ms pt raspunsuri.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

de Florin » 10 Dec 2006, 17:55

NU cumva sunt larve de tzantzar ??? Am gasit si eu mai demult in acvariu niste viermisori si am descoperit ce erau! Au disparut singuri dupa aceea. :D
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 10 Dec 2006, 21:45

Oricum, pana nu avem o fotografie cu "colocatarii", nu putem decat sa dam cu presupusul. :wink:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Mojave » 10 Dec 2006, 22:05

Din pacate asa e. O sa incerc sa imprumut un aparat foto bun si atunci voi posta si niste poze, daca nu dispar intre timp (ceea ce as prefera totusi sa se intample, oricat m-ar roade curiozitatea :) )
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

de ant » 11 Dec 2006, 09:41

Daca broscuta are mai mult de 3-4 ani nu bagati nici un peste. Va disparea misterios :lol:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 06 Noi 2006, 13:34
Localitate: Bucuresti

de Mojave » 20 Ian 2007, 12:40

Cu intarziere (scuze) precizez ca au disparut subit de ceva vreme. Ciudat este ca nu prea am facut nimic deosebit ca sa-i "evacuez". Poate doar ca am avut ceva mai multa grija cu mancarea, in sensul ca ii dadeam sa manance cate mai putin, ca sa vad clar ca termina tot si nu raman resturi prin acvariu.
In rest... oricum nu pareau sa-l deranjeze in vreun fel si nici nu daunau estetic prea rau, avand in vedere ca nu se observau decat de foarte aproape. Dar daca tot au disparut, cu atat mai bine. :)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

de andreea921 » 04 Apr 2007, 20:56

Si eu am gasit niste colocatari la mine in buretele care filtra apa,am intels ca se numeste filtru biologic si ca presupune ca functioneaza pe baza de bacterii,dar eu am vazut ca in burete am niste viermisori maronii,mici si multi.Nu par a fi vii pentru ca nu se misca,dar nu stiu de la ce au aparut sau ce sa fac sa dispara.Daca stiti ceva despre ei,va rog ajutatima
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 19 Ian 2007, 19:22
Localitate: Oradea


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori